Americké úřady vyvracejí zvěsti o volebních podvodech

11 minut
Horizont ČT24: Spojené státy se připravují na povolební nepokoje
Zdroj: ČT24

Spojenými státy se šíří vlna dezinformací ohledně údajných volebních podvodů a manipulací. Úřady se je snaží vyvracet a reagují i snahou o co největší transparentnost volebního procesu. Obavy z možných nepokojů ale rostou. V klíčové Georgii, kde v minulých prezidentských volbách Donald Trump velmi těsné výsledky zpochybnil, by k reálným sporům dojít mohlo.

Ve Washingtonu v okolí Bílého domu instalují ohrazení a bezpečnostní koridory, nová bezpečnostní opatření platí také u oficiálního sídla viceprezidentky v komplexu námořní observatoře. Některá místa chrání i třímetrové ocelové bariéry. Na případné potíže se před volbami připravují i soukromé firmy.

Hlavní důvodem rozsáhlých příprav jsou zkušenosti z 6. ledna 2021, kdy dav vyburcovaných stoupenců poraženého Donalda Trumpa zaútočil na Kapitol. Obavy z obdobného scénáře panují i před letošními prezidentskými volbami. Stejně jako před čtyřmi lety se totiž ve velkém šíří zvěsti o údajných volebních podvodech.

Místní úřady zejména v nerozhodnutých státech se je snaží usilovně vyvracet. Místopředseda volební komise a člen městské rady ve Filadelfii v Pensylvánii Seth Bluestein ujišťuje, že obavy z volebních machinací nejsou na místě. „Obvinění z masivních volebních podvodů v podobě nezákonných registrací voličů nebo hlasujících, kteří měli odeslat vyšší počet volebních lístků poštou, jednoduše nejsou pravdivá,“ konstatuje.

Snaha udělat volební proces co nejpřístupnější

V některých okrscích se vedle ujišťování snaží možným potížím čelit i maximální transparentností volebního procesu. Ve střední Arizoně připravili zcela prosklenou centrální sčítací stanici s prostorem pro veřejnou kontrolu.

Vozíky, které slouží k transportu volebních uren jsou pak opatřeny systémem on-line sledování. Jejich otevření či jen malou odchylku od plánované trasy v reálném čase nahlásí do centrály.

I přes podobná opatření se ale emocionální nařčení z volebních machinací šíří na sociálních sítích jako lavina. Ve svých finálních vystoupeních je přiživuje i sám republikánský kandidát. Opakovaně tvrdí, že v minulých volbách zvítězil on. „Všechno je zkorumpované. Naše země je pokřivená země. Podvádějí při volbách, vy je kvůli tomu vyzvete a oni vás chtějí zavřít do vězení,“ řekl Trump na předvolebním mítinku v Georgii.

Georgia má se zpochybněním volebních výsledků zkušenost

Právě v Georgii přišli mnozí voliči hlasovat v předtermínu. Chtějí mít jistotu, že jejich hlasy budou započítány. Společně do volební místnosti zavítali i muži pocházejí z baptistických rodin, které v šedesátých letech bojovaly za ukončení rasové segregace v USA v rámci hnutí, které vzniklo kolem doktora Martina Luthera Kinga právě v Georgii.

Upírání volebního práva Američané tmavé pleti čelili až do roku 1965. Nyní si však zástupci menšin v jižanském státě stěžují, že nedávné změny místních volebních zákonů vedly k vymazání mnoha Afroameričanů ze seznamu registrovaných voličů.

Norma pod záminkou boje proti volebním podvodům umožnila lidem jednoduše napadat registrace jiných voličů třeba tvrzením, že se ze státu odstěhovali. Těchto zákonů pak hromadně využívají různí konzervativní aktivisté.

„Ve Spojených státech mají všichni právo volit, ale aby mohli volit, tak se musí registrovat a právě jména přihlášených voličů konzervativní aktivisté napadají. Tvrdí, že se opakují, že jsou daní lidé registrováni ve více státech, a proto žádají jejich výmaz,“ vysvětluje zpravodaj ČT David Miřejovský.

Zákon funguje tak, že úřad osloví člověka, jehož jméno bylo napadeno, a požádá ho, aby se dostavil a v zákonné lhůtě doložil, že v daném státě skutečně bydlí a má tedy právo volit. Často se ale jedná o imobilní seniory, prvovoliče či lidi, kteří dojíždějí za prací, a ne všichni se stihnou na úřad dostavit či na to prostě zapomenou, doplňuje.

Snaha znemožnit prodemokratickým černochům volit

„V tomto volebním cyklu zde bylo zpochybněno na sto tisíc jmen. Georgia je v potlačování voličů a jejich zpochybňování vzorem pro celý zbytek země. Celkově už byly napadeny miliony hlasů,“ podotýká advokát Gerald Griggs, který pomáhá lidem dostat se na seznam voličů zpět.

Podle něj konzervativní aktivisté míří hlavně na Afroameričany, kteří tradičně volí především demokraty. To potvrzuje i Miřejovský, který kategorii rozšiřuje na všechny menšiny. „Napadají především jména, která zní jako jména příslušníků menšin, a snaží se tak dopředu eliminovat možné demokratické voliče,“ podotýká korespondent. Georgia totiž zažila v roce 2020 mimořádně těsný výsledek. Z pěti milionů odevzdaných hlasů zvítězil současný prezident Joe Biden o necelých dvanáct tisíc. A zřejmě právě kvůli tomu, že se mu podařilo aktivizovat černošské voliče.

Průměr průzkumů voličských preferencí zveřejněný televizí ABC teď favorizuje Donalda Trumpa. Kamala Harrisová tak potřebuje v Georgii, která je jedním z klíčových států, které rozhodnou volby, každý hlas. Demokratická strana proto už týdny burcuje své místní příznivce, aby si zkontrolovali svoji volební registraci a k hlasování určitě vyrazili.

Advokát Griggs ale míní, že letos už výsledek tak těsný nebude. „Čím víc někoho v této zemi zpochybňujete, tím víc je odhodlán se vám postavit,“ vysvětluje svůj postoj.

Na zpochybňování práva na volební registraci upozorňuje režisér David Ambrose ve svém dokumentárním snímku s názvem Vigilantes Inc. (Výmaz z registru s.r.o.). Zjistil, že v USA působí na čtyřicet tisíc aktivistů, kteří se označují za lovce jmen neoprávněně zapsaných na voličských seznamech. Filmař Ambrose tvrdí, že v Americe žádná vlna nezákonného volení neprobíhá, spíše naopak. „Pravdou je, že tito samozvaní strážci berou volební právo nevinným lidem,“ říká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

K obnovení mezivládních konzultací se Slovenskem není důvod, říká Fiala

K obnovení česko-slovenských mezivládních konzultací nejsou podmínky ani důvod, prohlásil v Otázkách Václava Moravce premiér Petr Fiala (ODS). Příčinou jsou nynější zahraničněpolitické aktivity slovenské vlády v čele s Robertem Ficem (Smer), dodal. Fiala tvrdí, že kritika aktivit, které nejsou v zájmu Česka, není „vměšováním do slovenských vnitřních záležitostí“ a žádný z vládních představitelů se toho nedopouští. V rozhovoru také připustil, že by bylo možné v příštím volebním období zvýšit výdaje na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP).
14:20Aktualizovánopřed 9 mminutami

Trump zahájil novou obchodní válku, píší média

Americký prezident Donald Trump v sobotu podepsal nařízení o uvalení cla ve výši 25 procent na zboží dovážené z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. Zahájil tak novou obchodní válku, píší média. Kanada v odvetě zavede cla ve výši 25 procent na dovoz z USA v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů (asi 2,6 bilionu korun), oznámil tamní premiér Justin Trudeau. Odvetná cla nařídila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová. Odpověď chystá také Čína, která se chce obrátit na Světovou obchodní organizaci.
06:46Aktualizovánopřed 55 mminutami

Průzkum: Výdaje velkých firem na AI dál vzrostou, propouštět se má minimálně

Výdaje velkých globálních firem na využití generativní umělé inteligence (AI) mohou do roku 2027 vykázat růst o 60 procent. Cílem pro letošní rok bude, aby investice do generativní AI přinesly hmatatelné výsledky. Vyplývá to z druhého ročníku průzkumu AI Radar globální poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). Jen minimum firem chce přitom v souvislosti s umělou inteligencí propouštět.
před 1 hhodinou

Letadlo ve Washingtonu se před srážkou snažilo změnit směr letu

Letadlo, které ve středu po srážce s armádním vrtulníkem spadlo do řeky Potomac ve Washingtonu, se krátce před kolizí snažilo změnit směr letu, sdělil představitel amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) Todd Inman, který nehodu se 67 mrtvými vyšetřuje, uvedla stanice CNN. Vyšetřovatelé se nyní mimo jiné zaměřují na nesoulady v záznamech o výšce letu civilního letadla a vojenského vrtulníku.
před 6 hhodinami

Trump podepsal nařízení zavádějící cla na dovoz z Číny, Kanady a Mexika

Americký republikánský prezident Donald Trump podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na zboží dovážené z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. V případě Kanady učinily Spojené státy výjimku u dovozu energetických produktů, na které je uvaleno desetiprocentní clo, informovala v sobotu pozdě večer středoevropského času agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům. Demokraté cla kritizují, neboť podle nich zřejmě povedou k růstu cen, což dopadne na americké spotřebitele.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Ruské útoky na Ukrajině zabily patnáct lidí, další jsou zranění

Ruské raketové a dronové údery v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny v sobotu ráno zabily nejméně jednoho člověka a další čtyři zranily. Podle serveru Ukrajinska pravda to uvedl šéf vojenské správy regionu Oleh Syněhubov. Minimálně dalších jedenáct lidí zemřelo a sedmnáct utrpělo zranění při ruském útoku na obytný dům v Poltavské oblasti, informoval server Ukrajinska pravda s tím, že mezi oběťmi je i dítě. Další tři lidé zahynuli při ruském útoku na město Sumy, dodala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hamás předal tři rukojmí, Izrael propustil palestinské vězně

Palestinské hnutí Hamás v sobotu dopoledne propustilo tři rukojmí, která uneslo do Pásma Gazy při teroristickém útoku z předloňského 7. října. Na svobodu se v rámci dohody o příměří s Izraelem dostali tři muži – Jarden Bibas, Ofer Kalderon a Keith Siegel, píší agentury. Izrael výměnou za ně propustil 183 palestinských vězňů. V rámci dohody odešla z Pásma Gazy do Egypta přes přechod Rafah skupina 50 zraněných a nemocných. Další rukojmí držená v Pásmu Gazy by se v sobotu již na svobodu dostat neměla.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pád malého letadla ve Filadelfii má sedm obětí, zraněných je skoro dvacet

Malé letadlo se zřítilo v noci z pátku na sobotu v americké Filadelfii. Na palubě bylo podle úřadů šest lidí pocházejících z Mexika, kteří nehodu nepřežili. Na zemi poté v důsledku havárie zemřela jedna osoba a 19 dalších utrpělo zranění, uvedla pozdě odpoledne středoevropského času starostka Filadelfie Cherelle Parkerová. Tři lidé již byli z nemocnice propuštěni. Stroj krátce po startu spadl do hustě obydlené části města a způsobil rozsáhlý požár. Příčina havárie se vyšetřuje.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...