Gruzie sporným zákonem výrazně omezí život sexuálních menšin

Gruzínský parlament definitivně schválil takzvaný zákon o rodinných hodnotách a ochraně nezletilých. Norma podle agentury Reuters omezí práva sexuálních menšin (LGBT+), protože umožní úřadům zakázat akce na podporu lidí z řad LGBT+, vyvěšování symbolické duhové vlajky, ale i cenzuru knih a filmů. Zákon znepokojuje lidskoprávní organizace i Evropskou unii. Ta varovala, že podobné kroky mohou ohrozit status Gruzie jako kandidátské země EU.

Představitelé vládnoucí strany Gruzínský sen hájí návrh „zákona o rodinných hodnotách“ tím, že je zapotřebí k ochraně tradičních morálních norem v zemi. Odpůrci tvrdí, že skutečným cílem je posílit podporu vlády mezi konzervativci před parlamentními volbami, které jsou naplánované v Gruzii na 26. října, píše Reuters.

Návrh zákona počítá i se stávajícím zákazem sňatků lidí stejného pohlaví a zakazuje chirurgické zákroky na změnu pohlaví. Legislativa rovněž obsahuje zákaz vzdělávacího obsahu a mediálního vysílání, které propaguje LGBT+ identitu, vztahy osob stejného pohlaví nebo incest, a zakazuje veřejná shromáždění podporující tato témata.

„Tento zákon je nejhorší věc, která se LGBT+ komunitě v Gruzii přihodila. S největší pravděpodobností budeme muset ukončit činnost. Neexistuje způsob, jak bychom mohli dále fungovat,“ řekla ředitelka kampaně Tbilisi Pride Tamara Džakeliová.

Lidská práva v ohrožení

Nad návrhem vyjádřil nedávno znepokojení rovněž komisař Rady Evropy pro lidská práva Michael O'Flaherty. V dopise adresovaném předsedovi gruzínského parlamentu vyzval k zastavení legislativního procesu a vybídl zákonodárce, aby ve spolupráci s vnitrostátními i mezinárodními partnery řešili obavy týkající se lidských práv, zejména práv komunity LGBT+.

O'Flaherty zdůraznil, že legislativa může zakotvit diskriminaci LGBT+ osob a že je v rozporu s Evropskou úmluvou o lidských právech. Upozornil také, že sexuální orientaci a genderovou identitu řadí do jedné kategorie s incestem, což podle O'Flahertyho upevňuje společenskou stigmatizaci a marginalizaci LGBT+ osob.

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová sice naznačila, že normu nepodepíše, Gruzínský sen a jeho spojenci však mají v parlamentu dostatek křesel, aby její veto přehlasovali, podotýká agentura Reuters.

Práva LGBT+ jsou ožehavé téma v hluboce religiózní gruzínské společnosti, ve které se konzervativní pravoslavná církev těší široké podpoře. Podle průzkumů převážná část společnosti nesouhlasí se vztahy lidí stejného pohlaví a každoroční pochod Tbilisi Pride opakovaně čelil fyzickým útokům.

Inspirace Moskvou

V poslední době jde již o druhý zákon, který kritici označují jako normu inspirovanou Ruskem. Gruzínský sen nedávno navzdory masovým protestům v Tbilisi prosadil sporný zákon o zahraničním vlivu. Ten nařizuje, aby se média a nevládní organizace registrovaly jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než dvacet procent svého rozpočtu ze zahraničí. V Rusku podobné právní předpisy umožnily Kremlu potlačit opozici a umlčet nezávislá média.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 tradičně vystupovala jako prozápadní země, ale vztahy se Západem se v poslední době zhoršily. Stranu Gruzínský sen, která v pětimilionové kavkazské zemi vládne od roku 2012, obviňují kritici z autoritářských sklonů a přílišné blízkosti k Rusku.

Evropská unie koncem června kvůli politice gruzínské vlády pozastavila přístupový proces této země. Gruzie se přitom stala kandidátským státem teprve loni v prosinci. Podle některých komentátorů jsou nadcházející parlamentní volby poslední šancí, jak zemi udržet na cestě k EU, uvádí agentury.

Snahy omezit opozici

Gruzínský sen mezitím plánuje další sporné kroky. Vládnoucí strana mimo jiné prohlásila, že pokud pro to ve volbách získá dostatečný mandát, postará se o zákaz opozičního Sjednoceného národního hnutí (UNM), upozornil server Politico.

Šéfka UNM Tinatin Bokučavová hrozbu označila za pokus o „bělorusizaci Gruzie“ a snahu „odehnat skutečné přátele Gruzie a nahradit je autoritářskými režimy, jako je Rusko, Čína a Írán“. Bělorusko v čele s diktátorem Alexandrem Lukašenkem patří mezi nejloajálnější spojence Moskvy a je na ní do velké míry závislé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Starlink je klíčový pro ukrajinské jednotky na frontě a slouží i civilistům v oblastech s poškozenou infrastrukturou. Podléhá ale kontrole miliardáře Elona Muska, který spolupracuje s prezidentem Donaldem Trumpem a Ukrajinu často kritizuje.
13:00Aktualizovánopřed 6 mminutami

Izrael odložil dohodnuté propuštění palestinských vězňů, píše AFP

Hamás propustil všech šest rukojmí, která se měla během soboty na základě dohody s Izraelem vrátit do vlasti. Prezident Jicchak Herzog označil za morální povinnost, aby jeho země zajistila pokračování příměří a osvobození všech unesených Izraelců. Agentura AFP později napsala, že Jeruzalém odložil propuštění palestinských vězňů.
07:05Aktualizovánopřed 15 mminutami

V Rakousku se hnula jednání o vládě

Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS jsou připraveni společně složit vládu. Po sobotním setkání setkání s jejich šéfy to uvedl rakouský prezident Alexander Van der Bellen. O nové vládě v Rakousku se jedná už bezmála půl roku.
před 2 hhodinami

Některé kroky mohou zvýšit šanci přežít leteckou nehodu

Jen za poslední tři týdny havarovala v Severní Americe čtyři letadla. Odborníci radí, jak se na takovou situaci připravit. Například se před tím připoutat bezpečnostními pásy a ujistit se, že sedadlo je ve vzpřímené poloze. Důležité je také vědět, kolik řad je to k východu a mít o něm přehled i v prostoru plném dýmu či ohně. Kabinu letadla je pak třeba urychleně opustit bez osobních věcí.
před 4 hhodinami

Útok u památníku holocaustu v Berlíně měl antisemitský motiv

Páteční útok v památníku holocaustu v centru Berlína měl antisemitský motiv, uvedlo tamní státní zastupitelství. Podezřelý, kterým je devatenáctiletý Syřan, chtěl podle vlastní výpovědi zabíjet Židy. Obětí jeho útoku se stal třicetiletý turista ze Španělska, který utrpěl vážná bodná zranění a leží ve stabilizovaném stavu v nemocnici, informovala agentura DPA.
před 4 hhodinami

Zelenského podpořili evropští lídři i domácí oponenti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je v úřadu již pět let a devět měsíců. O druhý mandát se měl ucházet na jaře minulého roku. Kvůli ruské agresi se ale volby uskutečnit nemohly. Zatímco americký prezident Donald Trump, který chce co nejrychleji válku ukončit, označil tento týden Zelenského za diktátora, který vládne bez voleb, za ukrajinského prezidenta se postavili evropští lídři i největší prezidentovi domácí oponenti.
před 8 hhodinami

Trump začal s čistkami v Pentagonu

Americký prezident Donald Trump odvolal z funkce předsedu sboru náčelníků štábů Charlese Browna a také pět dalších vysoce postavených důstojníků. Trump to oznámil v noci na sobotu na své sociální síti s tím, že na Brownovo místo hodlá jmenovat někdejšího příslušníka letectva Dana „Razina“ Cainea. Agentura Reuters upozorňuje, že jde o bezprecedentní personální změny ve velení americké armády.
07:52Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Ruské ostřelování ničí i ukrajinské lesy, úřady přemisťují pracovníky do bezpečí

Denní ruské nálety se netýkají jen obydlených území Ukrajiny. Následné požáry zachvacují i lesy, které jsou například v Sumské oblasti kvůli bojům místy nepřístupné. Úřady už zde uzavřely šest lesních závodů a pracovníky přemístily do bezpečnějších lokací. Na místě jsou totiž problémy s mobilním signálem, což ovlivňuje dostupnost varování o náletech či ostřelování. V Sumské oblasti natáčel štáb ČT se zpravodajkou Ilonou Zasidkovyčovou.
před 10 hhodinami
Načítání...