Povodňová vlna dorazila do polské Olawy, v Drážďanech je Labe na třetím stupni

Povodňová vlna na řece Odře dorazila do polského města Olawa v Dolnoslezském vojvodství, připravuje se na ni Vratislav i další města. V polském městě Žagaň se kvůli kulminující řece Bobr evakuovaly některé ulice. Na povodňovou vlnu na Odře se připravují i v Braniborsku, v Drážďanech dosáhlo Labe třetího stupně. Na vysoké úrovni zůstává v Bratislavě Dunaj. V Maďarsku jeho kulminaci očekávají v pátek nebo sobotu. V Rakousku hladiny řek klesají. V Itálii se utopil hasič, který při povodních pomáhal.

„Olawou prochází povodňová vlna, činnost služeb včetně hasičů a vojsk územní obrany se soustředí na zabezpečení (protipovodňových) hrází,“ řekl Michal Wójtowicz z místního hasičského sboru. Do zajištění hrází se podle něj zapojili i obyvatelé. Na některých místech se objevily průsaky, které se utěsňují pytli s pískem.

Povodňová vlna je podle starosty Olawy Tomasze Frischmanna nižší, než se čekalo, ale může městem protékat delší dobu. Asi třicetitisícovým městem protékají dvě řeky – stejnojmenný tok a Odra. Olawa se nachází asi tři desítky kilometrů od Vratislavi, která se na příchod velké vlny chystá. Server onet.pl informuje, že v Trestně, kde se na Odře nachází poslední měřicí stanice před Vratislaví, byl překročen stav pro vyhlášení povodňového poplachu.

Hladina Odry stále stoupá, její kulminaci město teprve čeká. Polský náměstek ministerstva vnitra Wieslaw Leśniakiewicz upozornil, že povodňová vlna bude velmi dlouhá. „Existuje tak pravděpodobnost poškození protipovodňových valů, proto je nutné je nepřetržitě monitorovat,“ řekl Leśniakiewicz agentuře PAP. Dodal, že největšího nasazení je nyní potřeba v Dolním Slezsku, mimo jiné v okolí Vratislavi.

Přímo ve Vratislavi jsou potřeba lidé pro plnění a ukládání pytlů s pískem na ochranu před povodní, informovaly ve středu úřady prostřednictvím sociálních sítích. Krizový štáb upozornil, že je potřeba zajistit, aby se voda z Odry nevtlačovala do dalších řek, které se ve městě do tohoto toku vlévají.

„Jsme připraveni lépe než v letech 1997 nebo 2010. Přesto panují obavy, že voda hráze přeteče. Musíme čekat nejhorší scénář a pokusit se mu předejít,“ popsal situaci dobrovolník z Vratislavi Albert Wrotnowski.

Události: Povodňová situace v zahraničí (zdroj: ČT24)

Evakuace v západopolské Žagani

Úřady zrušily výzvu k evakuaci ve městě Nisa, které velká voda zaplavila ve dvou vlnách v neděli a v pondělí a zalila kromě jiného nemocnici. Naopak lidé v několikatisícovém městečku Lewin Brzeski ležícím dále po proudu Kladské Nisy se ještě do svých domovů vracet nemají.

Obyvatelé obce Lewin Brzeski pozorují hladinu Kladské Nisy
Zdroj: Reuters/Kacper Pempel

V západopolské Žagani (česky Zaháň) ve středu ráno kulminovala řeka Bobr a záchranáři už v noci evakuovali obyvatele několika ulic. Zavřený je také hlavní most přes řeku v centru města. Hladina řeky se dostala na 751 centimetrů, jen pět centimetrů pod rekordní úroveň. Povodňová vlna se přesunula dále na sever do Nowogrodu Bobrzańského.

Jih Polska se už několik dní potýká s rozsáhlými záplavami, zejména v povodí Odry. Podle úterních informací policie si povodně vyžádaly životy nejméně sedmi lidí. Ve středu policie uvedla, že momentálně nemá oficiálně hlášené žádné pohřešované.

Polsko čelí na některých místech stále povodním (zdroj: EBU/Reuters)

Do Vratislavi ve čtvrtek přicestuje předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, aby se tam setkala s premiéry zemí zasažených záplavami, včetně šéfů polské a české vlády Donalda Tuska a Petra Fialy (ODS). Do dolnoslezské metropole přijede také slovenský premiér Robert Fico a rakouský kancléř Karl Nehammer. Politici budou mluvit o řešení následků ničivých záplav či o budování další protipovodňové infrastruktury.

Situaci v zaplavených oblastech sledují drony Bayraktar, uvedla ve středu polská armáda. K dispozici je také devatenáct vrtulníků. Do pomoci se zapojilo čtrnáct tisíc vojáků.

Polská armáda ukázala rozsah záplav na jihozápadě země (zdroj: EBU)

V Drážďanech dál stoupá Labe

Hladina Labe v Sasku dál pomalu stoupá. Dosáhla šesti metrů, a překonala tak hranici třetího povodňového stupně. Ten znamená, že by voda mohla zaplavit zastavěné pozemky, silnice a železniční tratě. Kulminovat by ve městě měla řeka v noci na čtvrtek, a to zhruba na 6,2 metru. Při povodních v roce 2002 dosáhlo Labe v Drážďanech na 9,4 metru.

Třetí povodňový stupeň v Sasku nadále platí v Schöně u hranic s Českem, zde se kulminace očekává rovněž v noci na čtvrtek, a to na 6,77 metru. Různé stupně varování před povodní platí po celé délce toku Labe v Sasku, tedy i v Riese a Torgavě; v Sasku-Anhaltsku, kam řeka dál teče, byl zatím první stupeň varování vyhlášen ve Wittenbergu, který leží jihovýchodně od zemské metropole Magdeburku.

On-line přenos

Povodně 2024

  • Pátek 20. září 2024
  • 10:01

    Přenos z povodní končí, děkujeme za pozornost. Dění kolem velké vody se nadále věnujeme v krátkých zprávách.

  • 09:58

    Záplavy v Moravskoslezském kraji podle odhadů postihly 99 700 lidí. Nejde jen o zasažené povodňovou vlnou, ale i o domácnosti vyplavené přívalovými dešti. Údaj se týká lidí, kterým voda způsobila škody na majetku. Na životě bylo záplavami v regionu ohroženo asi 15 tisíc osob, uvedli hejtman Josef Bělica (ANO) a mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

  • 09:56

    Po rozsáhlých povodních zůstává bez elektřiny 19 tisíc odběrných míst. V Moravskoslezském kraji jich ČEZ Distribuce eviduje 16 tisíc a v Olomouckém tři tisíce.

Na Lužické Nise na německo-polské hranici se situace uklidnila, žádná z měřicích stanic už nehlásí hodnoty odpovídající zvýšenému povodňovému nebezpečí. Povodňová vlna se tu přesunula dál na sever do Braniborska, které se nyní připravuje – stejně jako polské město Vratislav – na povodňovou vlnu z Odry. Ta rovněž tvoří část hranice Polska a Německa a Lužická Nisa se do ní vlévá.

Hladina řek opadá také na jihovýchodě Bavorska, kde od neděle do úterý vydatně pršelo. V Pasově, který se připravoval na velkou vodu, kleslo varování ze třetího na druhý povodňový stupeň. Hladina Dunaje a většiny dalších řek, které se do něj vlévají, klesá. Výjimkou je Isar, na kterém platí v současnosti třetí povodňový stupeň v dolnobavorské metropoli Landshutu.

Města jsou na záplavy podle místních úřadů připravená. „Zavedli jsme ochranná a preventivní opatření a máme protipovodňové varovné systémy. Jsme dobře připraveni a vycvičeni na podobné krize,“ ujistil starosta Frankfurtu nad Odrou René Wilke.

Dunaj je stále na vysoké úrovni

Hladina Dunaje v Bratislavě, která podle dřívějších informací slovenských úřadů kulminovala v úterý, se i ve středu ráno držela na vysoké úrovni. Řeka Morava ve své horní části slovenského úseku již klesla. Obě řeky na Slovensku nadále dosahují třetího stupně povodňové aktivity, vyplývá z údajů slovenských meteorologů. Komplikovaná situace kvůli povodňové vlně přetrvala v západní části Bratislavy.

Dunaj ve slovenské metropoli ráno dosáhl výšky 967 centimetrů a dopoledne mírně stoupl. V noci na středu byl až na 983 centimetrech. Ještě na začátku minulého týdne, tedy před vydatnými srážkami na Slovensku a v okolních zemích, dosahoval jen zhruba tří metrů. Hladina evropského veletoku by podle posledního odhadu slovenských meteorologů měla výrazně klesnout až ve čtvrtek.

Řeka Morava v Kopčanech na západě Slovenska byla ve středu ráno na 586 centimetrech a dopoledne pak klesla o zhruba deset centimetrů; v pondělí a v úterý přesahovala úroveň šesti metrů. U Bratislavy se pak nadále držela nad osmi metry.

„Kulminace na Dunaji stále přetrvává, Morava nad soutokem s Dyjí začala mírně klesat,“ uvedl Slovenský hydrometeorologický ústav. Dodal, že průběh kulminace Dunaje ovlivňuje vysoký stav Moravy, která se do Dunaje vlévá v západní části Bratislavy. Tam vydatné srážky v uplynulých dnech zkomplikovaly situaci a vynutily si evakuaci desítek lidí.

Předseda Bratislavského kraje Juraj Droba uvedl, že situace v bratislavských čtvrtích Devínska Nová Ves a Devín se nelepší. Devín, který leží u soutoku Moravy a Dunaje, zůstal pro běžnou dopravu nedostupný. Přepravu obyvatel tam nadále zajišťuje armáda nákladními vozy. Rozvodněný Dunaj se v této oblasti podle Droby tlačí do koryta Moravy.

Na jižním Slovensku Dunaj ve středu dopoledne dál výrazněji stoupal, ve Štúrovu překročil 6,5 metru. Kulminovat by tam měl ve čtvrtek na úrovni kolem 7,3 metru. K preventivním protipovodňovým opatřením přistoupilo také jihoslovenské Komárno. Podle meteorologů vysoký stav Dunaje způsobí zvýšení hladin na dolních úsecích tří slovenských řek, které se do tohoto evropského veletoku vlévají.

Slovenské ministerstvo dopravy oznámilo, že po půlnoci na středu byla obnovena vlaková doprava mezi Slovenskem a Rakouskem. Vlaky ale nadále nejezdily do Česka přes dva hraniční přechody.

Vydatné srážky, které zasáhly Slovensko minulý týden, způsobily lokální záplavy v západní i severozápadní části země. Od minulého čtvrtku do úterý na Slovensku nejvíce napršelo ve vesnici Pernek pod pohořím Malé Karpaty na jihozápadě země, a to 386 litrů vody na metr čtvereční. Toto množství odpovídá více než půlročnímu množství srážek v této oblasti. Přes dvě stě litrů spadlo během posledních vydatných dešťů také v západoslovenských regionech a v Bratislavě.

V Rakousku hladiny řek klesají, situace na Litavě je ale napjatá

V Rakousku se povodňová situace dál zlepšuje a hladiny velké části toků klesají. I ve středu očekávají rakouští meteorologové občasné přeháňky, velké a vytrvalé deště by ale Rakousko neměly zasáhnout nejméně do víkendu. Záchranné složky jsou stále v pohotovosti a pokračují v odstraňování následků záplav, a to zejména v Dolních Rakousích, kde kvůli velké vodě zemřelo šest lidí.

Napjatá zůstává situace na řece Litavě (německy Leitha) v okrese Neusiedl am See na východě země a podle úřadů se uklidní až o víkendu. Hasiči pracují na zpevňování povodňových hrází. V Nickelsdorfu museli val zpevnit pytli s pískem, protože ho poškodili bobři. Úřady a záchranáři vyzývají lidi, aby nechodili na břeh Litavy.

Meteorologové ve Štýrsku ve středu upozornili, že nyní sice hladiny řek v této spolkové zemi klesají, znovu by ale mohly stoupnout. Oteplilo se a v horách taje sníh, který tam napadl koncem minulého týdne. Lidé by také zatím neměli chodit do lesů, protože kvůli podmáčené půdě mohou padat stromy. V Tyrolsku v horách hrozí nebezpečí pádu lavin. Záchranáři proto nemohou pokračovat v pátrání po seniorovi z Německa, kterého lavina v oblasti na severovýchod od Innsbrucku zasypala už v sobotu.

Od středy se v celém Rakousku vrací k normálnímu provozu školy, v úterý jich byla téměř stovka zavřena ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Uzavřeny ale zůstávají některé části silnic, včetně úseků na rychlostní silnici S3, která vede k hranicím s Českem.

K normálnímu provozu se vrátilo i vídeňské metro a ve středu ráno začaly opět jezdit i vlaky na západní železniční trati, která spojuje většinu hlavních měst spolkových zemí a jejíž provoz byl kvůli počasí omezen od neděle. Obnovení dopravy ale provázejí problémy a vlaky nabírají zpoždění mimo jiné na vídeňském hlavním nádraží. Důvodem je i větší počet cestujících, kteří v rakouské metropoli uvázli v předchozích dnech.

Rakouský kancléř Karl Nehammer slíbil na pomoc postiženým vyčlenit až jednu miliardu eur. „Teprve až voda opadne, uvidíme skutečný rozsah škod, a proto vláda přispěla prvními pětačtyřiceti miliony eur z fondu na pomoc postiženým. Region Dolního Rakouska poskytne dalších třicet milionů a víc peněz bude následovat,“ informoval.

Studio ČT24: Povodně ve střední Evropě (zdroj: ČT24)

V Itálii zemřel hasič, Maďarsko velkou vodu teprve očekává

Při povodních v jihoitalské Apulii zemřel 59letý hasič, jenž pomáhal desítkám řidičů, které prudký déšť a bahno uvěznily na silnici. Na tahu mezi obcemi San Severo a Apricena také několik vozů havarovalo. Další hasič byl s lehčími zraněními převezen do nemocnice.

Skupina hasičů v úterý večer pomáhala více než padesáti uvázlým automobilům. Jejich služební vůz zasáhla nečekaná vlna, jednomu se podařilo z auta utéct, druhý v autě zůstal. Auto s tělem později našli potápěči, uvedl list Corriere della Sera. Hasič měl jít zanedlouho do důchodu.

Také Itálii už několik dní sužují prudké deště. Mnoho řek se vylilo z břehů, zaplaveno je několik obcí. V regionu Emilia-Romagna na severu země od středy platí druhý nejvyšší stupeň výstrahy před povodněmi. O stupeň nižší výstrahu úřady vyhlásily pro jedenáct z dvaceti italských regionů.

Velkou vodu stále očekává i Maďarsko. Dunaj by měl v Budapešti kulminovat v pátek nebo v sobotu. „Podle předpovědi měla voda vystoupat na osm metrů. Zpřesnění mluví o hladině ve výšce 837 centimetrů. Bariéry jsme vystavěli do osmi a půl metru. Snad to bude stačit,“ říká Jacint Ujhelyi, příslušník obecní policie v Gönyű.

Načítání...