Biden tlačí na příměří v Pásmu Gazy. Postup Izraele je přehnaný, prohlásil

Americký prezident Joe Biden považuje postup Izraele v Pásmu Gazy za přehnaný. Hlava státu to řekla novinářům během noci na pátek a dala přitom najevo, že umírání a utrpení nevinných civilistů v Gaze musí skončit a že je pro dlouhodobé přerušení bojů. Agentura Reuters vyjádření označuje za dosud nejtvrdší veřejnou kritiku postupu izraelské vlády. Ani poslední diplomatické aktivity USA a Kataru však zatím nevedly Izrael a teroristické hnutí Hamás k dohodě na příměří.

„Jsem toho názoru, jak víte, že postup při reakci v Pásmu Gazy byl přehnaný,“ uvedl Biden na dotaz médií poté, co komentoval ve čtvrtek publikovanou zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura o tom, jak nakládal s tajnými dokumenty.

Americký prezident podotkl, že opakovaně prosazuje větší humanitární pomoc pro Gazu. „Je tu spousta nevinných lidí, kteří hladoví, spousta nevinných lidí, kteří mají problémy a umírají, a to musí přestat,“ doplnil. Proto také „velmi tvrdě tlačí“ na uzavření dohody o propuštění rukojmí, dosažení dlouhodobého přerušení bojů a podporuje širší regionální dohodu Izraele se Saúdskou Arábií.

Zpravodaj ČT na Blízkém východě David Borek označil Bidenova slova za významná, Jeruzalém je podle něj nepochybně zaznamenal a chápe je jako přinejmenším přišlápnutí brzdy ze strany Washingtonu. Zdá se, že časové okno, které Izrael měl po útoku Hamásu na začátku října, se perspektivou Spojených států pomalu zavírá, konstatuje korespondent.

Izrael zřejmě zareaguje tezí, že hodlá postupovat podle svých národních zájmů, předpokládá Borek, jenže nesouhlas Washingtonu je pro Jeruzalém obrovský problém: „Byť může ignorovat rezoluce OSN nebo ‚knížecí rady‘ z Washingtonu, jak to může někdo v Izraeli vnímat, nemůže ignorovat fakt, že USA do značné míry umožňují samotný vojenský průběh invaze zbrojními dodávkami, dodávkami munice.“

Zpravodaj ČT na Blízkém východě David Borek o situaci v Pásmu Gazy (zdroj: ČT24)

Bez ohledu na varování Bidenovy administrativy izraelská armáda v noci na pátek bombardovala cíle v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Při třech vzdušných úderech na obytné budovy podle tamních zdravotníků zahynulo nejméně dvanáct lidí. Záměr Izraele rozšířit pozemní ofenzivu také do Rafáhu naráží ve Washingtonu na nebývale tvrdý odpor, upozorňuje agentura AP.

„Zatím jsme neviděli nic, co by svědčilo o tom, že by se taková operace seriózně plánovala,“ řekl ve čtvrtek mluvčí amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel. Spustit nyní takovou ofenzivu „bez plánování a bez rozmyslu v oblasti, kde přebývá milion lidí, by byla katastrofa“, dodal. Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby prohlásil, že vojenská operace v Rafáhu v tuto chvíli „není něco, co bychom podpořili“.

Počet obětí je „příliš vysoký“, uvedl Blinken

Izrael na úzké pobřežní pásmo, v němž na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, útočí v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců ze 7. října, při němž v Izraeli zemřelo zhruba dvanáct set lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. V Gaze od té doby zahynulo přes 27 tisíc lidí a drtivá většina obyvatel musela opustit své domovy.

Biden dal po teroristickém útoku Hamásu opakovaně jasně najevo, že stojí za Izraelem. V poslední době, kdy na něj roste vnitropolitický tlak, jsou ale stále patrnější rozdíly v názorech mezi Washingtonem a Jeruzalémem na to, jak boje vést a jak zlepšit humanitární situaci v Gaze.

Izraelská média uvedla, že americký ministr zahraničí Antony Blinken tento týden při návštěvě Izraele dosud nejostřeji kritizoval izraelskou vládu kvůli situaci v Pásmu Gazy, když mimo jiné za „příliš vysoký“ označil počet obětí izraelské ofenzivy.