Hútíové unesli loď Galaxy Leader, aby zesílili tlak na Izrael

9 minut
Horizont ČT24: Hútíové unesli loď Galaxy Leader
Zdroj: ČT24

Jemenští rebelové v Rudém moři unesli nákladní loď Galaxy Leader, kterou provozuje japonská dopravní společnost. Podle Hútíů ale celou flotilu spoluvlastní jeden z nejbohatších Izraelců Abraham Ulgar. Únosem reagovali na izraelskou invazi do Gazy. Navíc pohrozili, že zaútočí na každou loď, kterou provozuje (či vlastní) izraelská společnost nebo která pluje pod izraelskou vlajkou.

Loď Galaxy Leader měří 190 metrů a je určená k přepravě motorových vozidel. Pod bahamskou vlajkou vyplula z Turecka do Indie. V Rudém moři nedaleko saúdskoarabské Džedy ale přestala odpovídat. Na palubě bylo 25 členů posádky z Filipín, Bulharska, Rumunska, Ukrajiny a Mexika.

„Námořní jednotky jemenských ozbrojených sil podnikly vojenskou operaci v Rudém moři. Obsadily izraelskou loď, kterou doprovodily k jemenskému pobřeží. S posádkou naloží podle učení a hodnot islámu,“ řekl mluvčí mluvčí jemenských povstalců Jahjá Saria.  

Poloha lodi Galaxy Leader
Zdroj: ČT24

Do jednání se zapojili Japonci

Hútíové tvrdí, že flotilu, ke které Galaxy Leader patří, spoluvlastní izraelský magnát Abraham Ungar, jeden z nejbohatších Izraelců a vlivný zákulisní hráč tamní politiky. Loď samotnou ale provozuje japonská společnost Nippon Yusen. Japonská vláda proto okamžitě oznámila, že hledá způsob, jak situaci vyřešit.

Majitel lodi, společnost Galaxy Maritime Ltd z ostrova Man, v pondělí uvedl, že na palubu se ozbrojenci dostali za použití vrtulníku. „Následně byla ztracena veškerá komunikace s lodí,“ dodala společnost s tím, že podle ní se loď nachází v přístavu Hudajdá na pobřeží Rudého moře, který kontrolují Hútíové.

„Jednáme s Izraelem a přímo jsme oslovili i Hútíe. Zároveň jsme vyzvali zainteresované země jako Saúdskou Arábii, Omán a Írán, aby vyvinuly tlak na Hútíe k co nejrychlejšímu propuštění lodě i posádky,“ vyjádřil se hlavní tajemník japonské vlády Hirokazu Matsuno. To ale nebude jednoduché.

Hamás poděkoval, Írán vyjádřil akci podporu

Hútíjští povstalci podporovaní Íránem roky bojují proti legitimní jemenské vládě, na jejíž straně zase stojí Saúská Arábie. Únos lodi označují za odpověď na izraelský zásah v Pásmu Gazy. Vděčnost jim už vyjádřilo i teroristické palestinské hnutí Hamás. „Jde o vítaný krok jemenských jednotek a věřím, že rozsah sionistických zločinů v Gaze přiměje každého spojence bránit a podporovat palestinský lid všemi prostředky,“ uvedl zástupce Hamásu Usáma Hamdan.  

O to se v posledních týdnech ostatně Hútíové snaží. Na Izrael už podnikli několik útoků, ať už raketových nebo prostřednictvím dronů. Podle amerického námořnictva ale všechny zmařila protivzdušná obrana jejich lodí umístěných v Rudém moři.

„Tento zásah byl ukázkou integrované protivzdušné a protiraketové obrany, kterou jsme vybudovali na Blízkém východě, a toho, že jsme připraveni ji kdykoliv využít k ochraně našich spojenců a zájmů v tomto důležitém regionu,“ deklaroval mluvčí amerického ministerstva obrany Pat Ryder.

Írán se naopak nechal slyšet, že obsazení dopravní lodi je ze strany Hútíů promyšleným způsobem, jak zesilovat tlak na Izrael a jeho spojence. Podíl na únosu ale odmítl.

Komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland považuje konfllikt kolem lodi za možnou eskalaci na další frontě současné války, kam už patří válka v Gaze či přestřelky na severu Izraele u hranic s Libanonem. Hamásu se přitom nepodařilo otevřít boje na Západním břehu Jordánu. Dalším dílem do mozaiky by pak tedy mohla být oblast Jemenu, byť je od Izraele hodně daleko, dodal komentátor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 6 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 7 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 9 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 10 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...