Evropští populisté přeorientovali svou rétoriku. Místo nacionalismu akcentují ekonomické problémy

8 minut
Horizont ČT24: Evropští populisté změnili strategii
Zdroj: ČT24

Válka na Ukrajině změnila tradiční témata využívaná evropskými populisty. Nacionalismus a odpor k migraci z posledních let vyměnili za otázky zdražování a ekonomických dopadů války na Ukrajině. Taková témata si například vzala ve francouzských prezidentských volbách za své Marine Le Penová, které se při nedělním hlasování podařilo postoupit do jejich druhého kola. Vliv mají i proruské postoje, které přispěly ke znovuzvolení Viktora Orbána maďarským prezidentem a Aleksandara Vučiće prezidentem Srbska.

Le Penová, která získala v prvním kole prezidentských voleb 23,15 procenta hlasů, nebyla prezidentskému postu nikdy blíž. Přesto, že favoritem druhého kola zůstává současná hlava státu Emmanuel Macron, dá se už teď mluvit o úspěchu francouzských populistů.

„Milionům voličů, kteří mi důvěřovali, chci vyjádřit své nejupřímnější poděkování. Tuto odpovědnost beru s plnou pokorou,“ prohlásila v neděli před svými voliči Le Penová. Podle komentátorů k silnému výsledku a postupu do druhého kola přispělo změkčení nacionalistické image a zaměření se na témata spojená s ekonomickými obtížemi, které může ruská invaze na Ukrajině umocnit.

Právě zdražování se ukázalo jako rozhodující téma pro řadu francouzských domácností. Prezident Macron tak bude muset před druhým kolem otevřít sociální témata a nespoléhat se jen na svou silnou proevropskou identitu.

„Konkrétní ekonomický vývoj v dané zemi je velmi důležitý a Evropa, Evropská unie i Francie se v současné době nenachází v dobré kondici,“ vysvětluje vliv na politiku ekonomka a politoložka z VŠE Michaela Ševčíková. Životní úroveň za poslední desetiletí ve většině zemí EU klesla, dodává.

„Ekonomické ukazatele nejsou pro Francii úplně příznivé, taktéž nezaměstnanost je na poměrně vysoké úrovni a myslím si, že i to bude hrát další roli,“ předpokládá Ševčíková, podle které se budou Francouzi u hlasovacích uren řídit právě těmito faktory, které v poslední době ovlivňuje pandemie koronaviru a rusko-ukrajinská válka.

Orbána zachránil cenový strop na benzín

S nejvyšší inflací za téměř patnáct let se potýká i Maďarsko. Před parlamentními volbami rozšířil premiér Viktor Orbán cenové stropy na pohonné hmoty, základní potraviny a hypotéky. Svůj mandát i díky tomu na začátku dubna obhájil.

Premiérův rejstřík ale zahrnuje i řadu problematických kroků a kvůli nerespektování pravidel právního státu hrozí Budapešti pozastavení peněz z unijních fondů.

„Pravicový populismus nebo populismus obecně spolu s korupcí, naprostým zanedbáváním demokracie a demokratických principů, zaměňováním kontroly a rovnováhy, potlačováním a do značné míry popíráním svobody tisku i nezávislosti soudnictví,“ popisuje Orbánovu vládu lídr opozice Peter Marki Zay.

Přátelství s Putinem

Orbán ale i Le Penová v reakci na konflikt na Ukrajině a mimořádnou humanitární katastrofu, kterou přináší, potlačili jedno z tradičních témat evropských populistů – odmítání migrace. K jejímu původci Vladimiru Putinovi však zůstal maďarský premiér loajální. Podobně se zachoval i nedávno znovuzvolený srbský prezident Aleksandar Vučić.

Francouzská prezidentská kandidátka se naopak od ruského prezidenta před víkendovými volbami distancovala. On sám ji ale před pěti lety při předchozím pokusu o zisk úřadu podpořil. Le Penová se tehdy sama přiznala k výslovnému obdivu ruského prezidenta.

„Každá krize ve své podstatě přináší další protestní hlasy. Nicméně, pokud bychom se podívali na situaci v Evropě, tak v současné době jsou zhruba u třetiny vlád strany, které buď vládnou, nebo vyjadřují nějakou parlamentní podporu, a jsou v mediálním prostoru označovány jako antisystémové, populistické a protestní,“ upozorňuje politoložka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu tři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli nejméně tři lidé, další člověk se zranil, informovaly ukrajinské úřady. Podle nich po útoku vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 47 mminutami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 5 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 5 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...