Jemenští hútíové zasáhli norský tanker v Rudém moři, na lodi vypukl požár

Norský tanker Strinda v Rudém moři zasáhla řízená střela, plavidlo začalo hořet, ale nikdo z posádky, kterou tvořilo 22 Indů, nebyl zraněn, uvedl vlastník tankeru. Raketu vypálili šíitští povstalci hútíové, kteří v sobotu slíbili útočit na všechny lodě zemí a společností, které spolupracují s Izraelem. Mluvčí rebelů v úterý prohlásil, že podobné akce budou pokračovat, dokud Izrael nepovolí dovoz potravin a zdravotnické pomoci do Pásma Gazy. Paříž v úterý odpoledne uvedla, že francouzská fregata FREMM Languedoc sestřelila dron, který norský tanker ohrožoval.

Povstalci zaútočili raketou na tanker poté, co posádka odmítla reagovat na všechna varování, uvedl v televizním prohlášení vojenský mluvčí hútíů Jahjíá Sarí. Francouzské ministerstvo obrany v úterý označilo útok za rozsáhlý a dodalo, že vycházel z Jemenu.

Raketa loď zasáhla přibližně ve 22 hodin středoevropského času severně od průlivu Báb al-Mandab mezi Jemenem a africkým Džibutskem, uvedla s odkazem na zástupce americké armády agentura Reuters. Tanker se nejprve pohyboval vlastními silami, pak mu poskytl pomoc torpédoborec amerického námořnictva USS Mason, který byl v oblasti, uvedli američtí představitelé.

Tanker pluje pod norskou vlajkou a jeho vlastníkem je společnost Mowinckel Chemical Tankers, která tvrdí, že plavidlo vezlo z Malajsie do Itálie suroviny pro biopalivo, uvedla agentura AFP. Podle mluvčího povstalců vezl tanker Strinda palivo pro Izrael.

Později společnost Mowinckel dodala, že tanker Strinda měl v lednu příštího roku vézt náklad z izraelského Ašdodu. „Na doporučení našich bezpečnostních poradců bylo rozhodnuto tuto informaci nezveřejnit, dokud se plavidlo a jeho posádka nedostanou do bezpečných vod,“ uvedla společnost v prohlášení.

Útoky hútíů v Rudém moři

Jemenští povstalci v poslední době podnikli několik útoků drony a raketami. V neděli vyslali drony k francouzské fregatě, která je sestřelila. O týden dříve zaútočili na americký torpédoborec a několik komerčních plavidel v Rudém moři. Skupina také v listopadu uskutečnila několik raketových a dronových útoků zacílených na Izrael.

Hútíové jsou spojenci Íránu, jednoho z hlavních nepřátel Izraele, a lodě v Rudém moři napadají v rámci kampaně, jejímž cílem je podle nich podpora Palestinců. Poté, co Hamás zaútočil 7. října na Izrael a ten zahájil odvetné bombardování Pásma Gazy, se v Jemenu konaly masivní demonstrace na podporu Palestinců.

Útoky v Rudém moři jsou pro hútíe strategickou příležitostí, míní Emile Hokayem, odborník z Mezinárodního institutu pro strategická studia v Londýně. Mohou se díky nim v arabském světě prezentovat jako „ochránci utlačovaných“, napsal server The Economist.

Rebelové svými kroky vysílají signál, že Rudé moře je nyní otevřenou frontou v boji proti Izraeli. Sofistikovanost jejich útoků ukazuje, že hútíové zdaleka nejsou jen neorganizovanou skupinou bojovníků, jak bývají někdy popisováni, upozornil The Economist.

Vybavení hútíů

Arzenál hútíů posilují íránské útočné bezpilotní letouny, včetně strojů Šáhed-136, které Rusko používá proti Ukrajině. Kromě leteckých dronů mají rebelové k dispozici ty námořní a zařízení na kladení min.

Některé vybavení ukořistili od jemenské pravidelné armády a následně upravili. Hútíové mají k dispozici nejméně deset různých typů protilodních střel. Mimo jiné Exocet, které lze použít na moři a jsou založeny na čínských konstrukcích, al-Mandab 1 a 2, jež mají dolet přibližně 120 kilometrů. Disponují také řízenými střelami Quds z-0 a Sayyád, které se mohou pochlubit doletem až 800 kilometrů a které jsou vybaveny radarem, infračerveným nebo elektrooptickým vyhledávačem pro zaměření cíle, doplnil The Economist.

Válečná plavidla v Rudém moři

Na začátku prosince americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan naznačil, že probíhají rozhovory se spojenci o vytvoření námořní operační skupiny v Rudém moři. Následně se na ochraně plavby v Rudém moři podílelo americké, francouzské, japonské a izraelské námořnictvo. Podle serveru The Telegraph je možné, že fregata Královského námořnictva HMS Lancaster, trvale nasazená v Perském zálivu, se již také nachází v dané oblasti.

Navíc britský torpédoborec HMS Diamond v současnosti proplouvá východním Středomořím a rovněž směřuje do Rudého moře, napsal The Telegraph v pondělí odpoledne. Americké námořnictvo ocení mezinárodní podporu, protože válečná plavidla dalších států dodávají legitimitu jeho přítomnosti v oblasti, dodal server.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zelenskyj chce odstoupit od dohody o nerostných surovinách, prohlásil Trump

Ukrajinský prezident Volodymyr Zeleskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využíváních ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Ten zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
před 14 mminutami

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 18 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 22 hhodinami
Načítání...