Ruská invaze probudila Evropskou unii, míní Přibáň. Podle Pánka vláda podceňuje uprchlickou situaci

17 minut
Události, komentáře: Jiří Přibáň a Šimon Pánek o důsledcích ruské invaze
Zdroj: ČT24

Evropská unie je důležitější než NATO, probudila se jako velká geopolitická síla. V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu to v Událostech, komentářích řekl profesor právní filozofie a sociologie Jiří Přibáň. Ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek hodnotil pozitivně prvotní reakci českého státu na příliv ukrajinských uprchlíků, z dlouhodobějšího hlediska ale vláda podle něj situaci zatím spíš podceňuje.

Přibáň vyzdvihl vojenskou podporu Západu Ukrajině. Návštěva amerického prezidenta Joea Bidena v Evropě je podle něj na jednu stranu symbolická, na druhé straně ale má i konkrétní význam, pokud jde o koordinaci sankcí či právě zásilek zbraní pro Kyjev.

Za důležitější než NATO považuje ale v současné situaci Evropskou unii. „Probudila se jako velká geopolitická síla, jako velmoc, která ekonomickými sankcemi může způsobit tak závažné změny v Rusku, že ho může vrhnout desetiletí zpět.“

Přibáň připustil, že žádné ekonomické sankce nedokáží zastavit ruskou armádu bezprostředně. „Ale tady se skutečně vytváří nová geopolitická situace. A NATO je důležité, ale mnohem důležitější je postoj Evropské unie jako lídra v ekonomických sankcích vůči Rusku,“ dodal profesor z Cardiff University.

Pánek: Česká vláda podceňuje, co nás čeká

Pánek míní, že český stát zareagoval dobře v první fázi uprchlické krize. „Myslím tím státní správu, samosprávu, situaci při přijímání příchozích, registrace, vytvoření krajských center – to je model, který by rádi převzali jinde. Řekl bych, že to funguje skoro na jedničku,“ řekl a ocenil i roli dobrovolníků a zapojených organizací.

Jinak ale vnímá situaci ve střednědobém výhledu, tedy pokud jde o ubytování uprchlíků na další měsíce či roky. „Česká vláda pořád podceňuje to, co nás čeká, podceňuje, že je potřeba do toho okamžitě v poměrně velkorysých programech uvolnit miliardy korun.“

Podle Pánka není žádoucí, aby běženci končili v uprchlických táborech. Vláda by proto měla nastavit finanční pobídky nikoliv za solidární ubytování u někoho doma, ale za uvolnění samostatných bytů pro uprchlíky, což by pomohlo i s rozvrstvením příchozích po celém Česku, míní ředitel Člověka v tísni.

Celá diskuse je ve videu v úvodu článku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 5 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 5 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 7 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 8 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 8 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...