Rozhodnutí prezidenta Volodymyra Zelenského zastavit tranzit ruského plynu přes Ukrajinu výrazně poškozuje Slovensko, a především Evropskou unii, prohlásil v Bruselu ve čtvrtek slovenský premiér Robert Fico (Smer). Zmínil, že pokud se současná situace nevyřeší, Bratislava může zastavit humanitární pomoc na Ukrajinu nebo snížit či odejmout dávky pro ukrajinské uprchlíky.
Fico tlumočí Putina, kritizuje slovenská opozice tlak na Ukrajinu
„Rozhodnutí prezidenta Zelenského, které učinil před Vánocemi, nemá nic společného se zdravým rozumem. Je to rozhodnutí, které výrazně poškozuje Slovenskou republiku, a především Evropskou unii,“ prohlásil Fico. „Slovenská vláda nemá zájem eskalovat napětí. Jestliže se ale situace nevyřeší, vláda přijme tvrdá reciproční opatření,“ dodal slovenský premiér.
Recipročním opatřením vůči Kyjevu může být zastavení humanitární pomoci na Ukrajinu i snížení či odnětí dávek pro ukrajinské uprchlíky, řekl Fico. Zmínil rovněž možnost zastavení dodávek elektřiny na Ukrajinu i to, že při jednáních v Evropské unii týkajících se Ukrajiny použije Bratislava své právo veta.
„Když nás bude ukrajinský prezident dále poškozovat, poškozovat EU, Slovenská republika ukáže, že je suverénní zemí,“ uvedl předseda slovenské vlády po setkání s eurokomisařem pro energetiku Danem Jörgensenem.
„Fico přijel do Bruselu, aby téma dostal na úroveň Evropské komise a pokusil se dosáhnout toho, že se EK do řešení této věci vloží,“ řekl zahraniční zpravodaj ČT Petr Obrovský. Podle něj se Fico a Jörgensenem dohodli, že vznikne pracovní skupina se zástupci Slovenska a Komise, která bude v jednáních pokračovat.
Jednání bylo podle slovenského premiéra „mimořádně konstruktivní“ a eurokomisař si uvědomuje, jaké dopady bude mít rozhodnutí Kyjeva na konkurenceschopnost EU.
„Tlumočení Putinovy propagandy“
Slovenští vládní představitelé tlumočí propagandu ruského vládce Vladimira Putina, reagoval šéf slovenské opoziční strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling, který avizoval, že dalším opozičním stranám navrhne podat ve sněmovně návrh na odvolání Ficovy vlády. Opozice by s takovým postupem podle něj už neměla čekat.
„Fico dosud lhal jen na Slovensku, ode dneška lže i v Bruselu. Jde jim o tlumočení Putinovy propagandy. Chtějí poštvat Evropskou unii vůči Ukrajině," nebral si Gröhling servítky.
Podle SaS tranzit plynu přes Ukrajinu skončil proto, aby Rusko přišlo o peníze z prodeje suroviny, které používá na financování vojenské agrese vůči Kyjevu. „Ukrajina je ta země, která se brání agresorovi, Rusku. To je problém celé této situace. My bychom měli připravovat sankce vůči Rusku,“ vyzval šéf strany.
Fico již dříve uvedl, že Slovensko kvůli zastavení tranzitu plynu přes Ukrajinu přijde o téměř půl miliardy eur (12,6 miliardy korun) na poplatcích za přepravu suroviny. Řešením je podle něj obnova dodávek plynu z Ukrajiny nebo kompenzace uvedeného finančního výpadku. Kyjevu slovenský premiér v odvetě pohrozil zastavením dodávek elektrické energie a také snížením podpory lidí z Ukrajiny, kteří se před válkou uchýlili na Slovensko.
Tranzit plynu přes Slovensko po invazi klesl
Ficovo tvrzení o zmiňované půl miliardě eur zpochybnil poslanec SaS a bývalý náměstek ministra hospodářství Karol Galek. Ten poukázal na to, že objem přepraveného plynu přes Slovensko už dříve klesl. Uvedl rovněž, že slovenský energetický regulační úřad umožnil polostátnímu slovenskému přepravci plynu Eustream výrazně zvýšit poplatky za tranzit suroviny.
V Eustreamu má podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding českého podnikatele Daniela Křetínského. Objem přepraveného plynu přes Slovensko se snižoval už před ruskou invazí na Ukrajinu z roku 2022 a následně prudce klesl. To se projevilo i v hospodaření Eustreamu, který na Slovensku v minulosti patřil k mimořádně ziskovým firmám.
Podle nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko uvedeným zvýšením poplatků Bratislava na úkor občanů a firem kompenzuje Křetínskému nižší zisky z přepravy plynu. Křetínského PS označilo za jednoho z nejbohatších Evropanů.
„Rusko nemá vydírací potenciál“
Podle ředitele strategie EGÚ Brno Michala Macenauera není Evropa omezením dodávek plynu z Ruska ohrožena. Ficovy kroky jsou podle něj „šílené“. „Myslím si, že to Slovensko na dlouhou dobu dost znevěrohodní a poškodí,“ nechal se slyšet v pořadu 90′ ČT24.
„Ty zásobovací cesty a veškeré světové zdroje, a to co do Evropy plyne – norský plyn, LNG plyn z různých koutů světa, tak opravdu dneska Rusko nemá žádný vydírací potenciál, co se týče geopolitiky, aby mohlo ovlivňovat dění skrz dodávky plynu,“ uklidnil Macenauer s tím, že v případě ropy se ruský vliv na světový a evropský trh také velmi snížil.
Západosibiřský plyn by podle Macenauera mohl být přepravován přes některý z kanálů v podobě LNG. To je však podle něj „dost složitá problematika“. Vysvětlil, že Rusko má velké problémy budovat novou kapacitu LNG – „jsou tam velké sankce, ty tankery jsou sankcionované. Dost se to hlídá. Celá řada evropských zemí se odmítá špinit tím, že by odebírala LNG ruský plyn, takže ani tato cesta nevypadá“. To, co se ze západní Sibiře exportovalo, tak podle ředitele nyní nemá, alespoň střednědobě, kudy proudit.