Pád egyptského airbusu: Data prý ukazují, že pravou část letadla poničila exploze

Pátrací týmy pokračují v hledání dalších trosek letadla společnosti EgyptAir ve Středozemním moři. Airbus vyslal před pádem hlášení o kouři na palubě. Podle pilota podobného stroje, jehož citoval britský Telegraph, data naznačují, že zřejmě došlo k vnitřní explozi, která poničila pravou část letadla. Pro zjištění příčiny havárie ale bude klíčové najít černé skříňky.

Identifikační systém letadla ACARS ukazuje na to, že elektronické detektory před pádem stroje informovaly o kouři na palubě. Německý odborník Tim van Beveren reportérům ze stanice Deutsche Welle řekl, že kouř byl nejprve detekován na jedné z toalet, už o minutu později zřejmě oheň elektronické systémy letadla vyřadil z provozu.

Podle pilota jedné z předních evropských aerolinek z dostupných dat vyplývá, že zřejmě došlo k explozi uvnitř letadla, jelikož okénko na právě straně kokpitu bylo vyhozeno do povětří.

Detektory se možná neaktivovaly požárem, ale mlhou, která zaplnila kabinu po ztrátě tlaku způsobenou výbuchem, sdělil Telegraphu pilot, který létá s A330 - ten je podobný havarovanému stroji A320. Pilot si přál zůstat v anonymitě.

K možnosti teroristického výbuchu se přiklání řada expertů i ruská tajná služba FSB, Pentagon naopak ještě den po katastrofě tvrdil, že důkazy o výbuchu na palubě zatím nejsou.

Ukončeme spekulace, vyzývá Sisí

Egyptský prezident Sisí v neděli zdůraznil, že o příčinách pádu letadla se stále nic neví, a vyzval k ukončení spekulací. Vyšetřování podle něj může trvat velmi dlouho. V Egyptě se před pár měsíci zřítil ruský airbus - k odpovědnosti se tehdy přihlásil Islámský stát. Tragédie tvrdě zasáhla egyptský cestovní ruch.

První části stroje, zavazadla a ostatky cestujících našli Egypťané v pátek asi 300 kilometrů od přístavního města Alexandrie. Egyptská armáda v sobotu zveřejnila snímky nalezených předmětů ze zříceného airbusu. Jsou mezi nimi boty či kabelky. Záchranné vesty zjevně pasažéři nestihli použít, sedadla byla roztrhána.

obrázek
Zdroj: ČT24

Francouzské a egyptské lodě se snaží nalézt černé skříňky, které by měly pomoci odhalit, co se na palubě před tragédií událo. Do pátrání se nově zapojila i ponorka, která může operovat v hloubce až 3000 metrů. 

Teroristé mlčí

Přestože se k odpovědnosti za pád letadla dosud nepřihlásila žádná teroristická skupina, Francouzi prověřují 85 tisíc lidí, kteří mají díky bezpečnostní prověrce přístup do vyhrazených prostor letiště Charlese de Gaulla v Paříži, odkud egyptský airbus mířil do Káhiry.

Loni v prosinci skončilo na letišti 70 pracovníků, kteří oslavovali pařížské útoky, stýkali se s radikály nebo se u nich objevily jiné projevy extremismu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Úmyslně přeříznutý kabel na západě Německa omezil železniční dopravu

Neznámí pachatelé na hlavním nádraží v Gelsenkirchenu na západě Německa přeřízli kabel, čímž způsobili komplikace v železniční dopravě v širším regionu, informovala agentura DPA. Podle policie nelze vyloučit, že šlo o sabotážní akci.
před 2 mminutami

Ukrajinci poprvé dobyli ruské pozice bez nasazení vojáků, tvrdí Zelenskyj

Ukrajincům se nedávno poprvé podařilo dobýt pozice ruských okupantů výhradně za použití dronů a pozemních robotických systémů, tvrdí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Okupanti se vzdali a operace proběhla bez nasazení pěchoty a bez ztrát na naší straně,“ uvedl na síti X. Tento údajný milník navazuje na další nedávné příklady bezpilotních technologií pomáhajících v komplexních bojových situacích, píše web United24media.com.
před 6 mminutami

Doplňovací volby v Kanadě přinesly Carneyho liberálům parlamentní většinu

Liberální strana kanadského premiéra Marka Carneyho si v pondělních doplňovacích volbách zajistila parlamentní většinu, kterou dosud neměla. V noci na úterý o tom informovala agentura AP. Ta poznamenala, že liberálové nyní budou moci schvalovat zákony bez podpory opozičních stran.
07:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vance je smutný z Orbánovy porážky, s nástupcem ale USA chtějí spolupracovat

Americký viceprezident JD Vance je smutný z volební porážky maďarského premiéra Viktora Orbána, je si ale jistý, že Spojené státy s jeho nástupcem budou dobře spolupracovat. Vance to prohlásil v rozhovoru se stanicí Fox News. Vance těsně před nedělními volbami přijel do Budapešti, kde podpořil Orbána a kritizoval Evropskou unii, která podle něj hanebně zasahovala do maďarských parlamentních voleb.
01:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vance: USA dosáhly v rozhovorech s Íránem pokroku, Teherán nyní musí jednat

Spojené státy v rozhovorech s Íránem dosáhly značného pokroku. V rozhovoru se stanicí Fox News to v noci na úterý prohlásil americký viceprezident JD Vance, který jednání v pákistánské metropoli Islámábádu za americkou stranu vedl. Rozhovory skončily v neděli bez dohody, podle Vanceho je nyní na Teheránu, aby jednal.
02:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Část Poláků chce silnici propojující české a ukrajinské hranice

Polští silničáři pokračují v rychlé výstavbě dálnic. Aktuálně už je v zemi otevřených na pět a půl tisíce kilometrů rychlostních komunikací – před pěti lety to bylo přibližně o tisíc kilometrů méně. Lidé především na jihu země ale už nyní horují za další komunikaci. Přejí si novou silnici, která by propojila české a ukrajinské hranice.
před 3 hhodinami

Konflikt na Blízkém východě zvedá ceny letenek, zdražit mohou i letní dovolené

Nejen do cen letenek, ale i letních dovolených se může promítnout dražší letecké palivo, za nímž stojí konflikt na Blízkém východě. Cestovní kanceláře zatím plošně nezdražují, růst cen zhruba o desetinu je ale do budoucna možný. Dálkové lety jsou už nyní dražší i o tisíce korun.
před 4 hhodinami

Útoku v Southportu mohli dle nového vyšetřování zabránit rodiče agresora i úřady

Útoku v britském Southportu, při kterém předloni ubodal tehdy sedmnáctiletý Axel Rudakubana tři dívky a dalších deset lidí zranil, mohli a měli podle nového vyšetřování předejít rodiče pachatele i britské úřady. Na závěry zveřejněné v pondělí upozornila agentura AP. Britský premiér Keir Starmer označil závěry vyšetřování za hluboce znepokojující a přislíbil zásadní změny.
před 11 hhodinami
Načítání...