Gazprom zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska. Porušil smlouvu, EU odpoví společně, reaguje Brusel

5 minut
Události: Ohrožené dodávky plynu
Zdroj: ČT24

Ruský plynárenský podnik Gazprom úplně zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska kvůli tomu, že země nezaplatily v rublech. Gazprom konstatoval, že dodávky obnoví až poté, co země za plyn zaplatí. Země zdůrazňují, že krok porušuje uzavřené smlouvy. Podle Bruselu je Evropa připravena a zareaguje společně. Agentura Bloomberg informovala, že už čtyři evropské země platí Moskvě za plyn v rublech. Moskva musí platit pokutu za zastavení plynu, rubly platit nebudeme, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Už nad ránem došlo k dočasnému zastavení dodávek, posléze začal plyn opět proudit. Polská státní společnost PGNiG dříve avizovala, že dodávky přes Ukrajinu a Bělorusko budou přerušeny v osm hodin ráno, což se stalo. 

Gazprom zároveň varoval, že pokud si Polsko nebo Bulharsko jako tranzitní země odeberou plyn směřující skrze jejich území bez povolení, sníží objem dodávek o takové množství.

„To samé bychom měli udělat dalším zemím, které k nám nejsou přátelské,“ nechal se slyšet předseda ruské Státní dumy Vojačeslav Volodin.

Rusko porušilo smlouvu, reagují dotčené země

Požadavek ruské společnosti platit za surovinu v rublech se neslučuje s uzavřenými smlouvami, které počítají s platbami v eurech. „Ctíme všechny obchodní a právní závazky. Je jasné, že momentálně je plyn politickou a ekonomickou zbraní v současné válce,“ poznamenal bulharský energetický ministr Alexander Nikolov.

„Zastavení dodávek plynu porušuje smlouvu, PGNiG si vyhrazuje právo požadovat náhradu škody a využije všechny dostupné smluvní a právní prostředky,“ píše polská firma v prohlášení. Právní kroky avizoval rovněž polský prezident Andrzej Duda při návštěvě Prahy.

Hlavní toky plynu do Evropy
Zdroj: Wikipedia.org/ig.ft.com

Podle Varšavy Polsko nepotřebuje čerpat z rezerv, zásobníky jsou navíc naplněny ze 76 procent. Polsko patří mezi země, které usilují o nejtvrdší sankce proti Rusku za napadení svého souseda. Polská smlouva o dodávkách plynu s energetickým gigantem Gazprom je uzavřena na 10,2 miliardy metrů krychlových ročně a pokrývá přibližně polovinu národní spotřeby. 

Polsko učiní vše pro uložení smluvních pokut Rusku, které zastavilo dodávky plynu do země. Prohlásil to v úterý podle agentury Reuters polský premiér Mateusz Morawiecki. Potvrdil, že Varšava za ruský plyn nebude platit v rublech, jak to vyžaduje Moskva, a vyzval partnerské země, aby tak nečinily ani ony. „Učiníme vše pro to, aby byla Rusku uložena smluvní pokuta, protože tento krok není legální a neodpovídá smlouvě,“ řekl Morawiecki na tiskové konferenci. 

Jsme připraveni, odpovíme společně, řekla von der Leyenová

Varšava chce urychlit výstavbu terminálu na zkapalněný plyn. „Chceme toto zařízení mít v provozu v roce 2025, zrychlujeme. Původní plán počítal s rokem 2027,“ nastínil vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski.

Bulharsko nehodlá prodlužovat smlouvu s Gazpromem a bude hledat nové zdroje suroviny. V současnosti pracuje na dokončení plynovodu, který má jeho síť propojit s Řeckem. Projekt podle vicepremiéra Asena Vasileva výrazně zvýší dovozní kapacitu a zajistí spojení s plánovaným LNG terminálem v řeckém přístavu Alexandrupoli, který by měl zahájit provoz v příštím roce.

7 minut
Vyjádření Ursuly von der Leyenové k ruským dodávkám plynu do Evropy
Zdroj: ČT24

Evropská unie se chystá reagovat na zastavení dodávek společně, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Krok Gazpromu označila za pokus zneužít plyn k vydírání evropských zemí. Unijní exekutiva je podle ní na tento scénář připravena a je v kontaktu se všemi členskými zeměmi, s nimiž řeší zajištění dostatečných dodávek pro celou EU.

„Je to neoprávněné a nepřijatelné. A znovu to dokazuje, jakým je Rusko nespolehlivým dodavatelem plynu. My jsme na tento scénář připraveni,“ zdůraznila předsedkyně Komise.

Zmínila také  možnost vytvoření regionálních skupin, které by spolupracovaly a navzájem si vypomáhaly, uvedl zpravodaj ČT v Bruselu Lukáš Dolanský. Dodal, že Komise pracuje na společných nákupech podobně jako tomu bylo u nákupů vakcín proti covidu-19. 

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval „ne přátelské“ země, aby za dovoz plynu platily v rublech, což je požadavek, který splnilo jen několik odběratelů. Ukrajina obvinila Rusko, že vydírá Evropu kvůli energiím ve snaze zlomit její spojence.

„Konečným cílem ruského vedení není jen zmocnit se území Ukrajiny, ale rozparcelovat celý střed a východ Evropy a zasadit globální úder demokracii,“ prohlásil v úterý pozdě večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Náčelník ukrajinského generálního štábu Andrij Jermak uvedl, že Rusko „začíná s plynovým vydíráním Evropy“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že požadavek na platby v rublech vydíráním není. Trvá na tom, že Rusko je spolehlivým dodavatelem energií.

Čtyři evropské země už platí rubly

Podle agentury Bloomberg už čtyři evropští odběratelé plynu na ruský požadavek plateb v rublech přistoupili. Není jasné, jestli jde o členské země EU. Deset odběratelů si pak kvůli platbám otevřelo rublový účet u Gazprombank.

Rakouský kancléř Karl Nehammer ale popřel tvrzení ruských médií, že Vídeň na platby v rublech přistoupila. „Než se fake news ruské propagandy dále rozšíří. OMV platí za dodávky plynu z Ruska samozřejmě nadále v eurech. Rakousko plně dodržuje společně dohodnuté sankce Evropské unie,“ reagoval Nehammer na zprávu ruské státní agentury TASS.

Připustil zároveň, že Rakousko platí za plyn podle schématu, které počítá s tím, že zahraniční odběratel nejprve převede zahraniční měnu na zvláštní účet v Gazprombank a ta potom jménem daného odběratele za přijaté devizy nakoupí rubly. Nakoupenou ruskou měnu posléze převede na jiný zvláštní účet.

Pokud se Moskvě podaří západní země přinutit k platbám v rublech, značně se tím otupí účinnost sankcí, které Západ vůči Rusku zavedl, poznamenala už dříve agentura Reuters. Kurz rublu, který se ruská vláda po jeho prudkém oslabení bezprostředně po invazi rozhodla sérií intervencí a mimořádných opatření podpořit, je nyní vůči euru nejsilnější za více než dva roky.

Polsko to ustojí, Bulharsko je na tom hůře, míní expert

Pro Polsko v současnosti zastavení dodávek nepředstavuje žádný problém, domnívá se poradce v oboru plynárenství Vratislav Ludvík, protože zásobníky na zkapalněný zemní plyn (LNG) jsou naplněny na 90 procent.

„Polsko v současné chvíli přežije velice dobře. To, co je potřeba dopředu, je otázka zásobování v zimě. To může být posíleno baltským plynovodem, který je devět měsíců ve výstavbě, jednak plynovodem, který by propojil budoucí terminál německý s terminálem polským,“ nastiňuje.

Polsko přitom podle Ludvíka už k poměrně radikální změně nakročilo právě konstrukcí terminálu na LNG. „V současné době asi 55 procent je dodávka z Ruska, zbytek je většinou z Norska a z terminálu kapalného plynu,“ vysvětluje odborník. Varšava dle jeho slov přes léto musí zrychlit výstavbu plynovodu z Norska a poté bude na ruském plynu v podstatě nezávislá.

„Bulharsko je na tom hůře, může brát nějaký plyn z Rumunska. Druhá možnost jsou tankery na LNG, které mají na palubě odpařovací stanici,“ zvažuje možnosti Ludvík. V takovém scénáři připluje k přístavu tanker, napojí se na plynovod a odpařováním posílá plyn přímo do sítě. V současnosti takto postupuje například Chorvatsko nebo Litva.

13 minut
Polsko zastavení dodávek ustojí, míní poradce Vratislav Ludvík
Zdroj: ČT24

Cena plynu prudce narostla

Cena plynu pro evropský trh se ve středu ráno v reakci na krok Gazpromu zvýšila zhruba o pětinu a přechodně se dostala až na 125 eur (3064 korun) za megawatthodinu. Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující.

Kolem 10:00 SELČ se cena v TTF pohybovala kolem 117 eur, a vykazovala tak nárůst o více než deset procent. Začátkem března, krátce po invazi ruských vojsk na Ukrajinu, cena krátce vystoupila až na rekordních zhruba 345 eur za megawatthodinu. Před rokem se pohybovala kolem 18 eur.

Gazrom tvoří přes 90 procent svého zisku v EU, řekl Bartuška

To, co se ve středu stalo, je pouze první krok. Rusko bude vydírat Evropskou unii, řekl v pořadu Devadesátka ČT24 zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Dodal, že tedy hrozí zastavení dodávek energií i pro ČR.

Proč se vše děje až teď, když ruský prezident Vladimir Putin podepsal příslušný dekret o nutných platbách v rublech už počátkem dubna, je kvůli splatnosti faktur za uskutečněné dodávky plynu. K tomu dochází právě nyní. Ke konci května pak má dojít ke splácení faktur za duben u velkých západních odběratelů.

„Zemní plyn je od počátku v očích Putina jeho klíčová zbraň v Evropě,“ řekl s dovětkem, že ruský prezident je v šoku, že v Evropě už chybějí politici typu Gerharda Schrödera (po skončení ve funkci německého kancléře je nyní v dozorčí radě ruské ropné společnosti Rosněfť). Místo toho je Evropa od zahájení ruské invaze na Ukrajinu „jednotná a tvrdě podporuje Ukrajinu proti Rusku“.

Bartuška řekl, že nyní všichni západní odběratelé platí v eurech a pokud Rusové použijí  obezličku, že vytvoří účet, kde se eura převádí na rubly a ty jdou do Gazpromu, tak je to jako v českém přísloví „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. 

Gazprom je podle něho v zoufalé situaci, protože přes 90 procent svého zisku tvoří v Evropské unii. A pokud vypadne na měsíc na dva z evropského trhu, tak vypadne navždy, odhadl Bartuška. „A dobře to vědí.“ 

Náhrada ruského plynu v EU by sice byla bezpochyby obtížná – protože v průměru tvoří 40 procent její spotřeby – ale je to možné. Zasáhlo by to mnohé firmy i evropskou ekonomiku, ale lze to, domnívá se zmocněnec.

14 minut
Zvláštní velvyslanec pro energetickou bezpečnost ČR Václav Bartuška o alternativních zdrojích plynu pro Evropu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 4 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 5 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 5 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 7 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 9 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 10 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 11 hhodinami
Načítání...