Někteří turisté v Krkonoších zneužívají útulny k plánovanému nocování. Podle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) se tak dělo v letní sezoně denně. Takové chování ale škodí okolní přírodě. Přístřešky nejsou vybaveny toaletami, navíc noční pobyt lidí ruší zvěř. Útulny přitom mají sloužit jako nouzový přístřešek třeba při náhlé změně počasí.
Turisté si v Krkonoších pletou útulny s hotely. To škodí přírodě
Chrání před deštěm, větrem, sněhem i zimou. Útulny a přístřešky v Krkonoších rozmístila Správa KRNAP, aby se návštěvníci měli kde schovat za špatného počasí. Nemají ale sloužit k plánovanému nocování. Přesto je tak ale v teplejších měsících lidé využívali i denně. „Odhadujeme, že za poslední půlrok se v těch nejfrekventovanějších přespávalo téměř každý den,“ uvedl pro ČT mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Některé útulny jsou velmi populární a nápor lidí je tam hodně viditelný. „Například útulna na Klínovkách se stala „insta-místem“ (pozn. red. populární fotografické místo),“ popsal Drahný.
Podoba nových přístřešků je velmi originální a staly se tak velmi častým cílem nocležníků. Vytvořili je totiž studenti a pedagogové Fakulty architektury ČVUT. „Některé útulny táhnou svým vzhledem i polohou a lidé do nich jdou spát často cíleně kvůli zážitku, často si neuvědomují vážnost situace,“ uvedla Magdaléna Škapová ze svazku měst a obcí Krkonoše.
Přenocováním trpí nejbližší okolí
Plánovaným přespáváním v útulnách podle KRNAPu trpí okolní příroda.
Útulny třeba nejsou vybaveny toaletami. „Všechen nežádoucí odpad, včetně papírových a v horším případě vlhčených ubrousků, tak skončí v jejich okolí,“ říká Škapová. „Kromě roviny ‚příroda‘ je zde ale i rovina ‚turistika‘, kdy při svých výletech do hor netoužíte stále koukat na bílé kapesníčky všude,“ podotkl Drahný. Podle něj je takového odpadu kolem útulen s ohledem na nutnost potřeby nocujících před spaním a po probuzení více. Navíc likvidace následků malé a velké potřeby je nemožná.
Dalším závažným problémem je podle Správy KRNAPu rušení nočního života na horách, kdy může dojít k posunutí biologického rytmu u zvířat až o několik hodin. A v neposlední řadě útulny musí být z důvodu bezpečnosti přístupné všem, nelze si je nárokovat nebo rezervovat.
Vysvětlování může pomoci
Podle svazku měst a obcí Krkonoše lze najít na hřebenech více než dvacet nouzových přístřešků. Ty starší ve tvaru písmene A i ty novější, které v roce 2019 postavili právě studenti Fakulty ČVUT v Praze ve spolupráci se Správou KRNAPu.
„Pro nás, jako pro destinační spolek Krkonoše, je hlavním úkolem v tomto tématu vzdělávat,“ uvedla Škapová. Podle ní je důležité nejen říkat, že se v útulnách přespávat nemůže, ale také vysvětlovat, proč to není možné. Takový text už ale v každé útulně je.
„Dobrý účel změnila masovost využívání lidmi v problém,“ míní Drahný. Odstranění populárních útulen zatím v plánu není. „Nicméně je fér na rovinu říci, že i to je možné řešení,“ dodal.