Pákistánský senátor se sešel s rodinami unesených Češek

Karáčí - Pákistánský Senát si vyžádal od ministerstva vnitra a dalších zodpovědných úřadů informace o vývoji případu dvou unesených Češek, které letos v březnu zajali ozbrojenci v provincii Balúčistán. Na svých internetových stránkách to napsal anglickojazyčný pákistánský list The Express Tribune. Minulý týden se předseda senátního výboru Hadži Muhammad Adíl sešel na pákistánské ambasádě v Praze s příbuznými obou žen.

„Ujistil jsem rodiny unesených žen, že součástí paštunské ani balúčské tradice není ubližovat ženám,“ citovaly senátora noviny. „Jde o velmi naléhavý diplomatický a humanitární případ a je třeba se mu okamžitě věnovat,“ zdůraznil Adíl a konstatoval, že rodiny unesených dívek nejsou dost bohaté na to, aby si mohly dovolit zaplatit výkupné.

Adíl je předním pákistánským senátorem a místopředsedou vládní Lidové národní strany (ANP). Ta zastupuje sekulární Paštuny a vystupuje proti islamistickým skupinám, především proti teroristické síti al-Káida a radikálnímu hnutí Taliban.

Pákistánský senátní výbor pro zahraniční záležitosti se bude dotazovat na podrobné informace během schůzky plánované na pondělí.

Dvě 24leté české turistky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán 13. března. Ženy cestovaly z Íránu do Indie. Postupně se objevily dva videozáznamy s unesenými: první v červnu a druhý v říjnu. Na dřívějších záběrech pořízených údajně v polovině dubna Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy. Druhý videozáznam vznikl údajně v srpnu a působí více skličujícím dojmem - dívky mluví o zhoršujícím se zdravotním stavu, špatném přístupu k jídlu a vodě, a dokonce i o tom, jak si přejí být pohřbeny.

Česká diplomacie je, co se týče informací o stavu vyjednávání o propuštění dívek, zdrženlivá. V polovině října prezident Miloš Zeman potvrdil, že tato jednání stále probíhají.

Vydáno pod