Česko je jedním z největších přátel Tchaj-wanu, řekla Pekarová Adamová na návštěvě ostrova

3 minuty
Události: Pekarová Adamová zahájila návštěvu Tchaj-wanu
Zdroj: ČT24

Podpora demokratické vlády proti stále agresivnější politice Pekingu je hlavním cílem cesty předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) na Tchaj-wan. Jen během neděle narušily tchajwanský prostor čtyři čínské válečné lodě a jeden vrtulník. Vyostřená je také diplomatická fronta.

Po ranním přivítání parlamentní mise z České republiky dostal Tchaj-wan smutnou zprávu. Honduras uzavřel své velvyslanectví a dle čínských instrukcí ho přesouvá do Pekingu. Počet diplomatických vztahů ostrova na nejvyšší úrovni se snížil na třináct. Útěchou Tchaj-peji může být, že spojenci i bez ambasád nebývale navyšují svou podporu vůči nátlaku komunistické Číny.

„Česká republika a Tchaj-wan sdílejí hodnoty úcty ke svobodě a demokracii. Jedním z jejich největších prosazovatelů byl prezident Václav Havel,“ řekl tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu. „Česká republika je jeden z největších přátel Tchaj-wanu, ne-li vůbec největší. A to myslím, že je zcela objektivní hodnocení,“ řekla Pekarová Adamová. Její výroky po příletu rozsáhle cituje i tchajwanská agentura CNA. „Českou republiku a Tchaj-wan dělí velká vzdálenost, ale sdílejí stejné základní hodnoty, a proto bude Česká republika stát při Tchaj-wanu,“ řekla šéfka sněmovny. Uvedla, že chce, aby obyvatelé Tchaj-wanu věděli, že Tchaj-wan není izolovaný a že má mnoho přátel v mezinárodním společenství, „z nichž jeden právě dorazil“, dodala.

Na návštěvě bude Pekarovou Adamovou podle zdroje Taipei Times po čtyři dny doprovázet předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun, aby se zdůraznila důležitost. Agentura CNA vyzdvihuje velikost české delegace, která čítá více než 150 lidí. Připomíná také, že se šéfka sněmovny v pondělí setká s prezidentkou Cchaj Jing-wen. Web Taipei Times uvádí, že Pekarová Adamová během své pětidenní návštěvy Tchaj-wanu ve středu podepíše společné prohlášení o legislativní spolupráci a v úterý promluví v tamním parlamentu.

Čína návštěvu odsoudila

Tchaj-wan se snaží udržet svou atraktivitu důrazem na moderní technologie – především na polovodiče, u kterých uspokojí dvě třetiny světové spotřeby. U nejvýkonnějších čipů to je dokonce devadesát procent. Zároveň je na hranici Číny jednou z opor svobodného světa.

Tři čtvrtě století po porážce nacionalistů generalissima Čankajška, jehož památník dominuje centru Tchaj-peje, je příkop mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem hlubší než kdy předtím. Dopadá tam také dlouhý stín ruské agrese proti Ukrajině. Peking trvá na principu jedné Číny. V praxi to znamená, že se snaží Tchaj-wan izolovat a zabránit mu, aby udržoval diplomatické vztahy s jinými státy. Jakoukoliv vysoce postavenou návštěvu v Tchaj-peji považuje za překročení červené linie.

A právě i současnou návštěvu Pekarové Adamové čínské velvyslanectví v Česku ostře odsoudilo. „Čínská strana se vždy důrazně staví proti jakékoli formě oficiálních kontaktů mezi Tchaj-wanem a zeměmi, které mají diplomatické vztahy s Čínou,“ uvedla na svých webových stránkách ambasáda. „Předsedkyně Poslanecké sněmovny České republiky Markéta Pekarová Adamová trvala na takzvané návštěvě Tchaj-wanu, vážně porušila závazek České republiky ctít politiku jedné Číny a úmyslně poškodila politický základ čínsko-českých vztahů,“ dodala. 

Opačný účinek nátlaku

I přes odpor ale cest přibývá. Češi nejsou jediní, kteří Peking pobuřují. Studie amerického think tanku ale došla k závěru, že nátlak nefunguje. „Čínský nátlak je nejen do značné míry neúčinný, ale způsobuje Číně dlouhodobé strategické ztráty,“ uvedl autor studie z Centra pro strategické a mezinárodní studie (CSIS) Matthew Reynolds.

Více než česká delegace Peking momentálně dráždí blížící se zastávka tchajwanské prezidentky ve Spojených státech cestou do Jižní Ameriky. Washingtonu se vyhne, pravděpodobně se ale setká s předsedou Sněmovny reprezentantů. Čeká se rozruch a vojenské manévry podobné těm, které Peking předvedl po návštěvě Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Ostrov pro jistotu přijal pohotovostní plán.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hamás předal Izraeli tělo Širi Bibasové

Pozůstatky, které palestinské teroristické hnutí Hamás předalo v pátek v Pásmu Gazy Červenému kříži, patří unesené rukojmí Širi Bibasové. Potvrdil to podle agentur kibuc Nir Oz, kde žena žila před svým únosem teroristy v říjnu 2023.
včeraAktualizovánovčera v 07:15

Ruské ostřelování ničí i ukrajinské lesy, úřady přemisťují pracovníky do bezpečí

Denní ruské nálety se netýkají jen obydlených území Ukrajiny. Následné požáry zachvacují i lesy, které jsou například v Sumské oblasti kvůli bojům místy nepřístupné. Úřady už zde uzavřely šest lesních závodů a pracovníky přemístily do bezpečnějších lokací. Na místě jsou totiž problémy s mobilním signálem, což ovlivňuje dostupnost varování o náletech či ostřelování. V Sumské oblasti natáčel štáb ČT se zpravodajkou Ilonou Zasidkovyčovou.
včera v 07:15

Slováci opět vyšli do ulic, demonstrovalo se při výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové

Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už sedm let. Na Slovensku tehdy vyvolala největší porevoluční vlnu protestů, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica (Smer). Ten se v roce 2023 vrátil do čela slovenské vlády a čelí kritice, že ohrožuje principy právního státu a že zemi otáčí směrem k Rusku. Na výročí zmíněné události se i proto na Slovensku demonstrovalo.
21. 2. 2025Aktualizovánovčera v 00:09

Rusové a Američané tajně jednali o Ukrajině ve Švýcarsku, píše Reuters

Američané z přechodového týmu prezidenta Donalda Trumpa se v uplynulých měsících opakovaně a v tichosti sešli s ruskými zástupci ve Švýcarsku, aby jednali o možnostech ukončení ruské války na Ukrajině, informovala agentura Reuters. Trump v pátek uvedl, že nepokládá za nezbytnou přítomnost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na jednáních o ukončení války na Ukrajině, protože velmi ztěžuje uzavírání dohod.
21. 2. 2025Aktualizováno21. 2. 2025

Útočník pobodal muže u památníku holocaustu v Berlíně

U památníku holocaustu v centru Berlína utrpěl v pátek večer těžká zranění třicetiletý španělský turista, kterého někdo pobodal, informuje server deníku Tagesspiegel. S podezřelým se podle všeho neznal. Policie místo i okolí uzavřela a útočníka po zhruba třech hodinách zadržela. Jeho motiv není znám, napsala agentura Reuters. Zraněný byl převezen do nemocnice.
21. 2. 2025Aktualizováno21. 2. 2025

Slabá německá ekonomika definovala předvolební kampaň

Německé politické strany uzavírají svou kampaň před nedělními předčasnými parlamentními volbami. Mezi hlavní témata patřila ekonomika, která je už druhým rokem v recesi. I letos hrozí, že se bude její výkon opět propadat. Důvodem jsou stále vysoké ceny energií, byrokracie a nově i napjaté obchodní vztahy se Spojenými státy.
21. 2. 2025

Za neznámé tělo pohrozil Netanjahu Hamásu odplatou. Teroristé pak předali další rakev

Jeruzalém donutí Hamás zaplatit za to, že neodevzdal tělo rukojmí Širi Bibasové podle dohody, oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tělo, které židovský stát obdržel, podle něj patří ženě z Pásma Gazy. Teroristé z Hamásu tvrdí, že pozůstatky Bibasové byly v sutinách patrně promíchány s těly ostatních obětí izraelského náletu. Večer pak média uvedla, že Hamás předal Červenému kříži další rakev, izraelská armáda to prověřuje.
21. 2. 2025Aktualizováno21. 2. 2025

Hrdinové beze zbraní. Odhodlání hasičů na Ukrajině zachytil dokument Slib ohni

Bojují beze zbraní, i tak při své práci denně riskují život. Už tři roky bránící se Ukrajina by se bez práce hasičů neobešla. Neustálé ruské údery a jejich zneškodňování mají často za následek výbuch nebo požár, s nímž se musí vypořádat právě sloužící jednotky. Kuráž a proměnu hasičské práce v době ruské agrese na Ukrajině ukazuje dokument s názvem Slib ohni zpravodajky Darji Stomatové a kameramana Jána Schürgera.
21. 2. 2025
Načítání...