Sešlápnou plot, přistaví auto a sklízejí. Zloději pustoší ovocné sady

Ovocnáři v sadech hlídkují po setmění každý den (zdroj: ČT24)

Na jaře jihomoravští ovocnáři bojovali s mrazy, pak se suchem a teď, při dozrávání úrody, je trápí zloději. Začíná to třešněmi v červnu a končí hruškami v říjnu. Zemědělci se shodují, že uhlídat hektarové plochy vlastními silami je takřka nemožné, najmout si hlídače zase drahé.

Například ovocnář Tomáš Letocha ze Slupi na Znojemsku eviduje krádeže ze sadu i několikrát týdně. A noční hlídkování nepomáhá. „Zloději si stoupnou mezi ty stromy, ty stromy jsou husté a v podstatě je z cesty ani nemusíme vidět. Je to o náhodě,“ řekl Letocha.

Uhlídat celý sad v několika lidech je téměř nemožné. Zatímco ovocnáři hlídkují na jedné straně sadu, zloději často kradou na druhé straně. „Tady v tom místě si sešlápnou plot, tam si nechají auto nebo je tam vysadí to auto, přeskočí plot a jdou sklízet,“ ukázal poškozený plot Tomáš Letocha.

Majitel sadu si pořídil i fotopast. Ta už několik zlodějů zachytila. „Na videu bylo vyloženě vidět, že šel tam, zpátky nesl bednu, zase tam, zpátky nesl bednu,“ popsal ovocnář Zdeněk Fafílek. Ze sadu si odnesli zloději třináctého srpna přes dvacet beden švestek a hrušek, o týden později sedm beden.

Jména zlodějů zatím ovocnáři neznají. Záznam předal policii. Policisté na Znojemsku zasahovali v poslední době kvůli krádežím ovoce dvakrát. Jednou úspěšně. „Pokud se pachatelé toho ovoce zbaví, prodají ho dál, tak potom lze těžko určit, ze kterého sadu ovoce je. Nejlepší je chytnout zloděje při činu,“ řekla mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová. Ovocnáři to ale zjistí často až s odstupem. A v takových případech krádeže ani nehlásí.