Největší naději na kancléřství má sociální demokrat Scholz, tvrdí šéf CSU Söder

Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má kandidát sociálních demokratů (SPD) Olaf Scholz. Po jednání zemské poslanecké skupiny Křesťansko-sociální unie (CSU) v Berlíně to řekl bavorský premiér a šéf CSU Markus Söder. Naději, že by konzervativní unie CDU/CSU pod vedením svého kancléřského kandidáta a předsedy CDU Armina Lascheta vládní koalici sestavila, vidí Söder jako velmi slabou. Zároveň ale prohlásil, že se CSU ještě nevzdává a na možné rozhovory s CDU, Zelenými a FDP se připravuje.

„Nejlepší vyhlídky stát se kancléřem má nyní Olaf Scholz,“ řekl Söder o Scholzovi, který je podle bavorského premiéra tím, kdo sedí na koni. Zpravodajská televize ntv již dříve s odvoláním na své zdroje informovala, že Söder členům zemské skupiny CSU řekl, že v podstatě nepočítá s vládní účastí CDU/CSU.

Laschet se zatím nevzdává a o vládu usiluje, i když konzervativní unie skončila těsně druhá za sociální demokracií. 

Söder: Nebudeme se vnucovat, ale na rozhovory se připravujeme

Vláda, ať už ji povede Laschet, nebo Scholz, se neobejde bez podpory Zelených a svobodných demokratů (FDP). Dalším řešením je pokračování velké koalice SPD a CDU/CSU, které ale teď není reálné.

Söder jako pravděpodobné vidí, že vznikne vláda sociálních demokratů, Zelených a liberální FDP, což by znamenalo, že unie se po šestnácti letech vlády konzervativní kancléřky Angely Merkelové, která odchází z politiky, uchýlí do opozice.

Koaliční jednání Zeleným i FDP unie podle Södera nabídne. „Vnucovat se ale nebudeme,“ řekl. Už v pondělí Söder prohlásil, že vláda pod vedením unie nevznikne za každou cenu, protože CDU/CSU se nevzdá základních hodnot kvůli podílu na moci.

Zároveň ale Söder v úterý řekl, že se CSU v tomto ohledu ještě nevzdává a že se připravuje na rozhovory s CDU a se Zelenými a FDP.

Vnitrounijní boj

Laschet se podle médií potýká s vnitrounijním odporem, který ohrožuje jeho mocenské postavení uvnitř CDU/CSU. Laschet chtěl zvolit Ralpha Brinkhause z CDU předsedou poslanecké frakce CDU/CSU jen prozatímně po dobu koaličních rozhovorů, zatímco CSU a také mnozí představitelé CDU požadovali standardní roční mandát.

Nakonec Laschet souhlasil s kompromisním funkčním obdobím na sedm měsíců, tedy do konce dubna. Brinkhause, který frakci dosud vedl, večer poslanci unie zvolili svým předákem takřka jednomyslně až na dva zákonodárce, kteří se zdrželi.

Německá média také uvádějí, že v zákulisí část unie požaduje, aby Laschet post lídra unie opustil a jednání o možné vládní koalici převzal Söder.

Laschet rovněž čelí kritice za to, že zatím Scholzovi k volebnímu vítězství nepoblahopřál. Podle Lascheta kvůli těsnému a nepřesvědčivému výsledku nikdo jednoznačně nevyhrál. Pogratulovat Scholzovi chce naopak Söder, který řekl, že SPD zkrátka dostala více hlasů než CDU/CSU. Dodal, že výsledek je potřeba respektovat, ne překrucovat.

Spekuluje se také o tom, kdo nahradí Lascheta ve funkci zemského premiéra Severního Porýní-Vestfálska, kterou musí opustit nejpozději do ustavujícího zasedání nového Spolkového sněmu, tedy do 26. října.  Deník Handelsblatt napsal, že Lascheta vystřídá zemský ministr dopravy Hendrik Wüst. Vedení CDU v Severním Porýní-Vestfálsku ale zprávu dementovalo s tím, že o nástupci ještě není rozhodnuto.

FAZ: Zeleným vicekancléřem by mohl být Habeck

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) zase napsal, že pokud Zelení usednou v budoucí německé vládě, stane se vicekancléřem spolupředseda strany Robert Habeck a nikoli kancléřská kandidátka a druhá ze spolupředsedů Annalena Baerbocková.

Habeck k tomu později řekl, že personální záležitosti bude strana řešit až po koaličních vyjednáváních. Otázku, kdo bude za Zelené vicekancléřem, označil v tuto chvíli za „zcela irelevantní“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 10 mminutami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Vyslovili se také pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking. Carneymu gratuloval i prezident USA Donald Trump, jehož politika byla hlavním tématem kanadské předvolební kampaně.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kanadské volby vyhráli liberálové. Většinu mít ale nebudou, odhaduje CBC

Liberální strana kanadského premiéra Marka Carneyho, která vyhrála pondělní předčasné volby, nebude mít v parlamentu většinu, předpokládá projekce veřejnoprávní televize CBC. Carney už předtím řekl, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Hlasy se stále ještě sčítají. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

„Tak to nemělo dopadnout.“ V Kyjevě se rozloučili s rodinou zavražděnou Rusy

Lidé se v Kyjevě naposledy rozloučili s rodinou Chudjových. Otec, matka a syn zahynuli při čtvrtečním ruském raketovém útoku na metropoli. Přežila jen čtrnáctiletá dcera. Pohřbu se zúčastnit nemohla – s fyzickými zraněními a psychickými dopady stále leží v nemocnici. Celkem úder zabil třináct lidí a přes devadesát jich zranil. Navzdory pokračujícím jednáním o příměří šlo o nejsmrtelnější ruský útok na ukrajinské hlavní město za poslední téměř rok.
před 4 hhodinami

Americká letadlová loď uhýbala před palbou, „ztratila“ při tom stíhačku

Z paluby americké letadlové lodi USS Harry S. Truman se do moře zřítil bojový letoun F/A-18 Super Hornet a tahač, který ho vlekl, uvedla televizní stanice CNN s odvoláním na prohlášení amerického námořnictva. Podle televize je hodnota letounu více než 60 milionů dolarů (přibližně 1,3 miliardy korun). Loď prováděla prudký manévr, aby se vyhnula vzdušnému útoku jemenských hútíjských povstalců, řekl CNN nejmenovaný americký činitel.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Střelba v centru švédské Uppsaly má tři oběti

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, asi šedesát kilometrů severně od Stockholmu, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Soud v Madridu začal vyšetřovat, zda blackout nezpůsobil kyberútok. Energetici to vyloučili, také podle části expertů je taková příčina málo pravděpodobná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...