Obama představí na zasedání VS OSN plán boje s chudobou

New York - Světoví politici dnes zahájí hlavní debatu na zasedání Valného shromáždění OSN. Úvodního dne se v New Yorku zúčastní i česká delegace vedená prezidentem Václavem Klausem. Centrem pozornosti ale bude projev amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten už v předvečer ohlásil nový přístup Spojených států k rozvoji a pomoci zemím v nouzi.

Zachránit život šestnácti milionů žen a dětí zasažených chudobou a toto úsilí v příštích pěti letech podpořit částkou 40 miliard dolarů. Takový závazek za Spojené státy slíbil prezident Barack Obama. Amerika se chce napříště orientovat méně na utrácení peněz a více na skutečnou pomoc.

Barack Obama:

„Oslovíme ty země, které budou ochotné přejít od autoritářských systému k demokracii, od války k míru.“

V New Yorku začíná Valné shromáždění OSN (zdroj: ČT24)


Barack Obama ale nebude jediným řečníkem večera. Vystoupí i slovenská hlava státu Ivan Gašparovič, netrpělivě se čeká i na slova íránského prezidenta Ahmadínežáda. Ten dráždí svět svým jaderným programem a nedávno prohlásil, že se blíží konec kapitalismu.

Programu se zúčastní i česká delegace v čele s Václavem Klausem. Ten už na americké půdě stihl zkritizovat evropskou integraci, která podle něj oslabuje demokracii a opřel se i do jednotné evropské měny. Ta podle něj nepřinesla žádná pozitiva.

Skončil summit o plnění Rozvojových cílů tisíciletí

Obamovým závazkem zachránit život 16 milionů žen a dětí zasažených chudobou a podpořit v příštích pěti letech toto úsilí částkou 40 miliard dolarů v New Yorku vyvrcholil světový summit věnovaný plnění Rozvojových cílů tisíciletí. Třídenního shromáždění, které mělo vyhodnotit dosavadní plnění stanovených cílů, se zúčastnili zástupci 140 zemí světa včetně České republiky. Agenda boje s chudobou, podvýživou a nemocemi byla schválena na summitu OSN v roce 2000.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se na summitu o rozvojových cílech OSN do roku 2015 vyslovil pro maximální posílení boje s dětskou a mateřskou úmrtností, který od roku 2000 pokročil ze všech stanovených cílů nejméně. Dodal, že v současném světě žije miliarda lidí s denním příjmem nižším než je 1,25 dolaru (23 korun). „Taková realita je prostě nepřijatelná,“ řekl Pan Ki-mun. „Jednadvacáté století musí být a bude jiné.“

Delegáti summitu se shodli na tom, že dosažení cílů stanovených v roce 2000 je stále ještě možné. Je však zapotřebí znásobit úsilí v boji s takovými problémy, jakými jsou vážné nemoci, nerovnoprávnost žen a ochrana životního prostředí. Podle OSN se členské státy, nadace, privátní firmy a nevládní organizace zavázaly věnovat 40 miliard dolarů (734 miliard korun) na dosažení těchto cílů. „Je to poprvé, co jsme svědky tak široce založeného celosvětového úsilí o ochranu zdraví dětí a jejich matek,“ řekl generální tajemník OSN.

Jan Eliasson, švédský diplomat a moderátor diskuse o osobní hygieně ve světě:

„Nikdy v životě jsem neviděl tolik světových vůdců, tolik prezidentů, premiérů a ministrů hovořit o záchodech.“

Delegáti summitu se nevyhnuli ani choulostivým problémům. Ty souvisí s přístupem k nezávadné vodě a dodržováním hygienických zásad, což je jeden z osmi rozvojových cílů tisíciletí. Podle zprávy OSN kolem 1,1 miliardy lidí běžně vykonává potřebu ve volné přírodě, protože nemají přístup k civilizované toaletě. Absenci základních sanitárních zásad označili účastníci diskuse za jednu ze základních překážek globálního pokroku.

Problém moderních hygienických toalet je zvlášť akutní v subsaharské Africe, především pak u žen a dívek. Podle delegátů mnohé dívky odmítají navštěvovat školu, protože je děsí nedostatek soukromí na záchodech. Absencí tekoucí vody v domácnostech zase trpí ženy starající se o často početné rodiny, protože donáška vody je většinou na nich.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na summitu o plnění Rozvojových cílů tisíciletí
Zdroj: ČTK/AP, Seth Wenig
Vydáno pod