TÉMA

Správa Krkonošského národního parku

Ochránci v Krkonoších řeší nelegální vjezdy aut do národního parku

Kvůli přílišnému množství aut v Krkonošském národním parku (KRNAP) ochranáři nasadili kamery. Monitorují provoz na devíti místech v rezervaci. Řidiče bez povolení k vjezdu pak strážci požádají o vysvětlení a mohou je potrestat pokutou. Některým podnikatelům se to ale nelíbí.
12. 12. 2024|

Turisté si v Krkonoších pletou útulny s hotely. To škodí přírodě

Někteří turisté v Krkonoších zneužívají útulny k plánovanému nocování. Podle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) se tak dělo v letní sezoně denně. Takové chování ale škodí okolní přírodě. Přístřešky nejsou vybaveny toaletami, navíc noční pobyt lidí ruší zvěř. Útulny přitom mají sloužit jako nouzový přístřešek třeba při náhlé změně počasí.
16. 11. 2024Aktualizováno16. 11. 2024|

Cesta Obřím dolem v Krkonoších je zavřená

Modře značená cesta v Krkonoších vedoucí z Pece pod Sněžkou Obřím dolem ke Slezskému domu je pro veřejnost na několik dnů zcela uzavřena. Správa národního parku potřebuje opravit opěrné zdi mostku u Rudného potoka. Trasu využívají v létě tisíce lidí denně.
22. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024|

V Krkonoších zavřeli 19 cest. Vedou přes obory, kde na zimu zavírají jeleny, aby neničili lesy

V Krkonošském národním parku (KRNAP) začal platit dočasný zákaz vstupu na devatenáct lesních cest kvůli přezimování jelení zvěře, a to do 30. dubna. K přezimování jelení zvěře slouží na území KRNAP osmnáct přezimovacích obor a krmelišť, jsou většinou v údolích. Na české straně Krkonoš žije šest set padesát jedinců jelena lesního.
1. 12. 2023|

V Krkonoších se usadili vlci. Správa národního parku nabádá turisty, aby je nekrmili

Až jedenáct vlků se může pohybovat v české části Krkonoš. Podle Správy Krkonošského národního parku zasahují na české území dvě vlčí teritoria. Šelmy se zde rozmnožují poprvé v novodobé historii. Správci parku apelovali na obyvatele a návštěvníky Krkonoš, aby vlky nekrmili a aby v přírodě nenechávali nic, co by jim mohlo k potravě posloužit.
3. 10. 2023|

Klimatická změna sune stromy v Krkonoších vzhůru. Poškozuje to unikátní ekosystém z doby ledové

Horní hranice lesa v Krkonoších se vlivem rychlého oteplování v posledních desetiletích mění. Postupuje směrem k nejvyšším oblastem hor, a to rychlostí zhruba půl výškového metru za rok. Jde možná o jeden z nejviditelnějších projevů klimatické změny v ČR, popisuje Václav Treml z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK). S týmem vědců od roku 2017 zkoumá úbočí nejvyšších vrcholů Krkonoš v takzvané přechodové zóně, kde se mění les v alpínské bezlesí.
15. 8. 2023|

Krkonoše se staly dalším vlčím teritoriem v Česku, jsou tam zřejmě dvě smečky

V Krkonoších se v roce 2022 potvrdil trvalý výskyt vlka obecného. Jsou tam usazené zřejmě dvě vlčí smečky. Informoval o tom mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Krkonoše se tak staly dalším vlčím teritoriem v Česku. Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl již dříve potvrzen na Broumovsku a také v Orlických horách.
1. 3. 2023|

Pohřešovanou ženu i její tříleté dítě našla horská služba mrtvé v lese u Růžové hory

Pohřešovanou čtyřicetiletou ženu z Prahy-západ a jejího tříletého syna našla horská služba mrtvé v lese u Růžové hory v Krkonoších. Příčinu jejich smrti policie vyšetřuje. Do pátrání se zapojilo 150 lidí z řad policie, horské služby a Správy Krkonošského národního parku a také horští záchranáři z Polska. Hledali je tři dny.
2. 1. 2023Aktualizováno2. 1. 2023|

Po pádu stromu na auto v Krkonoších zemřeli tři lidé

Po pádu stromu na auto v Krkonoších v neděli odpoledne zemřeli tři lidé. Jeden člověk skončil v nemocnici. Nehoda se stala na silnici II/252 do Malé Úpy. Hasiči to uvedli na Twitteru. Podle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) šlo asi o 30 metrů vysoký smrk, jehož pád s největší pravděpodobností způsobil poryv větru. Na Sněžce měl v neděli odpoledne vítr sílu orkánu. Policie silnici na Malou Úpu a na hraniční přechod do Polska na Pomezních Boudách nejméně do pondělních 15:00 uzavřela kvůli hrozícímu pádu dalších stromů.
19. 6. 2022Aktualizováno19. 6. 2022|

Na Sněžce jsou opět ochranné sítě. Mají bránit návštěvníkům v ničení přírody

Nejvyšší český vrchol znovu obepíná ochranná plastová síť. Rozvinuli ji tam správci českého a polského národního parku. Přes léto má neukázněným návštěvníkům hor zabránit v pohybu mimo vyznačené plochy, a tedy i v devastaci vzácné přírody.
14. 6. 2022|

Údajný dotační podvod a poškození přírody v krkonošské kauze posoudí pražský vrchní soud

Případ údajného dotačního podvodu a poškození přírody v Krkonoších míří k pražskému Vrchnímu soudu. Státní zástupce a jeden z obžalovaných se totiž odvolali. České televizi to potvrdila Kateřina Podeszwová, mluvčí královéhradeckého krajského soudu, který kauzu původně řešil. V takzvané krkonošské kauze soud loni v listopadu zprostil obžaloby devět lidí včetně starosty Pece pod Sněžkou Alana Tomáška (SNK SNĚŽKA) i bývalého ředitele Správy KRNAP Jana Hřebačky.
22. 3. 2022|

Meteorologové varují před větrem. Na Sněžce dosáhl v nárazech síly orkánu

Horní úsek lanovky na Sněžku zastavil ve středu ráno silný vítr. Na Sněžce podle meteorologů dosáhl v nárazu rychlosti 137 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice, značí mírné nebezpečí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal před silným větrem dvě výstrahy.
23. 2. 2022Aktualizováno23. 2. 2022|

Národní parky zažívají nápor turistů. A strážci přírody nestíhají

Už druhou letní sezonu tráví Češi svou dovolenou zejména v tuzemsku. Nejen hory, ale i národní parky zažívají rekordní návštěvnost. Odvrácenou stranou tohoto trendu je, že strážci parků nestíhají všechno kontrolovat.
18. 7. 2021|

Sněžku chrání před náporem turistů sítě. Správci parku chtějí bojovat i proti kamenným pyramidám

Na Sněžce a v Obřím sedle u bývalé Obří boudy u Slezského domu jsou od pátku ochranné sítě. Mají zamezit návštěvníkům v pohybu mimo vyznačené plochy a tedy devastaci přírody, řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Správa KRNAP ve spolupráci s polskými kolegy instalovala zábrany na obou místech už na loňskou hlavní turistickou sezonu, která připadá na červenec a srpen.
11. 6. 2021|

Přírodovědci našli v Krkonoších vzácné druhy hub, jednu nejspíš úplně poprvé v Česku

Mykologové v Krkonoších objevili houbu druhu závojenka kruhatá (Entoloma violaceozonatum). S největší pravděpodobností jde o první nález v celé České republice. Monitoringu hub v krkonošských lesích se mykologové věnují několik desetiletí. Přinesl i další pozoruhodné objevy.
19. 4. 2021|

V Krkonoších napadl řidič skútru strážce parku. Správa KRNAP podala trestní oznámení

Řidič sněžného skútru napadl v Krkonoších strážce tamního národního parku (KRNAP). Správa KRNAP podala trestní oznámení na neznámého pachatele, kterým se zabývá policie, potvrdil mluvčí správy Radek Drahný. Incident se stal v pátek v okolí Strážného na Trutnovsku.
26. 1. 2021|

Starosta Pece pod Sněžkou odmítl vinu v krkonošské kauze. Jde o dotační podvod a poškození přírody

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat takzvanou krkonošskou kauzu, v níž jde o poškození přírody v Peci pod Sněžkou, pokus o dotační podvod a další trestné činy. V případu figuruje osm lidí a jedna firma. Starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek (SNK SNĚŽKA) vinu důrazně odmítl. Hlavní líčení, které se koná za přísných hygienických pravidel, bude pokračovat v úterý výpověďmi dalších obžalovaných. Nařízeno je také na listopad.
7. 9. 2020Aktualizováno7. 9. 2020|

S turisty přibývá v Krkonoších odpadu, lidé nedodržují základní pravidla

Krkonoše bojují s rekordním počtem odpadků. Stoupá totiž počet návštěvníků v národním parku i v chatách a boudách. Doprava odpadků pryč z hor je přitom náročná, a tedy velmi nákladná. Přímo v národním parku navíc koše instalované vůbec nejsou, aby příroda zůstala čistá. Správa parku to nehodlá měnit a apeluje na turisty, aby si svůj odpad odváželi s sebou.
31. 8. 2020|

Místo turistů stavební stroje. V Krkonoších opravují chodník z Růžové hory na Sněžku

Turisti, kteří se chystají na Sněžku, by se měli v následujících týdnech vyhnout horskému chodníku z Růžové hory, který prochází celkovou rekonstrukcí. I když není cesta uzavřená, jezdí po ní technika s materiálem. S nákladními auty se návštěvníci Krkonoš můžou setkat i směrem na Spálený Mlýn.
5. 8. 2020|

Do Krkonoš pronikl hluk motorů a zápach výfuků. Správce parku přišel o možnost auta vykázat

Dřív nemyslitelná cesta autem ze Špindlerova Mlýna až na hřebeny Krkonoš je teď zcela běžná. Důvodem je změna značení. Ze silnice zmizela závora i zákazová značka. Toho řidiči hned využili a jezdí až na hranici klidové zóny národního parku.
13. 7. 2020|

Zvýšený zájem turistů o oblíbené tuzemské lokality přináší i problémy. A nejde jen o odpadky

Velká část českých občanů tráví letní dovolenou kvůli koronaviru v tuzemsku. Turisty, už znovu i zahraniční, tak vyhlížejí hoteliéři, majitelé kempů, penzionů i restaurací. Jenže zvýšený zájem o oblíbené lokality přináší i problémy. A nejde jen o nechávání odpadků v přírodě, ale třeba i o snahu přespat a tábořit tam, kde to není legální. Lidé se tak zpravidla snaží vyhnout plným kempům.
12. 7. 2020|

Změny v Krkonoších. Nové vymezení klidových území i značení pro cyklisty

V Krkonošském národním parku (KRNAP) se začátkem července pro turisty mění několik věcí. Tou nejzásadnější změnou je, že začíná platit nová zonace. Návštěvníci se poprvé setkají s takzvaným „klidovým územím“. Novinky jsou ale také třeba ve značení cyklotras vytyčených správou národního parku.
1. 7. 2020|

Vrchol Sněžky obepnula metr vysoká síť. Má chránit přírodu před návštěvníky

Správci českého a polského Krkonošského národního parku oddělili ochrannou sítí návštěvnický prostor na Sněžce od míst, kde nemají turisté co dělat. Je to reakce na nerespektování zákazu vstupu lidí na cenné alpínské trávníky a skály a na zvyšující se návštěvnost nejvyšší české hory. Rozsah nových ochranářských opatření nemá na Sněžce obdoby. Vrchol hory patří k tomu nejcennějšímu, co příroda v Krkonoších nabízí.
17. 6. 2020Aktualizováno17. 6. 2020|

Brabec podepsal vyhlášku o novém vymezení zón ochrany přírody v Krkonošském národním parku

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na konci minulého týdne podepsal vyhlášku o vymezení zón ochrany přírody Krkonošského národního parku (KRNAP). Nové vymezení člení území národních parků do čtyř zón ochrany přírody namísto tří. KRNAP je posledním národním parkem, který na vydání vyhlášky čekal. Nové rozčlenění do zón by mělo platit po dobu 15 let.
25. 5. 2020|
Načítání...