Slovenský premiér Robert Fico (Smer) nepojede v pátek do Kyjeva, aby jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o tranzitu zemního plynu, sdělil ruské státní agentuře TASS místopředseda slovenského parlamentu Tibor Gašpar (Smer). Ten je od neděle spolu s pěti dalšími slovenskými poslanci včetně dalšího místopředsedy Národní rady SR Andrejem Dankem (SNS) na návštěvě v Moskvě.
Fico nepojede do Kyjeva jednat o plynu, řekl Gašpar ruské agentuře
„Premiér Fico v pondělí zveřejnil otevřený dopis Zelenskému a pozval jej na jednání. Zelenskyj odvětil, že má přijet v pátek do Kyjeva. To není možné. Myslím, že se to nestane,“ řekl Gašpar.
Kyjev od Nového roku – po vypršení platnosti dohody s ruskou stranou – zastavil tranzit ruského plynu do Evropy. Fico za tento krok Zelenského opakovaně kritizoval a východnímu sousedovi pohrozil odvetnými opatřeními včetně zastavení pomoci Ukrajině a vetem při hlasování v EU v případě, že se situace nevyřeší.
Fico v pondělním dopise Zelenskému navrhl jednání v co nejbližší době, schůzka by se podle něj mohla uskutečnit na Slovensku, blízko hranic s Ukrajinou. Ukrajinský prezident pak na síti X vyzval Fica, aby v pátek přijel do Kyjeva.
Zelenskyj tvrdí, že Slovensko odmítlo pomoc
Zelenskyj dříve obvinil Fica, že otevřel druhou energetickou frontu proti Ukrajině na pokyn ruského vůdce Vladimira Putina, se kterým jednal loni v prosinci v Moskvě. Postup Fica, který svou cestou do Ruska podnikl mezi představiteli západních zemí výjimečný krok, tvrdě kritizovaly slovenská opozice, Česko či Ukrajina.
V neděli pak Zelenskyj napsal, že Fico udělal chybu, když vsadil na Moskvu místo na vlastní zemi, na sjednocenou Evropu a na zdravý rozum. „Bylo očividnou chybou Fica, když věřil, že jeho temné plány s Moskvou budou fungovat donekonečna,“ je přesvědčen Zelenskyj, podle něhož Ukrajina nabízela Slovensku pomoc pro období adaptace na zastavení tranzitu plynu z Ruska, ale „Fico ji arogantně odmítl“.
Ukrajina se již téměř jedenáct let brání ruské agresi a téměř tři roky čelí plnohodnotné ruské invazi. Fico po předloňském návratu k moci zastavil vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Slovenský premiér také dlouhodobě zpochybňuje sankce Evropské unie proti Rusku, které mají Moskvu přimět k ukončení války a stažení vojsk ze sousední země.
O válce na Ukrajině nebo hospodářské a obchodní spolupráci mluvil místopředseda Slovenské národní rady Andrej Danko (SNS) s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Podle ruské státní agentury TASS Lavrov Dankovi „vysvětlil základní příčiny konfliktu“. Šéf ruské diplomacie zdůraznil, jak je kontraproduktivní, že západní spojenci „posilují kyjevský režim dodávkami zbraní“.
Podle šéfky Rady federace Valentiny Matvijenkové je Slovensko jedním z mála suverénních evropských států s nacionálně orientovaným lídrem, „který hájí své národní zájmy a zároveň je členem EU a NATO“. Předsedkyně horní komory ruského parlamentu dodala, že v této souvislosti pro Slovensko samozřejmě existují určitá omezení a povinnosti.
Ficova vláda a vláda maďarského premiéra Viktora Orbána jsou v EU jediné, které udržují kontakty s vrcholnými ruskými představiteli. Maďarsko odmítá Ukrajinu vojensky podporovat od samého začátku konfliktu.
Obstrukce vládních poslanců zablokovala schůzi sněmovny
Slovenská sněmovna také v úterý kvůli opakované obstrukci vládních poslanců nezačala na mimořádné schůzi jednat o usnesení k potvrzení proevropského směřování země. Svolání schůze vyvolaly tři opoziční strany po prosincové návštěvě Fica v Moskvě. Další pokus o zahájení schůze bude ve středu, oznámil místopředseda parlamentu Peter Žiga.
K otevření parlamentní schůze je potřeba, aby se v jejím úvodu prostřednictvím hlasovacího zařízení zaregistrovala většina z celkového počtu 150 poslanců – tuto většinu slovenská opozice nemá. Podle výpisu z hlasovacího zařízení v úterý kromě vládních poslanců chybělo v jednacím sálu sněmovny i několik opozičních zákonodárců.
Fico už předem označil opoziční pokus o mimořádné jednání parlamentu v uvedené záležitosti za její snahu o rétorické cvičení. Tvrdil, že jeho cesta do Moskvy neznamená změnu zahraničně-politické orientace Slovenska, jak to tvrdí právě například slovenská opozice.
Opozice podá návrh na odvolání vlády ve sněmovně
V úterý zároveň na společné tiskové konferenci lídrů opozičních stran šéf hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka oznámil, že slovenská opozice navrhne ve sněmovně vyslovení nedůvěry Ficova kabinetu. Opozice však nemá ve sněmovně dostatek hlasů na odvolání vlády, která nastoupila do úřadu předloni v říjnu.
„Slovensko se propadá. Jsme chudší než drtivá většina jiných evropských států. Máme horší zdravotnictví, horší vzdělání, horší infrastrukturu. Je to zodpovědnost Roberta Fica,“ vyjmenoval Šimečka, který také kritizoval prosincovou schůzku Fica s Putinem, jehož země v únoru 2022 vojensky napadla Ukrajinu. Podle opozice Fico selhává při vládnutí a v zahraničí dělá Slovensku ostudu.