Magazín The Atlantic zveřejnil celou konverzaci vysoce postavených amerických činitelů o útocích na jemenské rebely, kterou na Signalu sledoval i novinář Jeffrey Goldberg. Poradce pro národní bezpečnost USA Mike Waltz řekl v televizi Fox News, že přejímá plnou zodpovědnost za přidání novináře do chatovací skupiny. Demokraté obviňují Trumpův tým, že lže o statusu utajení informací o vojenských úderech, které jeho členové sdíleli v aplikaci Signal, píší média.
„Udělali jsme chybu, jdeme dál,“ řekl Waltz k úniku vojenských plánů
„Přijímám plnou zodpovědnost. Já jsem skupinu sestavil,“ uvedl Waltz. „Je to trapné. Přijdeme tomu na kloub,“ dodal v pořadu stanice Fox News, kde řekl, že neví, jak se novinář do chatovací skupiny amerických činitelů dostal. „Udělali jsme chybu. Jdeme dále,“ pronesl dále Waltz.
Kromě toho prohlásil, že Goldberga osobně nezná. „Znám ho podle jeho hrozné pověsti,“ prohlásil poradce, který označil šéfredaktora The Atlantic za „spodinu novinářů“. Prezident Donald Trump předtím podle Fox News prohlásil, že není velkým fanouškem The Atlantic. „Pro mě je to časopis, který zaniká,“ řekl šéf Bílého domu.
The Atlantic, který celou konverzaci ve středu zveřejnil na webu, reagoval podle stanice NBC News prohlášením, ve kterém uvedl, že pokusy znevážit a zdiskreditovat časopis, jeho šéfredaktora a jejich zpravodajství se řídí „zjevným návodem zvolených představitelů a dalších osob u moci, které jsou nepřátelské vůči novinářům a právům všech Američanů na základě prvního dodatku americké ústavy“. Ten garantuje svobodu projevu.
Goldberg byl 13. března nedopatřením pozván do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde byli také viceprezident JD Vance či ministr obrany Pete Hegseth, který ostatní informoval o konkrétních cílech chystaných amerických útoků či zbraních, které USA nasadí. Aplikaci Signal Washington neschválil pro sdílení citlivých informací a Goldberg posléze její použití ke koordinaci útoku označil za „nehorázně lehkomyslné“.
Trump aféru bagatelizoval
Trump, který k incidentu nejprve uvedl, že „o ničem neví“, kauzu v úterý bagatelizoval a řekl, že incident byl „jediným zádrhelem za dva měsíce a ukázalo se, že nebyl vážný“. „Michael Waltz se poučil a je to dobrý člověk,“ sdělil Trump NBC.
V rozhovoru pro konzervativní názorovou televizní stanici Newsmax Trump popsal konverzaci amerických představitelů na Signalu jako hovor či videohovor. Podle magazínu The Atlantic se však jednalo pouze o výměnu textových zpráv.
„Nebyly tam žádné utajované informace, jak tomu rozumím,“ prohlásil šéf Bílého domu. „Použili aplikaci, chcete-li to nazvat aplikací, kterou používá hodně lidí, hodně lidí ve státní správě, hodně lidí v médiích,“ zdůraznil.
Trump tvrdí, že Goldbergovo číslo do skupiny na Signalu přidal jeden z Waltzových asistentů. „Zaměstnanec tam měl jeho číslo,“ konstatoval prezident, který kritizuje novináře The Atlantic již od voleb v roce 2020, připomíná BBC.
Podle prezidenta Goldbergova přítomnost v chatovací skupině neměla vliv na americké vojenské operace. Trump a jeho tým z Bílého domu označili aféru za „koordinované úsilí“ odvrátit pozornost od prezidentových úspěchů.
Z přepisu na webu časopisu Atlantic ale vyplývá, že ministr obrany Pete Hegseth dvě hodiny před začátkem operace napsal na chat přesné časy startu letadel, odpálení raket i předpokládané časy zásahů cílů.
Demokraté obvinili Trumpa ze lži
Demokraté obviňují Trumpa a nejvyšší představitele jeho administrativy, že o statusu utajení informací lžou.
„Představa, že by tyto informace, pokud by byly předloženy našemu výboru, nebyly utajované, je, jak všichni víte, lež,“ prohlásil ve středu podle médií texaský demokratický kongresman Joaquin Castro. Poznámku adresoval ředitelce tajných služeb Tulsi Gabbardové, řediteli Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johnu Ratcliffovi a dalším představitelům, kteří vypovídali před sněmovním zpravodajským výborem.
Gabbardová i Ratcliffe byli mezi členy chatovací skupiny a během středečního slyšení zopakovali, že konverzace neobsahovala utajované informace.
„Je to absurdní. Viděl jsem mnohem méně citlivé záležitosti, které nám byly předloženy se statusem vysokého utajení,“ prohlásil Castro. Kongresman dodal, že tvrdit, že informace sdílené na Signalu nebyly utajované, znamená lhát celé zemi.
Kritika ze strany opozice
Použití aplikace Signal pro diskuzi o citlivé operaci vystavilo administrativu republikánského prezidenta už dříve bouřlivé kritice ze strany demokratických zákonodárců, napsala AP. Demokraté podle ní vyjádřili rozhořčení také nad tvrzením Bílého domu a vysoce postavených činitelů, že se tam nesdílely žádné utajované informace.
„Je to komické a naprosto směšné. Mimochodem, pokud byste něco takového udělali během služby v amerických ozbrojených silách, tak by vás propustili, mohli by vás dokonce postavit před válečný soud,“ poznamenal veterán a demokratický senátor za stát Arizona Mark Kelly.
Gabbardová a Ratcliffe v úterý při slyšení o světových hrozbách před senátním zpravodajským výborem tvrdili, že nejvyšší američtí představitelé nesdíleli utajované informace v chatovací skupině, jejíž součástí byli také oni dva. „Je pro mě těžké uvěřit, že by cíle a načasování a zbraně nebyly utajované,“ řekl nicméně během slyšení nezávislý senátor Angus King, který většinou hlasuje s demokraty.
Goldbergův článek v pondělí vyvolal pobouření a údiv mezi odborníky na národní bezpečnost. Demokraté hovořili o neuvěřitelné nekompetentnosti. Členové této strany a také někteří republikáni volali po vyšetření incidentu, který označili za závažné narušení bezpečnosti. Trump podle Fox News řekl, že Waltz ve své funkci kvůli incidentu neskončí.