Aféra Signalgate otevřela Evropě oči, píší média

Nevybíravá konverzace amerických činitelů na Signalu vyvolala u evropských politiků hněv, obavy i rezignaci. Kauza ukázala, jak moc tým prezidenta Donalda Trumpa pohrdá závislostí starého kontinentu na Washingtonu a že Evropu nehodlá dál „zachraňovat“. Podle webu Politico to znamená konec nadějí, že konfrontační tón Bílého domu je jen naoko.

Skandál kolem nechtěného sdílení tajných informací ohledně útoku USA na jemenské hútíe s novinářem magazínu The Atlantic na chatovací službě Signal odhalil smýšlení současné americké vlády ohledně Evropy, a to bez jakýchkoli servítek.

Americký viceprezident JD Vance, ministr obrany Pete Hegseth i další členové Trumpovy administrativy hovořili v konverzaci o Evropě velmi negativně. Vance dokonce navrhl zastavit útoky na jemenské povstalce, protože jejich porážka by více prospěla evropskému hospodářství než tomu americkému, uvádí CNN.

Hútíové v solidaritě s Gazou útočí na izraelské lodě nebo plavidla s Jeruzalémem nějak spřízněná a podařilo se jim významně narušit lodní dopravu v oblasti Rudého moře, což má dopady i na světový obchod.

„Myslím, že děláme chybu,“ napsal Vance v souvislosti s údery na jemenské rebely. Podle něj se jen tři procenta amerického obchodu týkají Suezského průplavu, zatímco u Evropy je to čtyřicet procent. „Nejsem si jistý, že si prezident uvědomuje, jak je to v rozporu s jeho nynějšími postoji k Evropě,“ uvedl dále Vance, který v konverzaci později zmínil podle CNN také to, že „prostě nenávidí opětovné zachraňování Evropy“.

Hegseth se sice vyjádřil pro údery na jemenské povstalce, nicméně přiživování Evropy označil za „ubohé“. Poradce pro národní bezpečnost Michael Waltz v konverzaci zmínil, že Washington by mohl pokračovat v útocích, ale zaplatili by to Evropané.

Zvrat v transatlantických vztazích

Trump a jeho ministři zaujali od lednového převzetí moci konfrontační postoj k Evropě a dávají najevo, že se má starat sama o sebe. Prezident dlouhodobě kritizuje, kolik evropské země přispívají do rozpočtu NATO a kolik dávají napadené Ukrajině. Opakovaně také prohlásil, že hodlá získat dánské Grónsko, což odmítá Kodaň i samotní obyvatelé ostrova.

3 minuty
Události: Pokračování skandálu kolem chatu o plánovaných vojenských úderech v Jemenu
Zdroj: ČT24

Vance pak na únorové bezpečnostní konferenci v Mnichově šokoval řadu evropských politiků, když v projevu zpochybnil evropské hodnoty a demokracii. Později dokonce varoval, že kontinentu hrozí „civilizační sebevražda“.

Ostrý tón nejnovější konverzace mezi americkými činiteli umocnil na starém kontinentu obavy z budoucnosti, v níž transatlantická vazba oslabí, a to v době bezprecedentního konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Evropské země tak začínají ve velkém zbrojit.

„Je jasné, že transatlantický vztah, jaký byl, je u konce a je tu v nejlepším případě lhostejné pohrdání,“ řekla deníku The New York Times ředitelka italského Institutu pro mezinárodní záležitosti Nathalie Tocciová. „A v nejhorším případě existuje aktivní pokus podkopat Evropu,“ dodala.

Ublížená Evropa

Politické reakce na Signalgate jsou na starém kontinentu směsí ublížení a hněvu, píše web Politico. Jeden z britských diplomatů poznamenal, že Vance se stal „motorem nepřátelství USA vůči Evropě“, přičemž donutil ostatní včetně Trumpa zaujmout tvrdší pozici, jelikož dotyční „nechtějí vypadat slabší než Vance“.

Bývalý britský ministr obrany Grant Shapps podotkl, že někteří v Trumpově administrativě zjevně potřebují přeškolit ohledně svých spojenců. „Bylo od nich špatné, když řekli, že evropské armády neudělaly nic, aby vyřešily problém Íránem podporovaných hútíů, kteří cílí na komerční lodní dopravu,“ řekl Shapps podle Politica.

Právě Spojené království pomáhalo v rámci mezinárodní koalice útočit na jemenské povstalce už za předchozí vlády demokrata Joea Bidena.

„Je střízlivé vidět, jak mluví o Evropě, když si myslí, že je nikdo neposlouchá,“ uvedl pro Politico anonymně jeden z diplomatů EU. „Ale zároveň to není překvapivé... Jde jen o to, že nyní vidíme jejich úvahy v celé jejich nediplomatické slávě,“ míní. Pokud jde o navrhované zpoplatnění úderů na hútíe, vysoce postavený představitel EU sdělil, že Evropa ještě „neobdržela účet“.

„Nejsou způsobilí ani vést chat“

Lídr britských opozičních liberálních demokratů Ed Davey prohlásil, že „JD Vance a jeho kolegové zjevně nejsou způsobilí vést skupinový chat, natož nejsilnější vojenskou sílu světa. Naše bezpečnostní služby musí znervózňovat informace, které s nimi sdílíme“.

Zjevné ignorování bezpečnostních protokolů vyvolalo obavy, že by mohly odposlouchávat Rusko a Čína. „Putin je nyní nezaměstnaný: už nemá smysl špehovat,“ napsala na X členka Evropského parlamentu Nathalie Loiseauová. „Už nemá smysl drtit Ukrajinu, Trump se o to postará,“ poznamenala europoslankyně podle listu The New York Times.

Tyto zprávy jsou „dalším probuzením (směrem) ke skutečné evropské obraně,“ reagoval na uniklou konverzaci Trumpových lidí bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt na síti X. „Kdy budou vedoucí představitelé EU jednat?“ tázal se politik.

Umírněnost na veřejnosti

Řada evropských představitelů ale v oficiálních vyjádřeních přistoupila ke kauze spíše opatrně. Lotyšská ministryně zahraničí Baiba Bražeová řekla CNN, že nemůže rozhovory na Signalu komentovat. „Všichni děláme chyby. Občas se to stane,“ konstatovala Bražeová.

„Spojené státy jsou naším spojencem a Francie má v úmyslu pokračovat ve spolupráci s Washingtonem, stejně jako se všemi jeho spojenci a evropskými partnery, aby se vypořádala s aktuálními výzvami – zejména v oblasti evropské bezpečnosti,“ citovala francouzskou diplomacii agentura AP.

Mluvčí britského premiéra Keira Starmera trval na tom, že ve vztahu Spojeného království s Washingtonem se neodehrává nic špatného. „Máme velmi úzké vztahy s USA v otázkách bezpečnosti, obrany a zpravodajských služeb. Jsou naším nejbližším spojencem, pokud jde o tyto záležitosti, byli mnoho let a budou ještě mnoho let,“ řekl mluvčí AP.

Obavy o citlivé informace

Další světoví politici pak vyjádřili znepokojení konkrétně z úniku zpravodajských informací. USA jsou klíčovým členem uskupení „Pět očí“. Jde o historicky spřízněné národy, které spolu úzce spolupracují. Kromě USA do skupiny patří Kanada, Velká Británie, Austrálie a Nový Zéland, píše CNN.

Kanadský premiér Mark Carney k aféře řekl, že jde o „vážný problém a je třeba si z ní vzít ponaučení“. Australský premiér Anthony Albanese poznamenal, že podobná situace „zjevně není žádoucí“.

Trump, který k incidentu nejprve uvedl, že „o ničem neví“, kauzu Signalgate v úterý bagatelizoval a řekl, že incident byl „jediným zádrhelem za dva měsíce a ukázalo se, že nebyl vážný“. Prezident tvrdí, že číslo novináře do skupiny na Signalu přidal jeden z Waltzových asistentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán hlásí útoky indických dronů

Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni. Už brzy ráno agentura Reuters psala, že se v pákistánském městě Láhaur ozval hlasitý výbuch a země pozastavila provoz některých letišť.
07:34Aktualizovánopřed 20 mminutami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
před 23 mminutami

Konkláve v dopoledním hlasování papeže nezvolilo

Konkláve ve čtvrtečních dvou dopoledních kolech hlasování nového papeže nezvolilo, z komína na Sixtinské kapli ve Vatikánu krátce před polednem vyšel černý kouř. Volba hlavy katolické církve a nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, tak bude pokračovat odpoledne. V kapli je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, kteří papeže vybírají.
10:05Aktualizovánopřed 47 mminutami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Premiér Petr Fiala (ODS) už ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
před 1 hhodinou

Rusko porušilo jím vyhlášené příměří, hlásí Kyjev

Rusko podle ukrajinského vojenského letectva ve čtvrtek brzy ráno porušilo třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když vypustilo naváděné bomby na ukrajinské město Sumy. Žádné drony ani rakety ale údajně nevyslalo. Kyjev rovněž uvedl, že na východě Ukrajiny po začátku příměří pokračovaly pozemní útoky ruských vojáků.
06:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
před 4 hhodinami

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 16 hhodinami
Načítání...