Slovanská epopej se vrátí do Moravského Krumlova. Schválili to pražští zastupitelé

Návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova již nestojí nic v cestě. Záměr městské rady schválilo pražské zastupitelstvo. Hlasování předcházela tříhodinová diskuse, nakonec zapůjčení souboru pláten od Alfonse Muchy na krumlovský zámek prošlo 36 hlasy z 58 přítomných.

Důvodem pro opětovné vystavení Slovanské epopeje v Moravském Krumlově, kde byla plátna po desítky let, je podle pražského vedení skutečnost, že v hlavním městě zatím nejsou vhodné prostory, kam by bylo možné je natrvalo umístit.

„Prověřovala jsem od listopadu 2018 stav epopeje, jejíž část byla vystavena v Praze a druhá v Brně. Bylo jasné, že je nutné mít plán, co s ní dál,“ řekla na jednání zastupitelstva radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) s tím, že vystavení v Krumlově bude dočasné. Již dříve uvedla, že by měla být plátna na Moravě prozatím na pět let, ale možná zůstanou i déle, pokud se nepodaří zajistit vhodné prostory pro trvalé vystavení v metropoli.

O osudu epopeje debatovali pražští zastupitelé téměř tři hodiny. Proti jejímu návratu na Moravu argumentoval například předseda městské kulturní komise Jan Wolf (KDU-ČSL/Spojené síly).

Upozornil, že má cyklus obrazů hodnotu pět až deset miliard korun. „Město si nemůže dovolit hazardovat s kulturní památkou,“ řekl. Domnívá se, že rozhodnutí může ovlivnit soudní spor o vlastnictví mezi městem a příbuzným malíře Johnem Muchou v neprospěch Prahy. 

Opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO) potom řekl, že se přestěhování epopeje stane symbolem současné koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil.

Na Zbraslav ne

Předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija během debaty vyzvala primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby udělal vše pro to, aby zůstala plátna v Praze. Hřib však zapůjčení do Moravského Krumlova před zastupiteli podpořil stejně jako lídr koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09). „Pro nás by mělo být hlavním kritériem, aby umělecké dílo bylo vystaveno,“ podpořil Pospíšil Třeštíkovou.

Nakonec hlasovalo pro vystavení Slovanské epopeje v Moravském Krumlově 36 zastupitelů, proti jich bylo 20 a dva se zdrželi. Opoziční návrh, aby místo krumlovského zámku byla epopej vystavena na zámku zbraslavském, neprošel.

„Mám obrovskou radost, že se podařilo naplnit přání Alfonse Muchy a Slovanská epopej bude opět vystavena veřejnosti. O to větší radost mám, že tomu tak bude právě zpět v Moravském Krumlově, který má lví podíl na její celkové záchraně. Na plátna jsme připraveni,“ uvedl krumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09). 

Plátna Slovanské epopeje jsou od návratu z Tokia, kam je Praha v minulosti zapůjčila, v depozitáři městské galerie, loni byla u příležitosti stého výročí republiky alespoň část z nich vystavena v Praze a Brně. V Moravském Krumlově bude podle dřívějších vyjádření starosty Třetiny k vidění celý cyklus od června nebo července příštího roku.

Epopej byla v Moravském Krumlově desítky let

Slovanská epopej byla v Moravském Krumlově deponována od 50. let minulého století, od roku 1963 byla její plátna na zámku vystavena. V roce 2010 rozhodlo tehdejší pražské vedení o přesunutí pláten do hlavního města. Po zhruba roční právní tahanici mezi magistrátem a krumlovskou radnicí obrazy zamířily do metropole. Od roku 2012 byla epopej vystavena ve Veletržním paláci, než jej město zapůjčilo na výstavu do Tokia.

Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Alfons Mucha maloval od roku 1910 dalších osmnáct let a věnoval je Praze. Žádal ovšem, aby město pro epopej postavilo výstavní sál. Moravský Krumlov byl nicméně jediným místem, kde byla plátna vystavena dlouhodobě. Nejprve byla část z nich k vidění v pražském Klementinu, celý cyklus se poprvé představil v roce 1928 na výstavě ve Veletržním paláci, poté skončil nadlouho v depozitáři.

Objevily se myšlenky na trvalé umístění epopeje v budově vyšehradského nádraží či novém pavilonu na Letné nebo na Těšnově. Loni před volbami schválilo vedení města rozšíření Lapidária na Výstavišti, takový plán ale nové vedení pozastavilo.

S Prahou se v současnosti kvůli epopeji soudí malířův příbuzný John Mucha. Tvrdí, že se město nikdy nestalo vlastníkem cyklu, protože nesplnilo autorovu podmínku vybudování samostatných výstavních prostor. Naposledy soud jednal na počátku října, vyžádal si ale další důkazy a jednání odročil na leden.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 5 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 9 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 13 hhodinami

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...