Poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu se sešli americký a čínský ministr zahraničí. Schůzka na indonéském ostrově Bali má uvolnit napětí mezi oběma zeměmi. Antony Blinken a Wang I se setkali po skončení zasedání skupiny největších světových ekonomik G20. Americký ministr požádal svůj protějšek, aby Peking ruskou agresi odsoudil.
Odsuďte ruskou agresi, vyzval Blinken šéfa čínské diplomacie při pětihodinové schůzce
Rozhovor trval asi pět hodin a Blinken ho hodnotil jako užitečný a konstruktivní. „Přes složitost našich vztahů mohu s určitou mírou důvěry říci, že delegace diskusi považují za užitečnou, upřímnou a konstruktivní,“ prohlásil americký ministr. Dodal, že při debatě vyjádřil „hluboké znepokojení“ kvůli Tchaj-wanu.
Čína považuje ostrovní stát za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení a těší se americké podpoře.
Jednalo se také o ruské invazi na Ukrajinu, kterou Čína neodsoudila. Blinken prohlásil, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že je Rusko připraveno zahájit smysluplné diplomatické jednání.
Blinken: Neutralita je těžká, když jde o agresi
„Teď se musíme všichni zvednout, tak jak to udělaly jedna po druhé členské země skupiny G20, a odsoudit tuto agresi. Kromě jiného musíme požadovat, aby Rusko umožnilo přístup k potravinám zablokovaným na Ukrajině,“ řekl Blinken a dodal, že zatím nezaznamenal žádnou známku ochoty ke spolupráci z ruské strany. „Pokud se ruské agresi nepostavíme, pak bude na světě rozhodovat síla, a to není v zájmu nikoho,“ řekl šéf americké diplomacie.
„Teď z Pekingu slyšíme, že je neutrální. Začal bych tím, že je těžké být neutrální, když se jedná o agresi,“ podotkl Blinken.
Rusko podle něj odešlo z jednání G20 izolované a většina účastníků se vyjádřila proti válce na Ukrajině. „Byla tam velká shoda a Rusko zůstalo osamocené,“ řekl Blinken. Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov z jednání několikrát odešel a schůzka skončila kvůli sporům mezi Ruskem a západními státy bez dohody.
Výhodnost pro obě strany, zdůrazňuje Peking
Podle prohlášení čínského ministerstva zahraničí se při čínsko-americkém setkání podařilo dospět k dohodě, jež umožní uvolnit napjaté vztahy. „Obě strany na principu vzájemnosti a oboustranných výhod dospěly k dohodě, díky níž pracovní americko-čínská skupina bude moci dosáhnout dalších výsledků,“ uvádí se v prohlášení Pekingu.
Wang podle agentury Kjódó řekl, že je třeba zachovat „normální výměnu“ a spolupracovat tak, aby se vztahy posouvaly správným směrem. „Mírová spolupráce založená na principu výhodnosti pro obě strany“ podle něj odpovídá zájmům obou národů.
Ministři zahraničí měli jednat o dalších sporných bodech, například čínských ambicích v Jihočínském moři, rozpínání vlivu v Pacifiku, lidských právech i clech. „Čína a Spojené státy jsou dvě významné země, je důležité zachovat normální vztahy,“ konstatoval ještě před schůzkou Wang.
Setkání Bidena a Si Ťin-pchinga
Spojené státy a Čína se stávají v mnoha oblastech rivaly. Sobotní diskuse podle agentury Kjódó pravděpodobně položí základy pro možné setkání amerického prezidenta Joea Bidena s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan koncem června prohlásil, že je lze očekávat „v průběhu několika příštích týdnů“.
K setkání obou lídrů by mohlo podle vysoce postaveného amerického diplomata Daniela Russela, který sloužil v administrativě Baracka Obamy, dojít v listopadu při summitu G20.
Naposledy jednal Biden se Si Ťin-pchingem v březnu prostřednictvím videohovoru poté, co 24. února začala ruská invaze na Ukrajinu. Biden tehdy Si Ťin-pchinga varoval před následky, kterým bude Peking čelit, pokud ruskou vojenskou invazi na Ukrajině podpoří.