Americké úřady vyvracejí zvěsti o volebních podvodech

11 minut
Horizont ČT24: Spojené státy se připravují na povolební nepokoje
Zdroj: ČT24

Spojenými státy se šíří vlna dezinformací ohledně údajných volebních podvodů a manipulací. Úřady se je snaží vyvracet a reagují i snahou o co největší transparentnost volebního procesu. Obavy z možných nepokojů ale rostou. V klíčové Georgii, kde v minulých prezidentských volbách Donald Trump velmi těsné výsledky zpochybnil, by k reálným sporům dojít mohlo.

Ve Washingtonu v okolí Bílého domu instalují ohrazení a bezpečnostní koridory, nová bezpečnostní opatření platí také u oficiálního sídla viceprezidentky v komplexu námořní observatoře. Některá místa chrání i třímetrové ocelové bariéry. Na případné potíže se před volbami připravují i soukromé firmy.

Hlavní důvodem rozsáhlých příprav jsou zkušenosti z 6. ledna 2021, kdy dav vyburcovaných stoupenců poraženého Donalda Trumpa zaútočil na Kapitol. Obavy z obdobného scénáře panují i před letošními prezidentskými volbami. Stejně jako před čtyřmi lety se totiž ve velkém šíří zvěsti o údajných volebních podvodech.

Místní úřady zejména v nerozhodnutých státech se je snaží usilovně vyvracet. Místopředseda volební komise a člen městské rady ve Filadelfii v Pensylvánii Seth Bluestein ujišťuje, že obavy z volebních machinací nejsou na místě. „Obvinění z masivních volebních podvodů v podobě nezákonných registrací voličů nebo hlasujících, kteří měli odeslat vyšší počet volebních lístků poštou, jednoduše nejsou pravdivá,“ konstatuje.

Snaha udělat volební proces co nejpřístupnější

V některých okrscích se vedle ujišťování snaží možným potížím čelit i maximální transparentností volebního procesu. Ve střední Arizoně připravili zcela prosklenou centrální sčítací stanici s prostorem pro veřejnou kontrolu.

Vozíky, které slouží k transportu volebních uren jsou pak opatřeny systémem on-line sledování. Jejich otevření či jen malou odchylku od plánované trasy v reálném čase nahlásí do centrály.

I přes podobná opatření se ale emocionální nařčení z volebních machinací šíří na sociálních sítích jako lavina. Ve svých finálních vystoupeních je přiživuje i sám republikánský kandidát. Opakovaně tvrdí, že v minulých volbách zvítězil on. „Všechno je zkorumpované. Naše země je pokřivená země. Podvádějí při volbách, vy je kvůli tomu vyzvete a oni vás chtějí zavřít do vězení,“ řekl Trump na předvolebním mítinku v Georgii.

Georgia má se zpochybněním volebních výsledků zkušenost

Právě v Georgii přišli mnozí voliči hlasovat v předtermínu. Chtějí mít jistotu, že jejich hlasy budou započítány. Společně do volební místnosti zavítali i muži pocházejí z baptistických rodin, které v šedesátých letech bojovaly za ukončení rasové segregace v USA v rámci hnutí, které vzniklo kolem doktora Martina Luthera Kinga právě v Georgii.

Upírání volebního práva Američané tmavé pleti čelili až do roku 1965. Nyní si však zástupci menšin v jižanském státě stěžují, že nedávné změny místních volebních zákonů vedly k vymazání mnoha Afroameričanů ze seznamu registrovaných voličů.

Norma pod záminkou boje proti volebním podvodům umožnila lidem jednoduše napadat registrace jiných voličů třeba tvrzením, že se ze státu odstěhovali. Těchto zákonů pak hromadně využívají různí konzervativní aktivisté.

„Ve Spojených státech mají všichni právo volit, ale aby mohli volit, tak se musí registrovat a právě jména přihlášených voličů konzervativní aktivisté napadají. Tvrdí, že se opakují, že jsou daní lidé registrováni ve více státech, a proto žádají jejich výmaz,“ vysvětluje zpravodaj ČT David Miřejovský.

Zákon funguje tak, že úřad osloví člověka, jehož jméno bylo napadeno, a požádá ho, aby se dostavil a v zákonné lhůtě doložil, že v daném státě skutečně bydlí a má tedy právo volit. Často se ale jedná o imobilní seniory, prvovoliče či lidi, kteří dojíždějí za prací, a ne všichni se stihnou na úřad dostavit či na to prostě zapomenou, doplňuje.

Snaha znemožnit prodemokratickým černochům volit

„V tomto volebním cyklu zde bylo zpochybněno na sto tisíc jmen. Georgia je v potlačování voličů a jejich zpochybňování vzorem pro celý zbytek země. Celkově už byly napadeny miliony hlasů,“ podotýká advokát Gerald Griggs, který pomáhá lidem dostat se na seznam voličů zpět.

Podle něj konzervativní aktivisté míří hlavně na Afroameričany, kteří tradičně volí především demokraty. To potvrzuje i Miřejovský, který kategorii rozšiřuje na všechny menšiny. „Napadají především jména, která zní jako jména příslušníků menšin, a snaží se tak dopředu eliminovat možné demokratické voliče,“ podotýká korespondent. Georgia totiž zažila v roce 2020 mimořádně těsný výsledek. Z pěti milionů odevzdaných hlasů zvítězil současný prezident Joe Biden o necelých dvanáct tisíc. A zřejmě právě kvůli tomu, že se mu podařilo aktivizovat černošské voliče.

Průměr průzkumů voličských preferencí zveřejněný televizí ABC teď favorizuje Donalda Trumpa. Kamala Harrisová tak potřebuje v Georgii, která je jedním z klíčových států, které rozhodnou volby, každý hlas. Demokratická strana proto už týdny burcuje své místní příznivce, aby si zkontrolovali svoji volební registraci a k hlasování určitě vyrazili.

Advokát Griggs ale míní, že letos už výsledek tak těsný nebude. „Čím víc někoho v této zemi zpochybňujete, tím víc je odhodlán se vám postavit,“ vysvětluje svůj postoj.

Na zpochybňování práva na volební registraci upozorňuje režisér David Ambrose ve svém dokumentárním snímku s názvem Vigilantes Inc. (Výmaz z registru s.r.o.). Zjistil, že v USA působí na čtyřicet tisíc aktivistů, kteří se označují za lovce jmen neoprávněně zapsaných na voličských seznamech. Filmař Ambrose tvrdí, že v Americe žádná vlna nezákonného volení neprobíhá, spíše naopak. „Pravdou je, že tito samozvaní strážci berou volební právo nevinným lidem,“ říká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Portugalská krajní pravice se stala druhou nejsilnější parlamentní stranou

Portugalská krajně pravicová strana Chega (Dost) se stala druhou nejsilnější parlamentní formací v zemi. Vyplývá to z konečných výsledků voleb, o nichž ve středu večer informovaly tiskové agentury. Vítězství patří středopravé koalici Demokratická aliance (AD) premiéra Luíse Montenegra, která má však k jednobarevné většině hlasů daleko.
06:20Aktualizovánopřed 21 mminutami

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Dolar na zprávu o pozastavení cel reagoval posílením.
02:26Aktualizovánopřed 42 mminutami

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy.
před 1 hhodinou

Kvůli on-line vydírání spáchal chlapec sebevraždu, jeho rodiče teď šíří osvětu

Rodiče britského teenagera, který spáchal sebevraždu poté, co se stal terčem vydírání, objíždějí školy po celém světě, aby varovali před nebezpečími, která on-line svět dětem přináší. Jejich syn se stal obětí vydírání na takzvaném dark webu. Během hraní on-line klikl na nabízený odkaz a kvůli příslibu herních kreditů zdarma vyplnil osobní údaje. Obratem mu anonymní útočník začal vyhrožovat a posílat řadu úkolů – včetně sebepoškozování nebo odpírání spánku. Rodiče zesnulého chlapce chtějí podobným tragédiím zabránit. Z reakcí mají pocit, že jejich varování a aktivity zabírají. Osvěta je podle řady odborníků správnou cestou. Navzdory technologickému pokroku se totiž dle nich nedaří přijímat účinnou legislativu.
před 2 hhodinami

Musk opouští Trumpovu administrativu, jeho úřad pokračuje

Miliardář Elon Musk opouští post v exekutivním týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa, kde se věnoval omezování výdajů federálních úřadů, informovala agentura AP s odvoláním na činitele Bílého domu. Sám Musk napsal na své síti X, že děkuje Trumpovi za poskytnutou příležitost s tím, že přichází konec jeho angažmá. Jeho úřad však nekončí, dodal později.
před 2 hhodinami

Moskevské metro „darovalo“ cestujícím repliku reliéfu se Stalinem

Do moskevského metra se vrátila plastika s vyobrazením sovětského diktátora Josifa Stalina. Ve stanici Taganskaja odhalili repliku reliéfu, který tam stál na počátku 50. let. Moskevský dopravní podnik to označil za „dárek“ cestujícím. Návrat díla dále rozdmýchává debatu o postupné rehabilitaci Stalinova obrazu v současném Rusku.
před 3 hhodinami

„Kopanec do zadku pro Harvard,“ shrnul Trump své tažení proti známé univerzitě

„Harvard se musí chovat slušně,“ prohlásil americký prezident Donald Trump. „Chtějí ukázat, jak jsou chytří, a dostávají kopance do zadku,“ dodal. Šéf Bílého domu chce aktuálně škole zrušit vládní zakázky v hodnotě víc než dvou miliard korun a požaduje, aby Harvard omezil podíl zahraničních studentů na patnáct procent. Jeho kroky ovšem prý ohrožují kvalitu amerického vědeckého výzkumu, který byl dlouhodobě na světové špičce.
před 4 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...