Kličko v parlamentu pěsti nepoužil - zatím

Kyjev – Ustavující schůze ukrajinské sněmovny byla mimořádně bouřlivá. Mezi poslanci vládní Strany regionů a opozice vypukly šarvátky a strkanice. V centru pozornosti byl přitom především šéf opoziční strany UDAR, bývalý boxer Vitalij Kličko. Ten ovšem pěsti nevyužil. Za velmi bouřlivé atmosféry nakonec poslanci za předsedu vlády odsouhlasili dosavadního ukrajinského premiéra Mykolu Azarova.

Ukrajinští poslanci dnes na velmi bouřlivé ustavující schůzi parlamentu, který vzešel z říjnových voleb, potvrdili ve funkci premiéra Azarova. Schválení jeho kandidatury přitom není překvapivé. Strana regionů sice po volbách mírně oslabila, ovšem v jednokomorovém parlamentu je nadále nejsilnější. Azarova se navíc rozhodlo podpořit i několik nezařazených poslanců a všichni komunisté.   

I tak ale ustavující schůzi provázely bouřlivé emoce. Od ranního zahájení blokovala rozpravu skupina opozičních poslanců, kteří se snažili obsadit řečnickou tribunu. Narazili ale na tvrdý odpor Strany regionů, který vyústil ve strkanice a rvačky. S napětím přitom média sledovala především šéfa opoziční strany UDAR Vitalije Klička, který byl uznávaným boxerským šampionem.

Vitalij Klyčko v parlamentu
Zdroj: ISIFA/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Kličko se ale pěstním soubojům vyhýbal: „Ve Spojených státech považují pěsti profesionálních boxerů za zbraň a pěsti mistrů světa za zbraň jadernou. Tuto zbraň nepoužijeme. Zatím!“ 

Nejvýbojnější byli ale poslanci pravicové národně orientované strany Svoboda. Ti žádali, aby veškerá parlamentní rozprava probíhala v ukrajinštině. Jenže to je právě pro staronového premiéra Azarova problém. „Neznalost ukrajinštiny je buď projevem politické tuposti, nebo mentální zaostalosti. Ke které skupině patříte?“ ptala se budoucího premiéra poslankyně strany Svoboda Iryna Farionová. „Souhlasím s vámi, že svou ukrajinštinu musím zlepšit,“ odpověděl Azarov. Jazykové spory se pak staly důvodem dalších potyček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Maďarsko a Rusko pomáhaly slovenskému Smeru ve volbách, dokazuje podle novináře odposlech

Maďarsko v roce 2020 pomáhalo zajistit tehdejšímu slovenskému premiérovi Peteru Pellegrinimu přijetí u ruského premiéra Michaila Mišustina; Budapešť si od toho slibovala volební vítězství Smeru – sociální demokracie (Smer–SD) nynějšího slovenského ministerského předsedy Roberta Fica. Tvrdí to maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi, který v pondělí zveřejnil údajný přepis odposlechu telefonátu maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem.
před 18 mminutami

Desítky vojáků zemřely při havárii armádního letounu na jihu Kolumbie

Armádní transportní letoun C-130 Hercules v pondělí krátce po vzletu havaroval na jihu Kolumbie. Na palubě bylo víc než sto lidí. Podle agentury AFP kolumbijská armáda uvedla, že na místě zahynulo přibližně 80 vojáků. Agentura Reuters napsala s odkazem na své zdroje z kolumbijských ozbrojených sil, že se z trosek letounu podařilo evakuovat 57 živých lidí.
18:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čína obkličuje druhou největší poušť světa zelenou zdí. Už zachytává oxid uhličitý

Číně se daří zalesňovat jednu ze svých největších pouští. Okraje Taklamakanu pomalu zarůstají stromy a keři, které už jsou místy tak husté, že pohlcují ze vzduchu oxid uhličitý. Konkrétní dopady popsala nová studie.
před 2 hhodinami

Izrael zasáhl v Libanonu další most, podle místního deníku chce region odříznout

Izraelská armáda se nadále snaží odříznout jižní část Libanonu v oblasti řeky Lítání od zbytku země, píše deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izrael při vzdušných útocích na Libanon znovu cílil na jeden z klíčových mostů přes Lítání, který spojuje oblast Bint Džbajl a Nabatíja. Jeho zničení přerušilo spojení mezi těmito dvěma regiony. V noci na pondělí Izrael bombardoval údolí Bikáa a oblast Baalbek na východě země. V oblasti Súr na jihu země izraelská armáda zabila dva lidi.
před 2 hhodinami

Výsledek voleb v Porýní-Falci je pro německou sociální demokracii katastrofální, řekl její šéf

Pro německou sociální demokracii (SPD) je výsledek nedělních zemských voleb v Porýní-Falci katastrofální, shledal spolupředseda strany Lars Klingbeil. O tomtéž píše tamní tisk. Podle Klingbeila ale nechce současné vedení stranu uvrhnout do chaosu a vleklé debaty o personálních otázkách, a na své funkce proto rezignovat nehodlá. Porýní-Falc byla dlouho považována za baštu SPD, člen strany byl zemským premiérem posledních 35 let. Nedělní volby ale vyhrála opoziční Křesťanskodemokratická unie (CDU), sociální demokracie skončila s odstupem druhá.
05:42Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izrael znovu zaútočil na Teherán

Izraelská armáda uvedla, že zahájila rozsáhlou vlnu úderů na infrastrukturu v Teheránu, píše stanice Al-Džazíra. V centrální části a také v okolí íránské metropole se ozývaly silné exploze a obyvatelé hlásili výpadky proudu. Izraelská armáda také zaútočila na město Karadž západně od Teheránu. Izraelsko-americké vzdušné útoky zabily v pondělí šest lidí ve městě Tabríz na severozápadě země, uvedla agentura Fars. Írán v reakci útočil na země v regionu.
07:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump nařídil o pět dnů podmínečně odložit útoky na íránské elektrárny

Prezident USA Donald Trump nařídil po dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu. Uvedl, že Spojené státy vedly v posledních dvou dnech velmi dobré a produktivní rozhovory s Íránem o úplném ukončení války na Blízkém východě. Teherán taková jednání podle agentur popřel. Zpravodaj serveru Axios informoval o separátních jednáních diplomatů Turecka, Egypta a Pákistánu s americkým vyjednavačem Stevem Witkoffem a íránským ministrem zahraničí Abbásem Arakčím.
12:27Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Klima se vychyluje z rovnováhy, varuje Světová meteorologická organizace

Podle Světové meteorologické organizace (WMO) je klima Země více v nerovnováze než kdykoli v zaznamenané historii. Koncentrace skleníkových plynů totiž způsobují oteplování atmosféry a oceánů a tání ledu. K těmto rychlým a rozsáhlým změnám došlo během několika desítek let, jejich škodlivé dopady ale bude lidstvo cítit po stovky, a možná i tisíce let, uvedla agentura v nově zveřejněné zprávě.
před 5 hhodinami
Načítání...