Rahaf utekla od rodiny, když byla na dovolené v Kuvajtu. Původně mířila do Austrálie, problém ale nastal na přestupu v Bangkoku, kde na ni čekal saúdský diplomat. V obavách z deportace se dívka zabarikádovala v hotelu a posílala do světa zoufalé prosby o pomoc prostřednictvím sociálních sítí.
„Cítím se jako znovuzrozená,“ říká teenagerka
Za Rahaf se postavili lidskoprávní aktivisté i řada novinářů. Thajsko ji nakonec nevyhostilo a organizace OSN uznala její uprchlický status. Pak se teenagerky ujala Kanada. „Nikdy jsem si nemyslela, že existuje třeba jen procentní šance, že se to může stát,“ svěřila se Rahaf listu Toronto Star.
Na nové výzvy se ale těší. „Vyzkouším věci, které jsem dosud nezkusila,“ řekla stanici CBC. „Budu mít práci a žít normální život,“ dodala.
Saúdská Arábie je dlouhodobě kritizována za porušování práv žen, které mimo jiné potřebují souhlas svého poručníka – obvykle svého otce či manžela – aby získaly pas, mohly odcestovat do ciziny, otevřít si bankovní účet, začít pracovat nebo se provdat.
V posledních letech ale země prochází reformami, za nimiž stojí saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Ženy nově mohou třeba za volant.