Moldavsko a Tchaj-wan se obávají autoritářských sousedů. Strach z nových konfliktů roste

4 minuty
Horizont: Země ve stínu možné válečné agrese
Zdroj: ČT24

Moldavsko a Tchaj-wan na první pohled mnoho nespojuje. S proměnou geopolitické situace ale obě země nyní čelí hrozbám zpoza hranic. Zastrašováním si Čína snaží vynutit věrnost Tchaj-wanu, Rusko se zase destabilizací Moldavska snaží získat převahu ve válce s Ukrajinou. Obyvatelé obou zemí proto v posledních měsících žijí v neustálých obavách.

Kdysi obyvatelé souostroví posílali Číně propagandistické vzkazy skrze reproduktory umístěné na pobřeží. Válečné artefakty ponechané na pláži ještě z dob, kdy bylo první nárazníkovou zónou mezi Čínou a Tchaj-wanem, dnes slouží spíše jako lákadlo oživující místní cestovní ruch.

„V minulosti lidé nemohli chodit na pláž, protože byla zaminovaná,“ popsala obyvatelka Ťin-menu Tsai Lung-feng.

Pobřeží se sice podařilo odminovat, nebezpečného souseda, komunistické Číny, se místní jednoduše zbavit nemohou. Od čínské provincie Fu-ťien je Ťin-men vzdálené pět kilometrů. Od Tchajwanu, pod který spadá, dvě stě kilometrů. Podle radního Sen Po-tunga se místní obyvatelé války obávají.

Ke konci čínské občanské války v 50. letech minulého století toto souostroví drželi v rukou poražení nacionalisté. Komunistům se nepodařilo Ťin-men dobýt, dvacet let ho ale masivně ostřelovali. Nový čínský útok na Ťin-men se po desetiletích může stát skutečností. „Kdyby Čína prvně zaútočila na odlehlé ostrovy, vyvolalo by to okamžitou mezinárodní kritiku a tlak, takže by to mohlo zrychlit cestu Tchaj-wanu k nezávislosti,“ řekl Sen Po-tung.

Vzpruhou v boji za nezávislost byla pro Tchaj-wan loňská návštěva předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Peking ale nezávislost ostrova čím dál víc testuje a zahájil kolem něj rozsáhlé námořní a letecké cvičení.

„Na Tchaj-wanu se povídá, že co se děje na Ukrajině dnes, se na Tchaj-wanu může dít zítra. Snažíme se tomu předejít. Kdyby na Tchajwanu propukla válka, bylo by to horší než na Ukrajině,“ uvedl reportér televize SETTV News Marcos Šiang.

Rusko tlačí na Moldavsko

Strach před dalším autoritářským režimem, který se nebojí překročit své hranice, zažívají i na jiném kontinentu. Někteří obyvatelé Moldavska se pod hrozbou ruského útoku aktivně připravují na obranu vlastní země.

„Snažím se cvičit, abych byl připraven tělem a myslí. Kdyby se něco stalo, počkám na příkaz velitele a podle toho se zachovám,“ svěřil se moldavský dobrovolník George.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu Moskva odstartovala psychologickou válku i proti Moldavsku, na jehož území se rozkládá úzký pás Podněsterské republiky. Přes třicet let jej ovládají proruští separatisté.

Ještě v únoru ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že Ukrajina plánuje provokací na tomto území zatáhnout Moldavsko do války. Západ to viděl jako záminku pro ruskou anexi Podněstří. Bezpečnostní složky v Moldavsku jsou v posledních měsících permanentně v pohotovosti.

„Apeluji na všechny evropské země, konkrétně na Francii, Británii a Německo, aby nás vyzbrojily,“ vyzval záložní plukovník moldavské armády Anatolie Caraman.

V loňském roce Evropská unie udělila Moldavsku a Ukrajině status kandidátské země. Zatím se kišiněvská vláda může spoléhat jenom na to, že Západ nenechá jejich zemi na holičkách. To samé ale vlastně platí i pro Tchaj-wan.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Z dronů se staly primární zbraně rusko-ukrajinské války

Diplomatické snahy o zastavení bojů v ruské válce na Ukrajině se podle ukrajinských vojáků na frontě nijak neprojevují. Většina zranění je podle nich nyní způsobována drony. Ty rovněž útočí každodenně na civilisty, na charkovském sídlišti je nově pět zraněných včetně dítěte. Obě strany konfliktu se k tomu obviňují z porušování moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

USA vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Rádia Svobodná Evropa

Spojené státy vypnuly satelit, který umožňoval vysílání ruskojazyčné televize Nastojaščeje vremja, vytvořené rozhlasovými stanicemi Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky. Podle agentury AFP to uvedl ředitel RFE/RL Stephen Capus. Kromě Ruska vysílá televize také na Ukrajinu, do zemí Střední Asie a východní Evropy.
před 2 hhodinami

Turecká opozice vyzvala k bojkotu ekonomiky

Navzdory svátkům pokračují v Turecku protesty, které před více než dvěma týdny spustilo zadržení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua za údajnou korupci a napomáhání teroristům. Masové demonstrace ale přerostly v méně okázalé projevy vzdoru. Naposledy například turecká opozice vyzvala své příznivce, aby po celý den neutráceli žádné peníze a bojkotovali tím ekonomiku.
před 3 hhodinami

Izrael udeřil na školu v Gaze. Prý útočil na Hamás

Izraelský úder na školní areál ve čtvrtek ve městě Gaza zabil nejméně třicet lidí, uvedla agentura AFP, další média zmiňují o několik jednotek nižší údaj. Podle palestinských zdrojů se v areálu nacházeli lidé, kteří prchali před boji. Izraelská armáda uvedla, že v oblasti útočila na předního představitele teroristického Hamásu. Před boji přitom prchají stovky tisíc obyvatel, podle Reuters jde o jeden z největších masových přesunů za osmnáct měsíců války.
před 4 hhodinami

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Vedení instituce je rozhodnutím Budapešti znepokojeno a v dopise ji vyzvalo k pokračování spolupráce.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...