Soutěsky Kamenice jsou i rok po požáru z velké části uzavřené. Zůstane to tak i nadále

7 minut
UDÁLOSTI: O víkendu to bude rok, co v Česku vzplál největší lesní požár v historii
Zdroj: ČT24

Na chování turistů v Národním parku České Švýcarsko bude dohlížet více strážců. I v další sezoně budou mimo jiné muset vymáhat zákaz vstupu do Edmundovy soutěsky, která kvůli množství nestabilních ohořelých kmenů zůstane zavřená další rok. Krátce před ročním výročím velkého požáru, který loni v létě zasáhl přes tisíc hektarů lesa, to oznámili ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel správy národního parku Petr Kříž.

Když začalo loni v noci na 24. července hořet v Malinovém dole v Českém Švýcarsku, sotvakdo si dokázal představit, co vše z toho vzejde. Zcela hmatatelným výsledkem je trvající uzavírka Edmundovy soutěsky – tedy západní soutěsky Kamenice, která je hned nad Hřenskem. „Jsou tam mohutné stromy, které je třeba pokácet, protože hrozí, že spadnou do plavební dráhy,“ vysvětlil starosta Hřenska Zdeněk Pánek.

Edmundova soutěska je uzavřena letos a zřejmě se to nezmění ani napřesrok. „Zabezpečení celého úseku si nedovedu představit, že by bylo hotové v příštím roce,“ avizoval ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Petr Kříž.

Navazující Divoká soutěska je sice částečně otevřena, ale pouze od Mezní lávky k přístavišti lodiček. Kdo se přijde svézt, se pak musí zase vrátit po stejné trase. A tak přichází k převozníkům mnohem méně lidí, než bývalo zvykem.

Před pandemií se v soutěskách podařilo překročit hranici 150 tisíc lidí za půl roku, ještě loni před požárem přišlo v prvním pololetí 149 tisíc lidí, letos jich bylo jen 44 tisíc. K Pravčické bráně, kde podobné uzavírky nejsou, se naopak turisté vracejí. V pololetí jich sice bylo ještě o něco méně než před covidem, ale propad nebyl ani zdaleka tak dramatický jako v soutěskách.

Přísná opatření

Správa národního parku po loňském požáru vyhlásila razantní opatření, od nichž si slibuje, že sníží pravděpodobnost, že by se něco takového opakovalo. Když meteorologové vyhlásí zvýšené riziko vzniku požárů, začínají v národním parku platit přísná pravidla včetně zákazu sestupovat z turistických stezek a také zákazu nočního vstupu do parku.

Na dodržování zákazu dohlížejí strážci národního parku, jejich tým by měli ještě v létě posílit tři další členové. Ministerstvo životního prostředí podle ministra Petra Hladíka chystá i komplexní dohled nad požáry. „Uvažujeme s panem ministrem (zemědělství) Výborným – a chceme jednat s hasičským záchranným sborem a kolegy z ministerstva vnitra – o monitoringu České republiky, využívání moderních technologií, satelitů,“ popsal.

Hasiči bojovali s požárem téměř měsíc

Požár začal loni v noci na 24. července v lokalitě Malinového dolu, odkud se rozšířil ke Kamenici a soutěskami na východ. Po dvou dnech se zdálo, že ho hasiči brzy zlikvidují, ale v noci na 26. července začalo silně foukat a vítr roznesl žhavé uhlíky do okolí, kde vznikla nová ohniska. Požár se tak rychle rozšířil a dostal se až do obce Mezná. Plameny se šířily také na sever, dostaly se i na německé území.

V Česku dostali hasiči plameny pod kontrolu po devíti dnech, požár se jim podařilo zcela zlikvidovat až před polovinou srpna a v Německu ještě později. Shořelo 1100 hektarů lesa, na likvidaci ohně se na české straně podílelo přes 6300 hasičů.

V práci jim pomáhala i letecká technika. Nad severními Čechami létaly i hasičské speciály z Itálie a také vrtulníky ze Slovenska. Právě ty jsou připraveny pro případné zásahy v Česku i nyní. „Nejsou jen pro nás, ale pro celou Evropskou unii. Do budoucna očekáváme spolupráci s Armádou České republiky, která bohužel v tuto chvíli nedisponuje hasicími vaky,“ upřesnil generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.

Vrtulníky ze Slovenska mají za sebou již i první akci v Česku. Pomáhaly s hašením lesního požáru na Písecku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 45 mminutami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 9 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 13 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 17 hhodinami
Načítání...