V cementárně na Litoměřicku vzniklo centrum zaměřené na získávání lithia z odpadu

V cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku se otevřelo výzkumné centrum, kde se ověřuje mimo jiné technologie na získávání lithia. V Krušných horách v okolí Cínovce na Teplicku by se tento kov mohl těžit. Centrum CirkTek s experimentální rotační pecí vybudovala Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) v Praze za čtyřicet milionů korun. Roční provozní náklady se odhadují na dvacet milionů korun.

„Zařízení je unikátní v tom, že chceme materiály chemicky přepracovávat bez použití kapalné fáze a získat nový materiál použitelný pro další výrobky. Představme si, že budeme mít použité lithiové baterie a my chceme z nich lithium dostat a vyrobit nové baterie,“ řekl rektor VŠCHT v Praze Pavel Matějka.

Fungoval by tak cyklus, kdy by se z různých materiálů na skládkách, které obsahují lithium a další cenné kovy, získával nový. „Představa je vysokoteplotního zpracování, kdy doufáme, že oddělíme kovovou část a získáme materiál použitelný ve stavebním průmyslu,“ řekl rektor.

Prvním úkolem centra je ověřit vlastní patentovanou technologii na získávání lithia. Mimo laboratoř v takzvaném poloprovozu se bude technologie zkoušet několik měsíců. „Otázka stavby něčeho většího je pak na samotných průmyslových podnicích,“ řekl Matějka.

Cesta k průmyslovému nasazení je ještě dlouhá

CirkTech spolupracuje s Lafarge Cement i společností Geomet, kterou majoritně vlastní ČEZ. Firma je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska lithia u Cínovce, které je jedno z největších v Evropě. „Rozhodnutí, zda budeme těžit, nebo ne, padne v polovině roku 2023,“ řekl člen představenstva ČEZ Ladislav Štěpánek.

„Jsme svědky otevření zařízení, kde bude probíhat výzkum, testování, prověřování. Cesta k průmyslovému nasazení je daleká, ověřuje se metoda, která vypadá nadějně, má zajímavou výtěžnost. Teď se musí ukázat, jak to funguje v reálnějších podmínkách,“ uvedl Štěpánek.

Vedle lithia ruda na Cínovci obsahuje i další kovy, jako je wolfram nebo cín. „V průběhu extrakce lithia z lithné rudy odpadává materiál, který by mohl být použitelný do směsných cementů. V technologickém centru se bude ověřovat vhodnost tohoto materiálu,“ uvedl člen představenstva Lafarge Cement Martin Kadlec.

Cílem je produkce minima odpadů

Principy takzvané cirkulární ekonomiky, která produkuje minimum odpadů a udržuje zdroje co nejdéle v oběhu, se podle VŠCHT ve světě nyní rychle prosazují. „Jde o byznys model budoucnosti. Cirkulární ekonomika má nahradit stávající lineární systém vytěžit-vyrobit-vyhodit modelem hospodářství, kde se už při navrhování výrobků počítá s jejich recyklovatelností a téměř veškerý odpad nachází nějaké využit,“ uvedl Milan Pospíšil z VŠCHT.

Odpad využívá také cementárna. „Minulý rok se nám podařilo energeticky využít okolo stovky tisíc tun odpadu alternativního paliva,“ uvedl Kadlec. Podle něj není vyloučeno, že by se v budoucnu lithium zpracovávalo právě v Čížkovicích. „Je to ale hodně daleko,“ podotkl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 1 hhodinou

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Informoval o tom server iROZHLAS, kterému útok potvrdila příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 2 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 13 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 13 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 18 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 23 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
včera v 05:30
Načítání...