Dudu tepou za účast na Zemanově oslavě. Odrazovali jsme ho, říká šéf diplomacie

Polské ministerstvo zahraničí odrazovalo prezidenta Andrzeje Dudu od cesty na sobotní oslavu osmdesátých narozenin bývalého českého prezidenta Miloše Zemana, tvrdí šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Duda čelí za účast na akci kritice části domácího tisku a politiků vládních stran. Podle médií zřejmě cestoval vládním speciálem, přičemž oslava nebyla součástí jeho oficiálního programu. Podle Dudových zastánců byla naopak jeho účast na akci důkazem šíře jeho politických kontaktů.

„Rozmlouvali jsme mu to,“ sdělil Sikorski rozhlasové stanici TOK FM. „Radil bych panu prezidentovi, aby si vybíral jiné přátele,“ dodal šéf polské diplomacie.

„Myslím, že pan prezident toho už lituje, to zřejmě neposiluje jeho autoritu,“ řekl také Sikorski. Připomněl, že minulý týden se Duda při cestě do Spojených států „zasazoval o zájmy bojující Ukrajiny a tady (v Česku) se potkává s lidmi, kteří mají jiný názor“.

Kritici: Sraz proruských politiků s autoritářskými sklony

Dudovu cestu na Zemanovu oslavu do Hluboké nad Vltavou už o víkendu komentovala různá polská média. Ta, která jsou vůči současnému polskému prezidentovi kritická, připomínala, že se vydal na akci politika známého svými sympatiemi k Rusku, a že poblahopřát přijeli také politici, kterým jsou vytýkány autoritářské sklony. V tomto smyslu se vyjádřila například Gazeta Wyborcza.

„Andrzej Duda na bálu s přáteli (ruského vůdce Vladimira) Putina je nejlepším shrnutím jeho prezidentského mandátu,“ prohlásil podle serveru Wprost provládní europoslanec Dariusz Joński. Vládní poslanec Witold Zembaczyński v reakci na Zemanovu oslavu uvedl, že polský prezident se během dne tváří jako prozápadní politik a večer si připíjí s „proruskou pravicovou smetánkou“.

Kritiku odmítl Michał Dworczyk, europoslanec za polskou opoziční stranu Právo a spravedlnost (PiS), za kterou Duda kandidoval na prezidenta. „To, že prezident (Duda) byl na narozeninách bývalého českého prezidenta, ukazuje na jeho silnou pozici a úctu mezi evropskými lídry,“ míní.

Šéf zahraničního odboru polské prezidentské kanceláře Mieszko Pawlak podle agentury PAP řekl, že „prezident Duda se Zemanem spolupracoval skoro osm let a vždy ho s ním spojovaly vzájemný respekt a sympatie, a tak se rozhodl zúčastnit“ oslavy. Pawlak dodal, že Duda se poměrně často schází s bývalými prezidenty, zejména s těmi, se kterými měl srdečné a osobní vztahy. „A prezident Zeman do této skupiny patří.“

Onet: Duda letěl vládním speciálem, akce přitom nebyla ohlášena

Server Onet, který Zemana připomíná jako politika pronášejícího kontroverzní komentáře, poukázal na to, že podle záznamů dostupných na serveru Flightradar24 Duda zřejmě na oslavu cestoval prezidentským speciálem. Web přitom poukazuje na záznam letu z Varšavy do Českých Budějovic a nazpět. Účast na oslavě nebyla přitom polskou prezidentskou kanceláří oficiálně ohlášena.

Mezi současnou polskou proevropskou vládou premiéra Donalda Tuska a prezidentem Dudou panují často napjaté vztahy. Duda patří k politickým spojencům největší opoziční strany v Polsku, národněkonzervativního Práva a spravedlnosti. Tuskův kabinet prezidenta obviňuje, že s využitím svého práva veta blokuje některé jeho reformy.

Poblahopřát Zemanovi přijeli další důležití politici ze střední a východní Evropy, kteří jsou známi svými sympatiemi k Rusku, všimla si polská média. Na oslavě byli například premiéři Slovenska a Maďarska Robert Fico a Viktor Orbán či srbský prezident Aleksandar Vučić. Dorazil také český expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 6 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již čtvrtým dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Neudělalo dost, obul se Vance v Grónsku do Dánska

Americký viceprezident JD Vance na americké základně Pituffik v Grónsku kritizoval Dánsko za to, že se podle něj dobře nestaralo o ostrov a neinvestovalo dost do jeho bezpečnosti. O Grónsko opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump. Ten v pátek uvedl, že USA potřebují Grónsko pro mezinárodní bezpečnost a mír ve světě. Evropané to pochopí, nebo jim to budeme muset vysvětlit, dodal. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 7 hhodinami

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říkají Češi v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...