Turisté si v Krkonoších pletou útulny s hotely. To škodí přírodě

Někteří turisté v Krkonoších zneužívají útulny k plánovanému nocování. Podle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) se tak dělo v letní sezoně denně. Takové chování ale škodí okolní přírodě. Přístřešky nejsou vybaveny toaletami, navíc noční pobyt lidí ruší zvěř. Útulny přitom mají sloužit jako nouzový přístřešek třeba při náhlé změně počasí.

Chrání před deštěm, větrem, sněhem i zimou. Útulny a přístřešky v Krkonoších rozmístila Správa KRNAP, aby se návštěvníci měli kde schovat za špatného počasí. Nemají ale sloužit k plánovanému nocování. Přesto je tak ale v teplejších měsících lidé využívali i denně. „Odhadujeme, že za poslední půlrok se v těch nejfrekventovanějších přespávalo téměř každý den,“ uvedl pro ČT mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Některé útulny jsou velmi populární a nápor lidí je tam hodně viditelný. „Například útulna na Klínovkách se stala „insta-místem“ (pozn. red. populární fotografické místo),“ popsal Drahný.

Podoba nových přístřešků je velmi originální a staly se tak velmi častým cílem nocležníků. Vytvořili je totiž studenti a pedagogové Fakulty architektury ČVUT. „Některé útulny táhnou svým vzhledem i polohou a lidé do nich jdou spát často cíleně kvůli zážitku, často si neuvědomují vážnost situace,“ uvedla Magdaléna Škapová ze svazku měst a obcí Krkonoše.

Přenocováním trpí nejbližší okolí

Plánovaným přespáváním v útulnách podle KRNAPu trpí okolní příroda.

Útulny třeba nejsou vybaveny toaletami. „Všechen nežádoucí odpad, včetně papírových a v horším případě vlhčených ubrousků, tak skončí v jejich okolí,“ říká Škapová. „Kromě roviny ‚příroda‘ je zde ale i rovina ‚turistika‘, kdy při svých výletech do hor netoužíte stále koukat na bílé kapesníčky všude,“ podotkl Drahný. Podle něj je takového odpadu kolem útulen s ohledem na nutnost potřeby nocujících před spaním a po probuzení více. Navíc likvidace následků malé a velké potřeby je nemožná.

Dalším závažným problémem je podle Správy KRNAPu rušení nočního života na horách, kdy může dojít k posunutí biologického rytmu u zvířat až o několik hodin. A v neposlední řadě útulny musí být z důvodu bezpečnosti přístupné všem, nelze si je nárokovat nebo rezervovat.

Vysvětlování může pomoci

Podle svazku měst a obcí Krkonoše lze najít na hřebenech více než dvacet nouzových přístřešků. Ty starší ve tvaru písmene A i ty novější, které v roce 2019 postavili právě studenti Fakulty ČVUT v Praze ve spolupráci se Správou KRNAPu.

„Pro nás, jako pro destinační spolek Krkonoše, je hlavním úkolem v tomto tématu vzdělávat,“ uvedla Škapová. Podle ní je důležité nejen říkat, že se v útulnách přespávat nemůže, ale také vysvětlovat, proč to není možné. Takový text už ale v každé útulně je.

„Dobrý účel změnila masovost využívání lidmi v problém,“ míní Drahný. Odstranění populárních útulen zatím v plánu není. „Nicméně je fér na rovinu říci, že i to je možné řešení,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 7 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 19 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 21 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...