Nevolený Muskův tým získává citlivá data Američanů. Padají slova o převratu

Nahrávám video

Miliardář Elon Musk a jeho tým pro vládní efektivitu (DOGE) získal přístup k citlivým údajům úřadů Spojených států amerických, i když do své role nebyl zvolen ani jeho funkci nepotvrdil Senát. Kvůli tomu demokraté, část republikánů i odborníci mluví o ústavní krizi, nebo dokonce o státním převratu. Desítka amerických států chce kvůli přístupu DOGE k vládním platebním systémům podat na Muskův tým žalobu.

Není zřejmé, co Musk a jeho tým DOGE plánují udělat s přístupem k citlivým údajům, ale v příspěvcích na sociálních sítích Musk otevřeně uvažoval o zrušení federálních pracovních míst, zrušení smluv nebo zastavení plateb, informoval server NBC News.

Připomněl zároveň, že Musk po koupi společnosti Twitter selektivně zveřejnil interní dokumenty, aby ilustroval údajnou politickou zaujatost společnosti. Dodal, že by Musk mohl podobný postup zopakovat, aby se pokusil ilustrovat plýtvání jednotlivých úřadů.

Přístup ke zdravotnickým výdajům

Server The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na lidi obeznámené s danou situací napsal, že zástupci DOGE pracují v Centrech pro Medicare a Medicaid (CMS), kde získali přístup ke klíčovým platebním a smluvním systémům.

Pracovníci DOGE byli během tohoto týdne v kancelářích CMS, aby pozorovali technologii tamních systémů a také výdaje, které jimi protékají. Jejich cílem bylo odhalit operace, které by mohli vytipovat jako možný podvod nebo plýtvání. Zástupci DOGE také zkoumají organizační strukturu CMS a její personální obsazení.

Bílý dům a úředníci DOGE to pro WSJ nekomentovali. Musk na své platformě X napsal: „Ano, tady (v CMS) se odehrávají velké podvody s penězi.“

CMS je vysoce politicky a ekonomicky citlivá agentura, která stojí v jádru komplexního amerického zdravotnického systému, jehož výdaje ve fiskálním roce 2024 dosáhly přibližně 1,5 bilionu dolarů (36,3 bilionu korun), což je asi dvaadvacet procent celkového federálního rozpočtu. S přibližně 6 710 zaměstnanci dohlíží mimo jiné na Medicare, program zdravotního pojištění pro starší a zdravotně postižené Američany, a Medicaid pro osoby s nižšími příjmy.

Muskovi lidé získali přístup k systémům, které zahrnují uzavřené smlouvy. Na druhou stranu podle WSJ nemají povolení k nahlížení do osobních zdravotních záznamů jednotlivých pacientů. Přístup pracovníků DOGE je podle WSJ v režimu „pouze pro čtení“, takže nemohou provádět změny v systémech.

Programátor s přístupem ke kritickým systémům

Server Wired informoval o počínání pracovníků DOGE na ministerstvu financí. S odkazem na své zdroje sdělil, že 25letý programátor jménem Marko Elez, který dříve pracoval pro dvě Muskovy společnosti, má přímý přístup k systémům ministerstva, které jsou zodpovědné za téměř všechny platby prováděné americkou vládou.

Podle serveru má Elez oprávnění nejen číst, ale také psát kód dvou nejcitlivějších systémů v americké vládě, které kontrolují vládní platby, jež v souhrnu dosahují více než pětiny americké ekonomiky.

Některé zprávy naznačují, že DOGE má přístup k těmto pokladním systémům v režimu „pouze pro čtení“. Nicméně zdroje serveru Wired tvrdí, že Elez má oprávnění na úrovni správce, která mu dávají možnost přihlásit se k serverům prostřednictvím zabezpečeného přístupu, měnit uživatelská oprávnění a mazat nebo upravovat kritické soubory.

„S těmito oprávněními můžete dělat cokoli,“ řekl jeden zdroj obeznámený se situací. Dodal, že si nedokáže představit důvod, proč by někdo taková oprávnění potřeboval při odhalování podvodných plateb nebo při analýze finančních toků, což jsou oficiální deklarované cíle DOGE.

Jeden ze zdrojů poukázal na to, že by pracovníci DOGE mohli získat přístup k datům ze zabezpečených systémů ministerstva financí prostřednictvím Obecné správy služeb (GSA).

Žaloby a Elezova rezignace

Wired zmínil, že spolupracovníci Elona Muska – včetně Nicole Hollanderové, která přespávala v kancelářích Twitteru, když Musk společnost získal, a bývalého inženýra Muskovy automobilky Tesla Thomase Shedda, který nyní vede agenturu GSA – se pokusili využít bezpečnostní pověření Bílého domu a získat přístup k technologiím GSA.

Nahrávám video

Tři odbory federálních zaměstnanců následně zažalovaly Trumpovu administrativu, aby ministerstvu financí zabránily ve sdílení důvěrných údajů s DOGE, informoval server Axios.

Trumpova administrativa ve středu večer tamního času souhlasila, že přístup „pouze pro čtení“ budou mít dvě osoby a nebudou jej sdílet s ostatními členy DOGE. Bude se jednat o Marka Eleze a Toma Krause. Federální soudkyně Colleen Kollar-Kotellyová musí návrh ještě podepsat, ale dříve během dne naznačila, že je tomu nakloněná.

Ve čtvrtek večer SEČ WSJ napsal, že Elez rezignoval. Učinil tak poté, co Bílý dům čelil otázkám kvůli rasistickým příspěvkům na sociální síti X, v nichž Elez mimo jiné volal po „normalizování nenávisti vůči Indům“.

Desítka amerických států chce kvůli přístupu DOGE k vládním platebním systémům obsahujícím osobní údaje podat na Muskův tým žalobu.

Nyní pracujete pro DOGE

Ve středu Muskův tým oslovil také ministerstvo práce a následně vedoucí pracovníci oznámili zaměstnancům, kteří pracují s citlivými daty, že počínaje středou budou v nadcházejících týdnech spolupracovat s DOGE, napsal server The Washington Post.

Podle zaměstnance ministerstva, který hovořil pod podmínkou anonymity, by úkoly pro DOGE převážily nad běžnými povinnostmi týmu.

Ministerstvo práce spravuje množství citlivých údajů souvisejících s žádostmi o podporu v nezaměstnanosti, plány zdravotního pojištění, pojištěním invalidity, vyšetřováním bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti, krádežemi mezd a dětskou prací. Ve středu nebylo jasné, se kterými daty ministerstva práce mají pracovníci DOGE v úmyslu pracovat.

Stovky členů odborů se ve středu odpoledne shromáždily před sídlem ministerstva s transparenty „Ruce pryč od dat pracujících“ a skandovaly „Elon Musk musí odejít“. Několik odborových svazů požádalo o vydání soudního příkazu, aby Muskův tým nemohl působit na ministerstvu práce, a uvedlo, že práce DOGE je nezákonná a „už tak má katastrofální následky“.

Členové týmu DOGE také navštívili kanceláře Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Bývalí pracovníci NOAA přiblížili, že současní zaměstnanci se od vedení dozvěděli o snížení počtu personálu na polovinu a snížení finančních prostředků o třicet procent, sdělil server CBS News.

Muskovi lidé během víkendu uzavřeli sídlo Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj a její domácí i zahraniční pracovníci následně museli odejít na nucenou dovolenou.

Identita pracovníků DOGE

Musk jedná z velké části v utajení a nezveřejňuje ani jména nově najatých pracovníků svého týmu, ani podrobnosti o samotných rozhodnutích a údajné právní pravomoci, na jejichž základě jedná, upozornil server NBC News.

Poté, co někteří lidé začali zveřejňovat jména zaměstnanců DOGE na internetu, je Musk obvinil z porušení zákona. Podnikatel sám sebe přitom popisuje jako „zastánce absolutní svobody projevu“.

Trumpem jmenovaný dočasný státní zástupce pro Washington, D. C. Edward Martin v pondělí pozdě večer v prohlášení na X uvedl, že je připraven stíhat lidi, kteří se „zaměřují na zaměstnance DOGE“.

„Naše počáteční přezkoumání důkazů, které nám byly předloženy, naznačuje, že určití jednotlivci a/nebo skupiny spáchali činy, které se zdají porušovat zákon tím, že se zaměřily na zaměstnance DOGE,“ prohlásil Martin. V pondělí napsal veřejný dopis Muskovi, v němž slíbil, že „podnikne veškeré právní kroky proti každému, kdo brání vaší práci nebo ohrožuje vaše lidi“.

Nevolený Musk se musí zodpovídat Kongresu, ozývá se kritika

Mnozí demokraté – a dokonce i někteří republikáni – popisují práci DOGE jako jednostrannou přestavbu federální vlády a tvrdí, že je nezákonná, protože Trump a Musk obešli nejen státní úředníky, ale i autoritu samotného Kongresu.

„Je to potenciální ústavní krize,“ sdělil bývalý člen republikánského personálu v Senátu Brian Riedl, který nyní působí jako vedoucí pracovník konzervativního think-tanku Manhattan Institute. V telefonickém rozhovoru dodal, že se obává, že Muskův vliv není kontrolovaný.

„Někdo s takovou mocí, jakou má Elon Musk, by měl být schválen Senátem,“ zdůraznil. „Musí existovat nějaká odpovědnost vůči Kongresu a voličům,“ dodal.

„Nikým nevolený, nikomu neodpovědný miliardář s rozsáhlým střetem zájmů, hlubokými vazbami na Čínu a vlastními zájmy namířenými proti domnělým nepřátelům se zmocňuje nejcitlivějších finančních datových systémů naší země a její šekové knížky, aby mohl nezákonně blokovat finanční prostředky našim voličům na základě sebemenšího rozmaru nebo nejdivočejší konspirace,“ varovala místopředsedkyně senátního rozpočtového výboru a demokratická senátorka Patty Murrayová v pondělí.

Americký prezident Donald Trump tentýž den prohlásil, že Bílý dům bude na Muskovu činnost dohlížet. „Elon nemůže dělat a nebude dělat nic bez našeho souhlasu a my mu ho v případě potřeby dáme. Tam, kde to nebude vhodné, ho neudělíme,“ dodal v pondělí prezident.

Trump na otázku ohledně možného střetu zájmů Muska odpověděl: „Tam, kde si myslíme, že je střet zájmů nebo problém, ho k tomu nepustíme.“

„Kdyby šlo o Malawi, mluvili bychom o puči“

„Kdybychom sledovali, jak se to děje ve Venezuele nebo v Malawi, a viděli bychom, jak se miliardář chopil financí a šekové knížky vlády, nazvali bychom to pučem,“ řekla serveru USA Today News výkonná ředitelka skupiny pro hospodářskou politiku Groundwork Collaborative a bývalá hlavní poradkyně Senátu pro hospodářskou politiku Lindsay Owens.

O státním převratu napsal také historik a publicista Timothy Snyder: „Pár desítek mladých mužů chodí od úřadu k úřadu, oblečeni v civilu a vyzbrojeni pouze disky. Pomocí technického žargonu a vágních odkazů na rozkazy shora získají přístup k základním počítačovým systémům federální vlády.“

„Tento převrat opravdu probíhá. A pokud ho nerozpoznáme jako to, čím doopravdy je, tak by mohl uspět,” dodal historik. Poukázal na to, že v současnosti je moc spíše digitální než fyzická, a zdůraznil, že Musk nebyl do své pozice nikým zvolen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jednání USA a Íránu na technické úrovni skončilo, uvedla íránská agentura

Americko-íránské jednání na technické úrovni ve Švýcarsku skončilo, jeho výsledkem je rozhodnutí zřídit čtyři pracovní skupiny. Ty se zaměří na otázky související se zrušením sankcí uvalených na Teherán, íránským jaderným programem a obnovou a hospodářským rozvojem Íránu. Úkolem čtvrté skupiny bude monitorování vývoje. Dle Reuters to uvedla íránská státní agentura IRNA s odvoláním na náměstka íránského ministra zahraničí Kázema Gharíbabádího. Zástupci USA se k informacím zatím nevyjádřili.
před 8 mminutami

Izraelští vojáci zůstanou v Libanonu, prohlásili Netanjahu, Kac a šéfové armády

Izrael bude nadále udržovat „bezpečnostní zónu“ v jižním Libanonu a likvidovat teroristickou infrastrukturu. Podle zpravodajského webu Times of Israel se na tom v noci na úterý shodli premiér Benjamin Netanjahu, ministr obrany Jisra'el Kac a velitelé armády. Stažení armády židovského státu (IDF) z Libanonu je jednou z podmínek, které během současných jednání o míru se Spojenými státy vyslovuje Írán, jehož podporu má teroristické hnutí Hizballáh.
02:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kim hodlá pokračovat v jaderných aktivitách, hájí se „bezpečnostní situací ve světě“

Severokorejský vládce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude nadále využívat svou pozici jaderného státu. Tvrdí, že „v současné komplikované světové bezpečnostní situaci nemá jinou možnost“. Kim během jednání vedení Dělnické strany KLDR také hovořil o dalším vyzbrojování armády, napsala agentura Reuters s odkazem na severokorejskou státní agenturu KCNA.
05:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dubaj ztrácí image „bezpečného přístavu“. Saúdi se radují

Dubaj si v uplynulých letech vybudovala pověst oázy stability v neklidném regionu, čímž lákala ve velkém investory i turisty. Nedávné íránské útoky ale způsobily, že se byznysový model založený na službách otřásá v základech. Příliv kvalifikovaných pracovníků naopak hlásí Saúdská Arábie či Katar. Ekonomická krize ale tíží všechny země Perského zálivu.
před 2 hhodinami

„Jízdenku do EU“ Srbsko expresně rozdává Rusům. I těm sankcionovaným

Srbsko v posledních letech prudce navýšilo počet Rusů, kterým uděluje občanství a s ním i bezvízový vstup do EU. Upozorňuje na to několik médií, mezi nimi Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) či Balkan Insight (BI), podle nichž srbské pasy získávají i Rusové, kteří jsou pod mezinárodními sankcemi. Často se tak navíc děje v rámci zrychlené procedury. Evropská komise mluví o potenciálním bezpečnostním riziku.
před 3 hhodinami

Britové před dekádou rozhodli o brexitu. Nyní toho většina lituje

Před deseti lety britští voliči v referendu rozhodli o vystoupení Británie z Evropské unie. Tehdejší premiér David Cameron jej prezentoval jako „událost jednou za život“, která definitivně vyřeší otázku napjatého vztahu Británie k EU. Po bezmála tříletém vyjednávání a výměně dvou premiérů Británie na konci ledna 2020 opustila formálně EU po 47 letech. V současnosti většina Britů v průzkumech veřejného mínění říká, že brexit byl chybou. A objevil se i nový termín „brejoin“, což je hovorový výraz pro potenciální návrat Británie do EU.
před 4 hhodinami

Írán podle USA souhlasil s jadernými inspekcemi. Teherán to popírá

Írán souhlasil s návratem inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), prohlásil americký viceprezident JD Vance a poté i prezident Donald Trump. Jednání o působení inspektorů začne již tento týden, dodal Vance s tím, že půjde o první krok k trvalému ukončení íránského programu vývoje jaderných zbraní. Mluvčí íránské diplomacie popřel, že by Teherán ve Švýcarsku přijal nové závazky. Írán opakovaně odmítá, že by o atomovou zbraň usiloval, naopak tvrdí, že obě strany dohodly rozmrazení některých fondů a komunikační linku o Hormuzském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoRozhněvaní Albánci zničili stavební buňky u plánovaného resortu Trumpovy rodiny

Tisíce lidí v Albánii o víkendu znovu vyšly do ulic protestovat proti tamní vládě a plánu Američanů postavit luxusní resort kolem chráněné laguny Narta. Demonstranti požadují konec kabinetu Ediho Ramy i přes to, že slibuje, že identifikuje všechny body, které nesplňují kritéria a standardy EU. Záměr firmy, za kterou stojí rodina prezidenta USA Donalda Trumpa – dcera Ivanka a zeť Jared Kushner –, albánská vláda podporuje. Protestům se začalo říkat Plameňáková revoluce – podle vzácné fauny v laguně.
před 10 hhodinami
Načítání...