O stíhačky F-16 žádá Ukrajina dál marně. Polsko ale v nejbližších dnech pošle další tanky

17 minut
Události: Rok od ruské invaze na Ukrajinu
Zdroj: ČT24

Není důvod dodat Ukrajině stíhačky F-16, řekl americký prezident Joe Biden s odvoláním na stanovisko ozbrojených sil. V rozhovoru pro televizi ABC Biden uvedl, že Spojené státy dodávají Ukrajině dostatek jiných zbraní, které jí podle něj stačí k dosažení územních zisků. Náměstek polského ministra obrany Pawel Jabloński řekl agentuře PAP, že na Ukrajinu by měly v nejbližší době přijít další tanky postoupené Polskem.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek řekl, že od jeho země zatím obdržela Ukrajina čtyři tanky Leopard 2 a další stroje budou následovat. Náměstek ministra obrany Jabloński upřesnil, že další dodávka se uskuteční v nejbližší době. „Doufáme, že to bude velmi brzy, že je to spíše otázka dnů než týdnů,“ řekl.

Celkem plánuje Polsko poslat do země, která se již rok a den brání ruské válečné agresi, čtrnáct leopardů, ale v příštích dnech zřejmě Ukrajina obdrží několik tanků PT-91 Twardy, což je modernizovaná licenčně vyráběná polská verze sovětských T-72.

Dodávku F-16 Biden vyloučil

V nejbližších dnech, ale ani týdnech naopak nemůže Kyjev očekávat, že by obdržel moderní západní stíhačky. Americký prezident Biden odmítl, že by připadala v úvahu dodávka amerických stíhaček F-16. „Prozatím to vylučuji,“ prohlásil s tím, že Ukrajina „nyní letouny F-16 nepotřebuje“.

Podle Bidena američtí vojáci poukazují, že neexistuje důvod, proč Kyjevu tento typ zbraní dodat. Poznamenal, že se v budoucnosti ukáže, jaké budou potřeby ukrajinské armády.

Ukrajina tvrdí, že západní leteckou techniku potřebuje. Hovořit se o tom začalo koncem ledna, o dodávkách se zmínil například mluvčí ukrajinského letectva v rozhovoru pro El Pais. Ten hovořil výslovně o F-16 s tím, že alternativou by mohly být i stroje Rafale francouzské výroby či švédské gripeny.

Také ukrajinský vojenský pilot, který létá pod přezdívkou Džus, řekl v rozhovoru pro Českou televizi, že stávající migy nestačí. Ve srovnání s americkými letouny prý čistě jako stroje obstojí, jako zbraně už ale nikoliv. „Chápeme, že je to velmi drahé a technicky složité, všechen servis, obsluha, logistika a tak dále. Ale jedna letka, to je minimum. Právě teď je to naprosté minimum,“ řekl letec.

Biden je nicméně přesvědčen, že Spojené státy poskytují Ukrajině dost zbraní potřebných pro ofenzivu v jarních a letních měsících. „Potřebuje tanky, dělostřelectvo, protivzdušnou ochranu, a to včetně dalšího HIMARS,“ řekl. V pátek Bílý dům oznámil, že Spojené státy poskytnou Kyjevu další vojenskou pomoc v hodnotě dvou miliard dolarů.

USA odmítají čínský návrh na příměří

Americký prezident také v rozhovoru pro ABC odmítl čínský dvanáctibodový návrh na příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, který Peking představil v pátek v den ročního výročí začátku války. „Neviděl jsem v plánu nic, co by nasvědčovalo tomu, že obsahuje něco, co by bylo prospěšné někomu jinému než Rusku,“ podotkl. Upozornil, že „Putin tomu tleská, tak jak by to mohlo být dobré?“

Biden také Čínu varoval před dodávkami vojenské techniky Rusku s tím, že by jí pak hrozily ze strany Washingtonu tvrdé sankce. „Nepředpokládám, a zatím jsme to ani neviděli, větší iniciativu Číny v dodávkách zbraní Rusku,“ uvedl Biden.

Dvanáctibodový dokument vypracovaný čínskou diplomacií odmítl i Kyjev s tím, že by jen válku zmrazil. Moskva ho naopak považuje za spíše vyvážený.

Unijní sankce

Evropská unie v sobotu oficiálně schválila desátý balík sankcí proti Rusku kvůli jeho vpádu na Ukrajinu. Nová opatření zasáhnou banky, export technologií využitelných pro vojenské účely nebo vývoz ruských surovin. Rozšíří se také sankční seznam, na nějž přibyde 121 jmen jednotlivců a organizací, pro které platí omezení nakládat s majetkem a zákaz cest do Unie.

Kromě toho EU přijala další sankce i vůči ruské žoldnéřské Wagnerově skupině, které se týkají jedenácti jednotlivců a sedmi subjektů. Jsou mezi nimi i dva velitelé žoldnéřů, kteří se podíleli na bojích u východoukrajinského Soledaru, nebo velitel jednotek v Mali. 

„Budeme dál zvyšovat tlak na Rusko – a budeme to dělat tak dlouho, dokud to bude potřeba,“ uvedl v prohlášení šéf unijní diplomacie Josep Borrell. „Máme teď k dispozici vůbec nejdalekosáhlejší sankce, které pomáhají ztenčit válečný arzenál Ruska a těžce dopadají na jeho ekonomiku,“ napsala na Twitteru šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijetí sankcí přivítal, zároveň vyzval k dalšímu zvyšování tlaku na Rusko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 10 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 10 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 16 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami
Načítání...