Největší naději na kancléřství má sociální demokrat Scholz, tvrdí šéf CSU Söder

Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má kandidát sociálních demokratů (SPD) Olaf Scholz. Po jednání zemské poslanecké skupiny Křesťansko-sociální unie (CSU) v Berlíně to řekl bavorský premiér a šéf CSU Markus Söder. Naději, že by konzervativní unie CDU/CSU pod vedením svého kancléřského kandidáta a předsedy CDU Armina Lascheta vládní koalici sestavila, vidí Söder jako velmi slabou. Zároveň ale prohlásil, že se CSU ještě nevzdává a na možné rozhovory s CDU, Zelenými a FDP se připravuje.

„Nejlepší vyhlídky stát se kancléřem má nyní Olaf Scholz,“ řekl Söder o Scholzovi, který je podle bavorského premiéra tím, kdo sedí na koni. Zpravodajská televize ntv již dříve s odvoláním na své zdroje informovala, že Söder členům zemské skupiny CSU řekl, že v podstatě nepočítá s vládní účastí CDU/CSU.

Laschet se zatím nevzdává a o vládu usiluje, i když konzervativní unie skončila těsně druhá za sociální demokracií. 

Söder: Nebudeme se vnucovat, ale na rozhovory se připravujeme

Vláda, ať už ji povede Laschet, nebo Scholz, se neobejde bez podpory Zelených a svobodných demokratů (FDP). Dalším řešením je pokračování velké koalice SPD a CDU/CSU, které ale teď není reálné.

Söder jako pravděpodobné vidí, že vznikne vláda sociálních demokratů, Zelených a liberální FDP, což by znamenalo, že unie se po šestnácti letech vlády konzervativní kancléřky Angely Merkelové, která odchází z politiky, uchýlí do opozice.

Koaliční jednání Zeleným i FDP unie podle Södera nabídne. „Vnucovat se ale nebudeme,“ řekl. Už v pondělí Söder prohlásil, že vláda pod vedením unie nevznikne za každou cenu, protože CDU/CSU se nevzdá základních hodnot kvůli podílu na moci.

Zároveň ale Söder v úterý řekl, že se CSU v tomto ohledu ještě nevzdává a že se připravuje na rozhovory s CDU a se Zelenými a FDP.

Vnitrounijní boj

Laschet se podle médií potýká s vnitrounijním odporem, který ohrožuje jeho mocenské postavení uvnitř CDU/CSU. Laschet chtěl zvolit Ralpha Brinkhause z CDU předsedou poslanecké frakce CDU/CSU jen prozatímně po dobu koaličních rozhovorů, zatímco CSU a také mnozí představitelé CDU požadovali standardní roční mandát.

Nakonec Laschet souhlasil s kompromisním funkčním obdobím na sedm měsíců, tedy do konce dubna. Brinkhause, který frakci dosud vedl, večer poslanci unie zvolili svým předákem takřka jednomyslně až na dva zákonodárce, kteří se zdrželi.

Německá média také uvádějí, že v zákulisí část unie požaduje, aby Laschet post lídra unie opustil a jednání o možné vládní koalici převzal Söder.

Laschet rovněž čelí kritice za to, že zatím Scholzovi k volebnímu vítězství nepoblahopřál. Podle Lascheta kvůli těsnému a nepřesvědčivému výsledku nikdo jednoznačně nevyhrál. Pogratulovat Scholzovi chce naopak Söder, který řekl, že SPD zkrátka dostala více hlasů než CDU/CSU. Dodal, že výsledek je potřeba respektovat, ne překrucovat.

Spekuluje se také o tom, kdo nahradí Lascheta ve funkci zemského premiéra Severního Porýní-Vestfálska, kterou musí opustit nejpozději do ustavujícího zasedání nového Spolkového sněmu, tedy do 26. října.  Deník Handelsblatt napsal, že Lascheta vystřídá zemský ministr dopravy Hendrik Wüst. Vedení CDU v Severním Porýní-Vestfálsku ale zprávu dementovalo s tím, že o nástupci ještě není rozhodnuto.

FAZ: Zeleným vicekancléřem by mohl být Habeck

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) zase napsal, že pokud Zelení usednou v budoucí německé vládě, stane se vicekancléřem spolupředseda strany Robert Habeck a nikoli kancléřská kandidátka a druhá ze spolupředsedů Annalena Baerbocková.

Habeck k tomu později řekl, že personální záležitosti bude strana řešit až po koaličních vyjednáváních. Otázku, kdo bude za Zelené vicekancléřem, označil v tuto chvíli za „zcela irelevantní“.