Práce na stavbě stále patří mezi nejnebezpečnější

6 minut
Události v regionech: Bezpečnost na stavbách
Zdroj: ČT24

Stavebnictví stále patří k nejnebezpečnějším odvětvím v Česku, vyplývá to z dat Státního úřadu inspekce práce. K úrazům na stavbách dochází často, úřad jich jen v Jihomoravském kraji ročně eviduje kolem 3700. Smrtelných a závažných úrazů ale loni ubylo. Zatímco v letech 2021 a 2022 zemřela na stavbách víc než desítka lidí, loni šlo o čtyři osoby, ve Zlínském kraji to bylo za poslední tři roky shodně pět mrtvých. Nejčastějším důvodem úrazů na stavbách je nepozornost i porušení bezpečnostních a pracovních předpisů. Mnohá zranění ale způsobí i špatný stav techniky.

Pravidla na stavbách jsou striktní. Všichni pracovníci si musí projít pokyny bezpečnosti práce a ochrany zdraví. Musí mít také helmu a reflexní vestu. Tato pravidla navíc na stavbách musejí dodržovat i návštěvníci. „Především dbáme na to, aby každý člověk, který se pohybuje po stavbě, byl viditelný,“ řekl vedoucí výroby dopravních staveb IMOS Brno Pavel Bartoník.

Nejrizikovějším časem je podle statistik časové období mezi desátou a jedenáctou hodinou dopolední. Právě v tomto čase se loni stal každý desátý případ. K nejrizikovějším činnostem na staveništích pak patří práce ve výškách. Většina smrtelných úrazů je spojená právě s pádem. „Většinou jsou to zlomeniny, otřesy mozku, může to být vnitřní krvácení. Jsou to nepříjemné úrazy,“ konstatoval Bartoník.

Velké riziko je však i na menších stavbách, právě tam je často podceňované. „Nejčastější neduhy na stavbách rodinných domů jsou nevhodné žebříky a lešení bez zábradlí, kde hrozí riziko pádu. Čím je stavba menší, tím víc si lidi dovolí. Například práce ve výškách – lidi se tolik nebojí, jako když jsou ve výšce deset metrů,“ míní koordinátor bezpečnosti BOZP a stavby Tomáš Dvořáček.

Dalším faktorem může být i počasí. Obzvlášť v létě by lidé měli dávat pozor na velmi vysoké teploty a s nimi spojenou únavu. Odborníci doporučují dodržovat pitný režim a bezpečnostní přestávky.

Šakvický případ u soudu

K úmrtí na staveništi před dvěma lety došlo i v Šakvicích na Břeclavsku, kde na muže spadla štítová zeď. Případ ve čtvrtek řešil Krajský soud v Brně. Zprostil viny manželský pár, který byl obviněný z usmrcení z nedbalosti spolu s podnikatelem, který stavbu zajišťoval. Ten měl podle soudu za práce hlavní odpovědnost.

Podnikatel podle soudu slíbil manželům Jaromírovi a Haně Chrástkovým opravu štítové zdi, která byla prasklá, za nižší cenu. Jenže chybělo stavební povolení a zřejmě i dostatečná odbornost. „Ozval se sám, že to sfoukne, že je to banalita. V pátek přijel, podíval se a v pondělí už přijeli tři chlapíci,“ popsali manželé.

Jenže během prací se zeď zřítila a zabila jednoho dělníka. Okresní soud v Břeclavi pak spolu s podnikatelem obvinil za usmrcení z nedbalosti původně i manželský pár, soud je však osvobodil. „Bylo jednoznačně řečeno, že odpovědnost toho odborného podnikatele, stavebníka, je zásadní. Člověk jako laik nemusí znát, co to s sebou obnáší, odborník by ho měl upozornit,“ sdělil obhájce manželů Chrástkových Patrik Lukeš.

Podnikatel s rozsudkem okresního soudu v Břeclavi souhlasil, momentálně mu běží čtyřletá podmínka.

V Lovčičkách se čeká na posudek statika

Podobný případ, ale s odlišnými následky, se odehrál v pondělí odpoledne u sokolovny v Lovčičkách na Vyškovsku. Zřítila se tam štítová zeď, naštěstí ale nikoho nezranila. I v tomto případě je ale podezření na podobnou příčinu pádu. Místo teď ve spolupráci s obcí kontrolují místní hasiči, aby do budovy neměl nikdo přístup.

Stavební úřad ve Slavkově u Brna stále čeká na posudek statika. „Stavební úřad ve Slavkově po vyhodnocení všech dodaných podkladů může zahájit správní řízení o případném nedodržení schváleného stavebního postupu,“ sdělil.

Kdy bude posudek hotový, zatím není jisté. Má určit i to, jestli bude možné téměř sto let starou budovu zachránit, nebo půjde k zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
včera v 06:30

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
1. 4. 2025

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
1. 4. 2025

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
1. 4. 2025

Pět uzavírek na několik měsíců výrazně zkomplikuje dopravu v Liberci

V Liberci 1. dubna začalo pět uzavírek, které výrazně ovlivní silniční provoz v pátém největším městě v zemi. Opravovat se budou ulice U Močálu, Kunratická, Riegrova, Čechova a Vítězná. Asi největší problémy v dopravě se dají očekávat v lokalitě kolem vlakového nádraží směrem na Rochlice a další přilehlé čtvrti.
1. 4. 2025

Při bombardování Hodonína zasáhly jednoho z bratrů střepiny, druhý přišel o nohu

Za druhé světové války shodily americké letouny 20. listopadu 1944 na hodonínské nádraží více než čtyři sta padesát bomb. Nedaleko, v nových bytových domech s mladými rodinami bydleli také Zámečníkovi. Před bombardováním se matka s dětmi neschovala do sklepa z obavy, že uniká plyn, ale utíkala ulicí dál od nádraží. Střepiny jí zranily ruku, staršího chlapce zasáhly do hlavy, mladší přišel o nohu.
1. 4. 2025Aktualizováno1. 4. 2025

Převrácení lodi ve Štěchovicích policie prověřuje jako usmrcení z nedbalosti

Policisté se zabývají případem převrácené lodi ve Štěchovicích pro podezření z usmrcení z nedbalosti. Prověřují také, zda nebyla porušena bezpečnost práce, sdělila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Při pondělní nehodě utonul dělník dodavatelské firmy, která pro Povodí Vltavy značila plavební cestu. Mluvčí povodí Hugo Roldán v úterý řekl, že šlo o pracovníky firmy Zakládání staveb.
1. 4. 2025Aktualizováno1. 4. 2025

Praha získala 320 milionů na rekonstrukci Pragerových kostek

Pražský magistrát získal od ministerstva životního prostředí dotaci zhruba 320 milionů korun na rekonstrukci sídla městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz, uvedl na síti X primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rekonstrukce takzvaných Pragerových kostek je připravena, ale v posledních letech kvůli vysokým nákladům město řeší její financování.
31. 3. 2025
Načítání...