Oděsa čelila masivnímu dronovému útoku, hlásí úřady

Ruské drony v noci na středu masivně útočily na ukrajinský přístav Oděsa, kde poničily obytné domy a infrastrukturu a způsobily požáry, informovaly tamní úřady. Nejméně tři lidé utrpěli při náletech zranění. Ostřelování čelil i Cherson. Podle ukrajinského letectva Rusko útočilo 97 drony, z nichž šest desítek obrana sestřelila a asi třicítka zmizela z radarů. Ruské ministerstvo obrany naproti tomu na Telegramu napsalo, že protivzdušná obrana zlikvidovala 26 útočících ukrajinských bezpilotních letounů.

„Nepřítel opět napadl Oděsu rozsáhlým dronovým útokem,“ napsal na Telegramu šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Starosta města Hennadij Truchanov zveřejnil fotografie, na nichž jsou vidět téměř zničené domy.

Ukrajinské letectvo neupřesnilo, kolik dronů mířilo přímo na Oděsu, informovalo ale o likvidaci 57 bezpilotních letounů na východě, severu, ve středu a na jihu země. Dalších 34 strojů, které označuje za imitace útočných dronů, podle něj zmizelo z radarů bez způsobení škod. O osudu zbylých bezpilotních letounů se nezmiňuje. Bez bližších podrobností ale informuje o škodách v Sumské, Oděské, Dněpropetrovské, Kyjevské a Poltavské oblasti.

Oděsu v úterý navštívil generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Rutte na síti X ujistil, že podpora NATO je neochvějná a Aliance bude nadále pomáhat zemi bránící se ruské agresi.

V jihoukrajinském Chersonu kvůli ruským útokům zahynul jeden člověk a další tři utrpěli zranění, uvedl ve středu šéf regionální správy Oleksandr Prokudin podle agentury AFP. Rusy obvinil z takzvaného dvojitého útoku, kdy nepřítel útočil i ve chvíli, kdy na místo přijeli po prvním úderu záchranáři. Dělostřeleckou palbu zachytil na video starosta Chersonu Roman Mročko, upozornil server Ukrajinska pravda, který záběry zveřejnil.

Ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba mezitím na Facebooku oznámil, že od spuštění ukrajinského námořního koridoru bylo přes černomořské přístavy přepraveno 116 milionů tun zboží. „Z toho přes 73 milionů tun obilí (putovalo) do evropských, afrických a asijských zemí,“ dodal Kuleba, který zároveň obvinil Rusko z toho, že jen za poslední rok a půl vyslalo na ukrajinské přístavy přes 500 raket, které poškodily asi čtyři stovky zařízení přístavní infrastruktury.

Rusko po vpádu do sousední země zablokovalo černomořské plavební trasy, po kterých Ukrajina vyvážela potraviny, nicméně Kyjev ještě v prvním roce války export po moři částečně obnovil díky obilné dohodě zprostředkované Tureckem a OSN. Moskva však poté její platnost neprodloužila. Kyjev, který úspěšně omezil možnosti ruského námořnictva v Černém moři, následně zřídil vlastní námořní koridor, jenž vede podél pobřeží a dál do rumunských teritoriálních vod a do Turecka.

Rusko tvrdí, že zlikvidovalo devět ukrajinských dronů nad Voroněžskou oblastí a osm nad Bělgorodskou. Zbývající drony podle Moskvy sestřelila ruská obrana nad Kurskou, Lipeckou a Moskevskou oblastí a nad okupovaným ukrajinským poloostrovem Krym. Později na Telegramu hlásilo ještě dalších několik sestřelených ukrajinských bezpilotních letounů.

Moskva obvykle neinformuje o celkovém rozsahu vzdušného útoku, ale pouze o sestřelených strojích. Informace ani jedné ze stran konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Rusko útočnou plnohodnotnou válku proti Ukrajině vede od invaze v únoru 2022. Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa v březnu ohlásily, že se znepřátelenými zeměmi dojednaly dvě samostatné dohody o částečném příměří. Podle nich by měly přerušit útoky na energetickou infrastrukturu. Obě strany války se však vzájemně opakovaně obviňují z porušování tohoto moratoria.

V neděli Rusko podniklo raketový útok na Sumy na severovýchodě Ukrajiny, při kterém zemřelo třicet pět lidí a více než stovka utrpěla zranění. Šlo o úder s největším počtem obětí za letošní rok, uvedly ukrajinské úřady.

Načítání...