Shromáždění na kladenském náměstí Starosty Pavla podpořilo uměleckou svobodu Divadla Lampion. Akce souvisela s kauzou spojenou s inscenací MáMě a kritizovanou upoutávkou, kvůli níž na necelé dva dny vedení města pozastavilo přípravu představení. Po skončení happeningu se asi dvacet účastníků přesunulo k historické radnici a někteří se na ni podle policie snažili vylézt. Organizátoři to popírají.
Uměleckou svobodu divadla v Kladně podpořil happening
Účastníci sobotního shromáždění vyjádřili nesouhlas se zásahy kladenské radnice a vedení městské společnosti Divadla Kladno do chodu Divadla Lampion. Iniciátoři happeningu vyzvali v prohlášení k respektování umělecké a kulturní svobody, sdělil za organizátory setkání Jaroslav Škvaro. „Kultura bez svobody není kultura,“ uvedl ve svém projevu.
Na začátku sporu byl spot, který diváky zval na představení pro děti od deseti měsíců do tří let. Jeho příprava byla dva dny zastavená, ale premiéra se konala a do obsahu vedení města nezasáhlo, vyjádřil se už dříve mluvčí kladenské radnice Vít Heral.
Na sobotní akci nebyl nikdo ze zástupců vedení Kladna ani vedení divadla. „Oficiálně nás nikdo neoslovil,“ řekl v pátek jednatel městské společnosti Divadla Kladno Tomáš V. Hron. Pod společnost spadá kladenské divadlo a Lampion.
Po skončení happeningu se někteří lidé přesunuli k historické budově radnice. Podle mluvčí kladenské policie Zuzany Hokrové na ni zkoušeli vylézt, čímž ji poškozovali. Na místo přišlo několik hlídek městské policie. „O celém incidentu byly pořízeny záznamy, jak z městského kamerového systému, tak z osobních kamer strážníků, které budou dále vyhodnoceny, a podle toho budou skutky kvalifikovány správním orgánem,“ vysvětlila Hokrová. Podle ní se mohlo jednat například o výtržnictví.
Jeden z oficiálních organizátorů akce Jakub Jelínek se však vyjádřil, že informace, že „někdo lezl na radnici“, není pravdivá. „Stát na rukou jiného člověka a provlékat nit na zavěšení lampionu přes mříž není žádné lezení na historickou budovu,“ uvedl Jelínek. Na fotografii, kterou zaslala ČTK mluvčí strážníků, je vidět vysazený člověk, který se drží mříže nad vstupem do radnice.
Série výpovědí
V souvislosti s kauzou Divadla Lampion dříve podali výpověď umělecký šéf Lampionu Jan Vejražka, dramaturgyně Tereza Karpianus a produkční Filip Veselý. Později pak herečka Kristýna Dámová a nyní podle Veselého i další dvě herečky. Celkem je v divadle třináct herců.
V pondělí jmenovala rada města novým uměleckým šéfem Jakuba Huberta. „Má velké zkušenosti s dětským i loutkovým divadlem,“ doplnil Hron. Hubert byl v kladenském Lampionu šestnáct let a nyní působí v kladenské činohře.
Vejražka v sobotu také veřejně vystoupil. „Chtěl jsem vytvořit prostor, kde se budou všichni, kdo do něj vstoupí, cítit bezpečně a uvolněně, kde bude radost tvořit a být kreativní,“ zaznělo v jeho projevu. Režisér inscenace MáMě Karel Kratochvíl navrhl, aby se z divadla stala veřejnoprávní instituce, což by podle něj mělo snížit riziko politického vlivu. Ocenil i podporu veřejnosti na akci. „Jediní, kdo mohou něco změnit na radnici, jsou občané Kladna, takže mě to nesmírně těší,“ dodal.
Hron se dříve vyslovil, že kauza se týkala pouze selhání lidského faktoru při vyhodnocení dopadu videa na veřejnost. „Vzniklé video nemá nic společného s celkovou kvalitou připravované inscenace. Téma inscenace je zpracováno citlivě, MáMě má na repertoáru Divadla Lampion své místo,“ dodal jednatel.