Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski rozhodl o odvolání více než padesáti velvyslanců jmenovaných za předchozí vlády národněkonzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Jím vedený resort ve středu uvedl, že jde o snahu nynější proevropské vlády vylepšit práci polských zahraničních misí v náročných časech. Prezident Andrzej Duda, který je spojencem PiS, upozornil, že nelze odvolat ani povolat žádného velvyslance bez podpisu hlavy státu.
Polský ministr zahraničí chce odvolat padesátku velvyslanců. Duda se staví proti
Agentura AP napsala, že Sikorski neuvedl, kterých velvyslanců se odvolání týká. Rozhodnutí schválil premiér Donald Tusk z Občanské platformy, jehož koalice loni v prosinci po osmi letech vystřídala u vlády národní konzervativce.
Ministerstvo zahraničí v prohlášení podle televize TVN24 uvedlo, že doufá, že v této věci budou spolupracovat nejdůležitější aktéři v zemi. Není jasné, kdy mají personální změny na polských ambasádách nastat. Ministerstvo zahraničí také stáhlo více než deset nominací na velvyslanecké posty, za kterými stálo bývalé vedení resortu.
„Volby mají své důsledky,“ podotkl Sikorski.
Prezident Duda chce výměně zabránit
Duda ve středu novinářům během návštěvy Spojených států řekl, že ohledně odvolávání nebo jmenování velvyslanců „má zásadní význam rozhodnutí, které připadá prezidentovi Polské republiky“.
Sikorski naznačil, že pokud by s kandidáty Tuskovy vlády na velvyslance nesouhlasil prezident, mohou ambasády vést diplomaté na úrovni chargé d'affaires. „To se v diplomacii stává a stávalo se to také v minulosti,“ podotkl.
K výměně velvyslanců se vyjádřil i premiér Tusk, podle kterého nejde o „odvetu“ vůči předchozí vládě.