TÉMA

Moravský Krumlov

Osm zámků či klášterů se stane národními kulturními památkami, schválila vláda
Na seznam národních kulturních památek (NKP) se dostane osm historických objektů, převážně zámků, hradů či klášterů. Jejich prohlášení památkami s nejvyšší ochranou státu ve středu schválila vláda. Informovala o tom Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury. Je mezi nimi například klášter augustiniánů v Brně nebo v Roudnici nad Labem. Nemovitosti se stanou národními kulturními památkami 1. července 2023.
23. 11. 2022Aktualizováno23. 11. 2022, 14:17|
Stát zamítl desetimiliardový komplex v srdci Prahy. Firma nabídne upravený projekt
Ministerstvo kultury zamítlo stavbu rozsáhlého komplexu Savarin v centru Prahy za deset miliard korun. Místo u Václavského náměstí mělo podle smlouvy s magistrátem sloužit i jako nové sídlo Slovanské epopeje. Hlavní město projekt odsouhlasilo, podle ministerských památkářů by ale ohrozil památkovou rezervaci. Developerská skupina Crestyl, která nemovitost vlastní, uvedla, že požádala ministra kultury Martina Baxu (ODS) o přezkum a projekt již oproti původní několik let staré verzi upravila tak, aby byl v souladu s připomínkami ministerských památkářů.
15. 6. 2022Aktualizováno15. 6. 2022, 15:03|
Most v Tetčicích se uzavřel, kvůli jeho havarijnímu stavu není další provoz možný
Jihomoravští silničáři v pátek uzavřeli most na silnici druhé třídy v Tetčicích na Brněnsku. Je v havarijním stavu a jeho provoz dále není možný. Původně se měl zavřít až v září, zakázka na jeho opravu už je vysoutěžená a smlouva se stavební firmou uzavřená, řekl ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák. Nyní budou silničáři se zhotovitelem jednat o tom, zda existuje nějaké provizorní řešení, které by umožnilo ještě dočasný provoz starého mostu a zda by nešlo začít stavět dřív. Práce mají začít letos.
6. 5. 2022Aktualizováno6. 5. 2022, 14:24|
Muchova Slovanská epopej najde na 25 let místo v paláci Savarin. Praha podepsala dohodu
Slovanská epopej Alfonse Muchy bude umístěna v paláci Savarin blízko Václavského náměstí v Praze. Dohodu o tom podepsali zástupci hlavního města, Nadace Mucha a společnosti Crestyl. Ta pro cyklus dvaceti pláten vybuduje v Savarinu příslušné prostory. Expozice bude koncipována jako cesta životem Alfonse Muchy. Návrh dohody byl 31. ledna schválen pražskými radními.
11. 2. 2022|
Slovanská epopej by měla strávit minimálně čtvrtstoletí v paláci Savarin, dohodu schválili pražští radní
Pražští radní schválili dohodu mezi hlavním městem, Nadací Mucha a společností Welwyn o umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy na pětadvacet let s pětiletou opcí do paláce Savarin. Měl by tím být ukončen spor s jedním z dědiců, Johnem Muchou. V prostoru bude místo i pro vystavení rodinné sbírky.
31. 1. 2022Aktualizováno31. 1. 2022, 16:45|
Hasiči v Moravském Krumlově likvidovali požár desítek autovraků na vrakovišti
Hasiči v Moravském Krumlově na Znojemsku asi pět a půl hodiny zasahovali u požáru několika desítek autovraků na vrakovišti. Vyhlášený byl druhý stupeň požárního poplachu. Výše škody a příčina požáru zůstávají v šetření. Prvotní informace byla o pěti hořících vozech. Zraněn nikdo nebyl.
16. 9. 2021Aktualizováno16. 9. 2021, 15:56|
Muchovy prvotiny zdobí radnici v Hrušovanech nad Jevišovkou. Úřad fresky postupně odkrývá
Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku má novou zrestaurovanou fresku Alfonse Muchy, která pokrývá strop nové zasedací místnosti. Muchovy malby z dob jeho mládí jsou již odkryté v kanceláři starosty, ve vestibulu a v podatelně úřadu. Místní je vítají, jezdí se na ně ale dívat zájemci z Plzně nebo i Rakouska, řekla místostarostka města Eliška Volná (za KSČM).
23. 8. 2021|
Slovanská epopej v Moravském Krumlově je od středy přístupná místním, od soboty všem
Výstava Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku je od středy otevřená ve zkušebním provozu. Do pátku se mohou přijít přednostně podívat obyvatelé města, od soboty se otevře všem zájemcům. Za první hodinu se na zámku vystřídaly desítky lidí, řekl Jakub Růžička, který expozici mediálně zastupuje. Na sobotu je v předprodeji na e-shopu volných už jenom patnáct míst.
28. 7. 2021Aktualizováno28. 7. 2021, 12:12|
Slovanskou epopej návštěvníci zámku v Moravském Krumlově uvidí v polovině prázdnin
Slovanská epopej Alfonse Muchy se po deseti letech vrací z Prahy na Moravu. Cyklus dvaceti velkoplošných pláten byl v minulých týdnech převezen do Moravského Krumlova, kde zůstane dalších pět let. Tamní zámek musel kvůli tomuto dílu projít rekonstrukcí, zejména Rytířský sál, kde budou plátna vystavena. Pořízena musela být například speciální protipožární technika nebo zabezpečovací systém. Modernizace stála asi 58 milionů korun.
19. 7. 2021Aktualizováno19. 7. 2021, 20:39|
Je to fantastická věc, říká John Mucha o návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova
Na zámku v Moravském Krumlově se instaluje cyklus Slovanská epopej od Alfonse Muchy. Dvacet rozměrných pláten s výjevy z dějin Slovanů se sem vrátilo na pět let. Zápůjčku vítá i vnuk secesního malíře John Mucha. Podporuje ale i následné vystavení obrazů v Praze. Po letech sporů označuje „atmosféru na všech stranách“ za „konstruktivní“.
8. 7. 2021|
Slovanská epopej dorazila do Moravského Krumlova, vystavena bude v nejbližších dnech
Poslední část Slovanské epopeje od Alfonse Muchy dorazila do Moravského Krumlova. Část z dvaceti pláten přijela už v úterý a ve středu, ve čtvrtek odpoledne dorazila poslední. Potvrdil to starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Podle něj se po dohodě s pražskou galerií o termínech převozu nemluvilo z bezpečnostních důvodů. Praha dílo Krumlovu zapůjčila na pět let.
24. 6. 2021Aktualizováno24. 6. 2021, 17:48|
Vedení Prahy schválilo přesun Slovanské epopeje do Moravského Krumlova
Pražští radní schválili smlouvu o zapůjčení Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském Krumlově. Kdy se plátna přestěhují, nechtějí představitelé hlavního města z bezpečnostních důvodů zveřejnit. Vystavena by měla být už v létě. Moravský Krumlov výstavní prostory opravil a jsou zkolaudovány. Obrazy budou zapůjčeny na pět let, pak se vrátí do Prahy.
14. 6. 2021Aktualizováno14. 6. 2021, 18:56|
Výstavba vodní nádrže nebo ošetření stromů. Jihomoravský kraj dá na boj se suchem 13 milionů
Radní Jihomoravského kraje schválili vybrané projekty z prvního kola výzvy dotačního programu Podpora boje proti suchu, zadržení vody v krajině a následná péče o zeleň. Celková výše navrhované podpory 120 žadatelům přesahuje 13 milionů korun. Peníze by měly jít například na výstavbu vodní nádrže u Moravského Krumlova nebo ošetření vzrostlých stromů v Únanově.
29. 3. 2021|
SeČTeno z Jihomoravského kraje: Covid zastavil veletrhy, někteří vinaři se zachránili v on-line prostoru
Koronavirová krize zasáhla Jihomoravský kraj výrazně, velké ztráty hlásí například Veletrhy Brno, které se dostaly do ztráty až 280 milionů korun. Vedení města i samotného výstaviště ale věří, že vystavovatelé se do moravské metropole vrátí, hledá se však i další využití pro rozsáhlý areál. Velké dopady měla krize také na vinaře, někteří se kvůli restrikcím dostali do velkých finančních problémů. Dopadům pandemie se věnuje pořad České televize SeČTeno.
5. 3. 2021Aktualizováno5. 3. 2021, 18:35|
Slovanská epopej Praze nepatří, rozhodl soud. Vyhověl žalobě příbuzného malíře Muchy
Praha není vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej. Rozhodl o tom ve středu Obvodní soud pro Prahu 1, který vyhověl žalobě příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. John Mucha tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory. Rozsudek není pravomocný, město se proti němu odvolá.
9. 12. 2020Aktualizováno9. 12. 2020, 15:43|
Senátorem za obvod Znojmo bude Tomáš Třetina. Ve druhém kole porazil Jana Groise
Senátorem ve volebním obvodu Znojmo bude Tomáš Třetina (TOP 09), který získal 54,57 procenta hlasů. Vyplývá to z údajú ČSÚ. Druhý Jan Grois (ČSSD, za SOM) dostal 45,42 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 20,67 procenta voličů, o týden dříve hlasovalo 41,74 procenta.
10. 10. 2020Aktualizováno10. 10. 2020, 17:11|
Moravský Krumlov si na Slovanskou epopej počká, než dokončí rekonstrukci výstavních prostor
Zapůjčení Slovanské epopeje do zámku v Moravském Krumlově se odkládá, rozhodli v pondělí pražští radní. Důvodem je prodloužení rekonstrukce zámeckých výstavních prostor. Původně měla být hotova na konci června, termín se však prodloužil do konce roku. Obrazy byly v Krumlově vystaveny od padesátých let až do roku 2011, kdy je tehdejší vedení hlavního města odvezlo.
5. 10. 2020|
Praha má dokázat, že se Slovanskou epopejí zachází poctivě. Návrat obrazů letos očekává Moravský Krumlov
Spor o Slovanskou epopej stále není u konce. Hlavní město musí podle rozhodnutí soudu dokázat, že dílo malíře Alfonse Muchy vlastní v dobré víře a zachází s ním poctivě. Bez ohledu na to pražští zastupitelé loni na podzim schválili záměr, že by se epopej měla dočasně vrátit do Moravského Krumlova. Zámek projde úpravami za třicet milionů korun, aby se v jeho prostorách mohla díla už letos v létě vystavovat. Zůstat by tam měla příštích pět let.
8. 1. 2020|
Jižní Morava 2020: návrat Slovanské epopeje. Vyjet by měl i první vlak v krajských barvách
Jihomoravský kraj chce letos nakoupit přes třicet vlaků za tři miliardy korun. První z nich by mohl vyjet už v druhé polovině roku. Hejtman také věří, že se do konce volebního období podaří na brněnské letiště přivést další leteckou linku. Největší kulturní událostí v Jihomoravském kraji bude letos zřejmě návrat Slovanské epopeje do Moravského Krumlova.
3. 1. 2020|
Kraj pošle Moravskému Krumlovu miliony na úpravu zámku. Kvůli Muchově epopeji
Deset milionů korun dá Jihomoravský kraj na úpravu zámku v Moravském Krumlově, finanční podporu ve čtvrtek schválili zastupitelé.  V zámku by město mělo od příštího léta vystavit plátna Alfonse Muchy, Slovanská epopej už byla na krumlovském zámku k vidění i v minulosti. Nyní si město plátna půjčí od Prahy, která pro ně zatím nemá prostory. Úpravy zámku mají stát až 40 milionů, město usiluje i o 13 milionů z ministerstva kultury.
12. 12. 2019|
Slovanská epopej se vrátí do Moravského Krumlova. Schválili to pražští zastupitelé
Návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova již nestojí nic v cestě. Záměr městské rady schválilo pražské zastupitelstvo. Hlasování předcházela tříhodinová diskuse, nakonec zapůjčení souboru pláten od Alfonse Muchy na krumlovský zámek prošlo 36 hlasy z 58 přítomných.
17. 10. 2019Aktualizováno17. 10. 2019, 21:18|
Býci zastavili provoz u Polánky, unikli z převráceného kamionu
Na silnici u Moravského Krumlova se ve čtvrtek po poledni převrátil nákladní vůz převážející 68 býků, řidič kamionu se lehce zranil. Devět z nich nehodu nepřežilo, jednoho zatoulaného agresivního býka po nalezení utratila veterinářka. Doprava v místě byla až do večerních hodin omezená.
17. 10. 2019Aktualizováno17. 10. 2019, 17:50|
Slovanská epopej tam a zase zpět. Praha asi obrazy na pět let pošle do Moravského Krumlova
Pražská rada schválila zapůjčení Slovanské epopeje do Moravského Krumlova. Pokud záměr úspěšně projde zastupitelstvem, budou plátna Alfonse Muchy na krumlovském zámku k vidění nejméně pět let. V Moravském Krumlově byla Slovanská epopej umístěna dlouhá desetiletí, až v roce 2010 rozhodlo tehdejší vedení Prahy, která je vlastníkem série dvaceti obrazů, o jejich převezení do metropole.
7. 10. 2019Aktualizováno7. 10. 2019, 13:22|
Chátrající část zámku v Moravském Krumlově se začala opravovat. Věž má poté nabídnout výhled
Rozsáhlé opravy poničené části zámku začaly v Moravském Krumlově. Rekonstrukce jižního křídla i s přilehlou věží v havarijním stavu vyjdou na 135 milionů korun. Z více než tří čtvrtin je pokryjí dotace, zbytek doplatí město a kraj. Východní křídlo, kde by mohla být vystavená Muchova Slovanská epopej, už bylo opravené dříve.
25. 7. 2019|