Gruzie sporným zákonem výrazně omezí život sexuálních menšin

Gruzínský parlament definitivně schválil takzvaný zákon o rodinných hodnotách a ochraně nezletilých. Norma podle agentury Reuters omezí práva sexuálních menšin (LGBT+), protože umožní úřadům zakázat akce na podporu lidí z řad LGBT+, vyvěšování symbolické duhové vlajky, ale i cenzuru knih a filmů. Zákon znepokojuje lidskoprávní organizace i Evropskou unii. Ta varovala, že podobné kroky mohou ohrozit status Gruzie jako kandidátské země EU.

Představitelé vládnoucí strany Gruzínský sen hájí návrh „zákona o rodinných hodnotách“ tím, že je zapotřebí k ochraně tradičních morálních norem v zemi. Odpůrci tvrdí, že skutečným cílem je posílit podporu vlády mezi konzervativci před parlamentními volbami, které jsou naplánované v Gruzii na 26. října, píše Reuters.

Návrh zákona počítá i se stávajícím zákazem sňatků lidí stejného pohlaví a zakazuje chirurgické zákroky na změnu pohlaví. Legislativa rovněž obsahuje zákaz vzdělávacího obsahu a mediálního vysílání, které propaguje LGBT+ identitu, vztahy osob stejného pohlaví nebo incest, a zakazuje veřejná shromáždění podporující tato témata.

„Tento zákon je nejhorší věc, která se LGBT+ komunitě v Gruzii přihodila. S největší pravděpodobností budeme muset ukončit činnost. Neexistuje způsob, jak bychom mohli dále fungovat,“ řekla ředitelka kampaně Tbilisi Pride Tamara Džakeliová.

Lidská práva v ohrožení

Nad návrhem vyjádřil nedávno znepokojení rovněž komisař Rady Evropy pro lidská práva Michael O'Flaherty. V dopise adresovaném předsedovi gruzínského parlamentu vyzval k zastavení legislativního procesu a vybídl zákonodárce, aby ve spolupráci s vnitrostátními i mezinárodními partnery řešili obavy týkající se lidských práv, zejména práv komunity LGBT+.

O'Flaherty zdůraznil, že legislativa může zakotvit diskriminaci LGBT+ osob a že je v rozporu s Evropskou úmluvou o lidských právech. Upozornil také, že sexuální orientaci a genderovou identitu řadí do jedné kategorie s incestem, což podle O'Flahertyho upevňuje společenskou stigmatizaci a marginalizaci LGBT+ osob.

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová sice naznačila, že normu nepodepíše, Gruzínský sen a jeho spojenci však mají v parlamentu dostatek křesel, aby její veto přehlasovali, podotýká agentura Reuters.

Práva LGBT+ jsou ožehavé téma v hluboce religiózní gruzínské společnosti, ve které se konzervativní pravoslavná církev těší široké podpoře. Podle průzkumů převážná část společnosti nesouhlasí se vztahy lidí stejného pohlaví a každoroční pochod Tbilisi Pride opakovaně čelil fyzickým útokům.

Inspirace Moskvou

V poslední době jde již o druhý zákon, který kritici označují jako normu inspirovanou Ruskem. Gruzínský sen nedávno navzdory masovým protestům v Tbilisi prosadil sporný zákon o zahraničním vlivu. Ten nařizuje, aby se média a nevládní organizace registrovaly jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než dvacet procent svého rozpočtu ze zahraničí. V Rusku podobné právní předpisy umožnily Kremlu potlačit opozici a umlčet nezávislá média.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 tradičně vystupovala jako prozápadní země, ale vztahy se Západem se v poslední době zhoršily. Stranu Gruzínský sen, která v pětimilionové kavkazské zemi vládne od roku 2012, obviňují kritici z autoritářských sklonů a přílišné blízkosti k Rusku.

Evropská unie koncem června kvůli politice gruzínské vlády pozastavila přístupový proces této země. Gruzie se přitom stala kandidátským státem teprve loni v prosinci. Podle některých komentátorů jsou nadcházející parlamentní volby poslední šancí, jak zemi udržet na cestě k EU, uvádí agentury.

Snahy omezit opozici

Gruzínský sen mezitím plánuje další sporné kroky. Vládnoucí strana mimo jiné prohlásila, že pokud pro to ve volbách získá dostatečný mandát, postará se o zákaz opozičního Sjednoceného národního hnutí (UNM), upozornil server Politico.

Šéfka UNM Tinatin Bokučavová hrozbu označila za pokus o „bělorusizaci Gruzie“ a snahu „odehnat skutečné přátele Gruzie a nahradit je autoritářskými režimy, jako je Rusko, Čína a Írán“. Bělorusko v čele s diktátorem Alexandrem Lukašenkem patří mezi nejloajálnější spojence Moskvy a je na ní do velké míry závislé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 1 hhodinou

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 3 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 7 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 17 hhodinami
Načítání...