Práce na stavbě stále patří mezi nejnebezpečnější

6 minut
Události v regionech: Bezpečnost na stavbách
Zdroj: ČT24

Stavebnictví stále patří k nejnebezpečnějším odvětvím v Česku, vyplývá to z dat Státního úřadu inspekce práce. K úrazům na stavbách dochází často, úřad jich jen v Jihomoravském kraji ročně eviduje kolem 3700. Smrtelných a závažných úrazů ale loni ubylo. Zatímco v letech 2021 a 2022 zemřela na stavbách víc než desítka lidí, loni šlo o čtyři osoby, ve Zlínském kraji to bylo za poslední tři roky shodně pět mrtvých. Nejčastějším důvodem úrazů na stavbách je nepozornost i porušení bezpečnostních a pracovních předpisů. Mnohá zranění ale způsobí i špatný stav techniky.

Pravidla na stavbách jsou striktní. Všichni pracovníci si musí projít pokyny bezpečnosti práce a ochrany zdraví. Musí mít také helmu a reflexní vestu. Tato pravidla navíc na stavbách musejí dodržovat i návštěvníci. „Především dbáme na to, aby každý člověk, který se pohybuje po stavbě, byl viditelný,“ řekl vedoucí výroby dopravních staveb IMOS Brno Pavel Bartoník.

Nejrizikovějším časem je podle statistik časové období mezi desátou a jedenáctou hodinou dopolední. Právě v tomto čase se loni stal každý desátý případ. K nejrizikovějším činnostem na staveništích pak patří práce ve výškách. Většina smrtelných úrazů je spojená právě s pádem. „Většinou jsou to zlomeniny, otřesy mozku, může to být vnitřní krvácení. Jsou to nepříjemné úrazy,“ konstatoval Bartoník.

Velké riziko je však i na menších stavbách, právě tam je často podceňované. „Nejčastější neduhy na stavbách rodinných domů jsou nevhodné žebříky a lešení bez zábradlí, kde hrozí riziko pádu. Čím je stavba menší, tím víc si lidi dovolí. Například práce ve výškách – lidi se tolik nebojí, jako když jsou ve výšce deset metrů,“ míní koordinátor bezpečnosti BOZP a stavby Tomáš Dvořáček.

Dalším faktorem může být i počasí. Obzvlášť v létě by lidé měli dávat pozor na velmi vysoké teploty a s nimi spojenou únavu. Odborníci doporučují dodržovat pitný režim a bezpečnostní přestávky.

Šakvický případ u soudu

K úmrtí na staveništi před dvěma lety došlo i v Šakvicích na Břeclavsku, kde na muže spadla štítová zeď. Případ ve čtvrtek řešil Krajský soud v Brně. Zprostil viny manželský pár, který byl obviněný z usmrcení z nedbalosti spolu s podnikatelem, který stavbu zajišťoval. Ten měl podle soudu za práce hlavní odpovědnost.

Podnikatel podle soudu slíbil manželům Jaromírovi a Haně Chrástkovým opravu štítové zdi, která byla prasklá, za nižší cenu. Jenže chybělo stavební povolení a zřejmě i dostatečná odbornost. „Ozval se sám, že to sfoukne, že je to banalita. V pátek přijel, podíval se a v pondělí už přijeli tři chlapíci,“ popsali manželé.

Jenže během prací se zeď zřítila a zabila jednoho dělníka. Okresní soud v Břeclavi pak spolu s podnikatelem obvinil za usmrcení z nedbalosti původně i manželský pár, soud je však osvobodil. „Bylo jednoznačně řečeno, že odpovědnost toho odborného podnikatele, stavebníka, je zásadní. Člověk jako laik nemusí znát, co to s sebou obnáší, odborník by ho měl upozornit,“ sdělil obhájce manželů Chrástkových Patrik Lukeš.

Podnikatel s rozsudkem okresního soudu v Břeclavi souhlasil, momentálně mu běží čtyřletá podmínka.

V Lovčičkách se čeká na posudek statika

Podobný případ, ale s odlišnými následky, se odehrál v pondělí odpoledne u sokolovny v Lovčičkách na Vyškovsku. Zřítila se tam štítová zeď, naštěstí ale nikoho nezranila. I v tomto případě je ale podezření na podobnou příčinu pádu. Místo teď ve spolupráci s obcí kontrolují místní hasiči, aby do budovy neměl nikdo přístup.

Stavební úřad ve Slavkově u Brna stále čeká na posudek statika. „Stavební úřad ve Slavkově po vyhodnocení všech dodaných podkladů může zahájit správní řízení o případném nedodržení schváleného stavebního postupu,“ sdělil.

Kdy bude posudek hotový, zatím není jisté. Má určit i to, jestli bude možné téměř sto let starou budovu zachránit, nebo půjde k zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 2 hhodinami

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
před 10 hhodinami

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Podmínka za zapálení supermarketu platí, mladík musí uhradit obří škodu

Krajský soud v Plzni pravomocně potvrdil podmínku Máriu Baigerovi, který jako osmnáctiletý v listopadu 2022 nechtěně zapálil supermarket v Chodově na Sokolovsku. Podmínka činí třicet měsíců s odkladem na tři roky. Mladík musí také podle svých možností zaplatit škodu. Ta byla na budově a zaparkovaných autech vyčíslena na více než padesát milionů korun, potvrdil pro ČT mluvčí Krajského soudu v Plzni Jakub Štverák.
před 19 hhodinami

Pražské letiště obnovilo přílety a odlety

Letiště Václava Havla v Praze krátce po 10. hodině obnovilo provoz, který muselo na zhruba pět hodin pozastavit kvůli mlze. Mluvčí Letiště Praha Denisa Hejtmánková řekla, že omezení kvůli snížené viditelnosti ovlivnilo k desáté hodině celkem 24 příletů, šest letů bylo zrušeno a všechny ranní spoje byly zpožděny.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
včera v 05:30

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
15. 4. 2025
Načítání...