Gróňany čekají parlamentní volby, součástí USA být nechtějí

Obyvatelé Grónska se chystají na parlamentní volby. Zástupce do místního zákonodárného sboru budou vybírat v úterý. Hlavním tématem hlasování zřejmě budou otázky týkající se nezávislosti na Dánsku, jehož je Grónsko autonomním územím. Na ostrově před volbami rezonují výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně prohlásil, že chce Grónsko získat pro USA, třeba i silou.

Trump své ambice získat ostrov naposledy zmínil ve svém úterním projevu před Kongresem. Politici i běžní lidé v Grónsku reagují na tyto výroky velmi negativně.

„Mluví o tom, že ten projev postrádal jakýkoli respekt k zájmu zdejších obyvatel. Například právě slova o tom, že podle Donalda Trumpa USA získají Grónsko tak či onak i následný smích ze strany republikánských zákonodárců, tak to doslova zvedlo ze židle všechny zdejší obyvatele,“ přiblížila přímo z Grónska zpravodajka ČT Katarína Sedláčková.

9 minut
Redaktorka ČT Katarína Sedláčková komentuje situaci v Grónsku
Zdroj: ČT24

„Mluví se tu často o tom, že zdejší lidé mají po historické zkušenosti s Dánskem dost toho, aby se k jejich zemi někdo choval jako ke kolonii, a právě tuto rétoriku začínají vidět ve vztahu Donalda Trumpa ke Grónsku. Mluví o tom, že o své zemi by si rádi rozhodovali sami a o tom, že chtějí být Gróňany, a ne Američany,“ dodala ze správního centra Nuuku.

Drtivá většina Gróňanů se k USA připojovat nechce. „Z posledního průzkumu veřejného mínění, který si tu nechal udělat jeden dánský deník v lednu, vyplynulo, že 85 procent obyvatel Grónska nechce být součástí Spojených států,“ doplnila zpravodajka ČT.

Samostatnost podporuje i premiér

Grónsko, kde žije asi 57 tisíc obyvatel, je součástí Dánského království. Do roku 1953 bylo jeho kolonií a v roce 2009 získalo rozsáhlá autonomní práva včetně práva na vyhlášení nezávislosti na Dánsku. Kodaň však nadále zodpovídá za grónskou bezpečnostní a zahraniční politiku.

V regionu v posledních letech nabírá na síle hnutí za nezávislost. Samostatnost podporuje také grónský premiér Múte Egede, který v novoročním projevu vyzval k většímu úsilí na cestě k nezávislosti.

Spojené státy mají už nyní stálou přítomnost na vesmírné základně Pituffik na severozápadě Grónska. Jde o strategickou polohu pro americký systém včasného varování před balistickými střelami, protože přes Grónsko prochází nejkratší spojnice mezi Evropou a Severní Amerikou.

Načítání...