Čína vyváží vliv, ale má i starosti. USA prudce zvyšují cla na dovoz, podobný krok zvažuje také EU

3 minuty
Horizont ČT24: Čína vyváží vliv
Zdroj: ČT24

Ekonomické i bezpečnostní vazby Moskvy a Pekingu rostou od ruské invaze na Krym v roce 2014. Dva dny před počátkem okupace zbytku Ukrajiny v únoru 2022 uzavřely obě země „neomezené“ partnerství. Západ na rozdíl od izolovaného Ruska však považuje Čínu i přes všechny kontroverze stále za důležitého hráče a potenciálního partnera. Pekingu proto už roky rostou geopolitické ambice.

Zmíněné „manželství z rozumu“ z roku 2022 je výhodné pro obě strany. Rusko posílá do Číny nerostné suroviny, pro které nemá kvůli sankcím odbyt jinde. Čína naopak do Ruska vše od aut po chytré telefony nebo průmyslové stroje.

Podle Spojených států amerických také komponenty na výrobu zbraní, za což Pekingu hrozí restrikcemi. Vývoz do Ruska se zřejmě i proto za poslední dva měsíce propadl. „Vzhledem k citlivosti tématu není pravděpodobné, že se veřejně vyjádří k tomu, jak hodlají vyřešit sankce. Ale dohodnou strategii a v tichosti ji uvedou do praxe,“ řekl Vasilij Kašin, ruský nezávislý specialista na Čínu.

Přesto mluví čísla jasně: vzájemný obchod loni dosáhl v přepočtu rekordních 5,7 bilionu korun, což je o šestadvacet procent více než o rok dřív.

Statistika vzájemného obchodu Ruska a Číny 2023/24
Zdroj: ČT24

Peking má nicméně i další starosti – Spojené státy prudce zvyšují cla na dovoz z Číny, u elektromobilů je dokonce zčtyřnásobí na sto procent. Podobný, byť méně razantní krok zvažuje i Evropská unie.

Nová hedvábná stezka opět na scéně

Na nedávné návštěvě Evropy čínský prezident Si Ťin-pching nejspíše i proto strávil – kromě krátké zastávky v Paříži – většinu času v Srbsku a Maďarsku, kde jeho země výrazně investuje. Většina ostatních evropských států se od iniciativy Nové hedvábné stezky odvrací.

Tento investiční nástroj na šíření ekonomického i politického vlivu Čína spustila před jedenácti lety. Miliardové úvěry a investice povětšinou na stavbu infrastruktury běží ve 140 zemích – zejména v Asii, Africe a Jižní Americe. Výměnou za to předpokládá asijská velmoc loajalitu a podporu své domácí i mezinárodní politiky.

„Čínský paralelní řád se formuje. Dříve jsme říkali, že ho budují. Teď už vidíme, jak bude konkrétně vypadat,“ konstatoval Richard McGregor, analytik z The Lowy Institute v Sydney.

I v této oblasti však musí Čína řešit problémy – polovina zemí nedokáže své úvěry splácet a některé hotové projekty krachují. Ve vývozu zboží se ale Peking drží na špici a je největším světovým exportérem od roku 2015. Navíc se mu daří přebírat trhy, kde dříve dominoval Západ – je jedničkou na Blízkém východě, v subsaharské Africe nebo v rozvojové části Asie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA udeřily na ropný přístav v Jemenu

Americká armáda oznámila, že v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům hútíům zničila důležitý ropný přístav Ras Ísá u Rudého moře. Mluvčí povstaleckého ministerstva zdravotnictví podle agentury AFP uvedl, že o život přišlo 74 lidí, dalších 171 utrpělo zranění. Dodal, že záchranné práce pokračují. Údaje nelze nezávisle ověřit. Podle Reuters se jednalo o jeden z nejsmrtelnějších úderů od zahájení útoků USA na skupinu podporovanou Íránem.
06:54Aktualizovánopřed 45 mminutami

Dva lidé zemřeli při ruských útocích na Charkov a Sumy

Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na pátek, sdělili regionální činitelé. Starosta druhého největšího ukrajinského města Charkova Ihor Terechov informuje o jednom mrtvém a stovce zraněných. Další člověk zemřel podle starosty Sum Artema Kobzara při ruském útoku na průmyslový objekt ve městě.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bez jasné cesty k zastavení rusko-ukrajinské války USA dle Rubia ukončí mírové snahy

Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Moskvou a Kyjevem, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné ruskou válku zastavit, prohlásil podle agentury Reuters americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Prezident USA Donald Trump podle něj má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit.
09:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP.
před 2 hhodinami

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů skončí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 3 hhodinami

„Koncert velmocí“ si žádá silnější Evropu, shodli se Uhde se Špidlou

Globální situace se začíná přeměňovat do koncertu velmocí, prohlásil někdejší premiér Vladimír Špidla (SOCDEM) v Událostech, komentářích. Dramatik, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde míní, že současné události volají po hlubinných změnách, o které se svět snažil po studené válce. O zahraniční politice a budoucí roli Evropy hovořili také člen Mladých lidovců Benjamin Činčila a předseda Mladého Pirátstva Kristián Sušer. Pořad moderovala Jana Peroutková.
před 4 hhodinami

Němci vyloučili Rusko a Bělorusko z oslav výročí konce druhé světové války

Německá vláda varuje před ruskými snahami zneužít ve svůj prospěch květnové oslavy konce druhé světové války. Spolkový parlament kvůli tomu ze slavnostní ceremonie chystané na 8. května vyloučil Rusko a Bělorusko. Ne všude ale na doporučení dali. V Seelowě na východě země si místní už před pár dny připomněli osvobození svého města od nacismu po boku představitele Putinova režimu. Akce za účasti asi osmi stovek lidí se na sovětském válečném hřbitově zúčastnil také ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečajev.
před 5 hhodinami

USA se snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou

Americký prezident Donald Trump podle deníku New York Times zablokoval izraelský plán vojenského úderu na íránská jaderná zařízení. List se odvolává na zdroje přímo z americké administrativy s tím, že si USA uvědomují důsledky možné války s Teheránem, a proto se nyní snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou. Premiér židovského státu Benjamin Netanjahu uvedl, že by bylo dobré, pokud bude diplomatický postup podobný jako v Libyi. Tento scénář však předpokládá demontáž jaderných zařízení, a to Írán odmítá.
před 8 hhodinami
Načítání...