Čečenci jsou dobří lidé, libuje si Depardieu ozdobený ušankou

Groznyj – Čečenskou metropoli Groznyj dnes navštívil francouzský herec Gérard Depardieu, který získal v sobotu ve svém novém ruském pasu potvrzení o „trvalém bydlišti“ v mordvinském Saransku. „Rusko je velká země, mám rád Rusko. Zamiloval jsem si také čečenskou republiku. Jsou tady upřímní a dobrotiví lidé,“ prohlásil Depardieu, když vystoupil z letadla.

Na letišti ho uvítal samotný čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, který je podle západních agentur obviňován z mimořádných krutostí a zločinů proti lidskosti. Čečenský vůdce připomněl, že jde už o druhou Depardieuovu cestu do Grozného. Už loni v říjnu herec provolával slávu Čečensku a Kadyrovovi, který ho na návštěvu pozval. S Kadyrovem se nyní Depardieu pobavil na parketu u tradičního kavkazského tance lezginka.

„Stali jsme se během jeho prvního pobytu přáteli a probrali jsme nějaké plány. Jsem si jistý, že jeho cesta přinese výsledky,“ podotkl Kadyrov. Depardieu prohlásil, že chce o Čečensku natočit film. „Chci tady natočit film, abych ukázal, že v Grozném je toto možné, velký film,“ řekl Depardieu. „Podrobnosti sdělit nemohu, ale vím, že se sem chci vrátit a že je to jen začátek.“  V Grozném by se měl setkat s herci, režiséry i studenty tamních dramatických škol.

Kadyrov již do země pozval řadu osobností filmového plátna, jako jsou například Jean-Claude Van Damme nebo Hilary Swanková.

Čtyřiašedesátiletý Depardieu obdržel v lednu ruský pas osobně od prezidenta Vladimira Putina poté, co se dostal ve vlasti do sporu s nejvyššími vládními představiteli kvůli vysokému zdaňování bohatých. Zatímco pro Rusko je hercova volba oceněním, ve Francii si Depardieu vysloužil spíš posměch.