Liberecký krajský soud chyboval při vyřizování stížnosti koalice Stačilo! vedené komunisty po letošních krajských volbách. Měl se blíže zabývat volební dokumentací z pěti okrsků, kde po volbách vyvstaly pochybnosti o správnosti sčítání hlasů. Ústavní soud v úterý proto rozhodnutí krajského soudu zrušil, dal tak prostor k nápravě. Koalice se neúspěšně domáhala přepočítání hlasů či zneplatnění voleb. Podle ústavních soudců ale není důvod přepočítávat hlasy v celém kraji.
Koalice Stačilo! uspěla, soud přezkoumá krajské volby v Libereckém kraji
„Tento nález představuje pro Česko i do budoucna precedens, který umožňuje občanům kontrolovat výsledky voleb,“ řekl advokát Stačilo! Sergey Zaripov.
Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) a Česká strana národně sociální, které ve volbách kandidovaly v koalici Stačilo!, podle svého mluvčího Romana Rouna nález uvítaly. Potvrdil podle nich, že v některých okrscích se mohla stát chyba při sčítání, která mohla významným způsobem ovlivnit výsledek hlasování.
Koalice Stačilo!, kterou tvořili komunisté a Česká strana národně sociální, získala v Libereckém kraji 4,99 procenta hlasů. Zástupci koalice měli za to, že důkazy, které předložili krajskému soudu, jsou dostatečné alespoň k tomu, aby nechal přepočítat hlasy minimálně v některých volebních okrscích. Šlo například o čestná prohlášení několika voličů, týkala se domnělých pochybení komisí při sčítání hlasů.
„Krajský soud ověří z volební dokumentace v pěti okrscích, kterých se týkají ona čestná prohlášení, zda v nich byly správně sečteny hlasy. Vzhledem k malému rozdílu na úrovni celého kraje je možné, že výsledky z těchto pěti okrsků změní celkový výsledek,“ řekl soudce zpravodaj Tomáš Langášek.
„Koalice Stačilo! v rámci své stížnosti upozorňovala na fakt, že postup Krajského soudu v Ústí nad Labem byl v rozporu se základními principy demokratického právního státu a pochybení nebyla pouze formálního charakteru, ale měla přímý dopad na výkon ústavně zaručených práv a svobod občanů. Nález Ústavního soudu vyvolává pochybnosti o nestrannosti a nadržování ve prospěch vládnoucích garnitur a spřátelených osob v Libereckém kraji,“ uvedl mluvčí uskupení a KSČM Roman Roun.
Koalice je připravena předložit další důkazy zpochybňující platnost voleb a zároveň vyzývá vedení zastupitelstva Libereckého kraje, aby bylo zdrženlivé v zásadních rozhodnutích, protože jeho mandát je v tuto chvíli přinejmenším sporný, dodal Roun.
Podle výpočtu Českého statistického úřadu koalici k překonání pětiprocentní hranice a zisku mandátu chybělo devět platných hlasů. Volby v kraji vyhráli počtvrté Starostové pro Liberecký kraj, kterým dalo hlas 34,74 procenta voličů, v krajském zastupitelstvu získali dvacet mandátů z pětačtyřiceti.
S odstupem necelých dvou procentních bodů skončilo na druhém místě ANO a má 18 zastupitelů. Třetí je koalice SPOLU pro Liberecký kraj – ODS, TOP 09, KDU-ČSL, která má pět mandátů. Do zastupitelstva se dostala ještě koalice SPD a Trikolora, která má dva zastupitele.
Poté, co krajský soud zamítl volební stížnosti, se 25. října mohlo sejít ustavující zastupitelstvo. Hejtmanem se stal Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj, kteří se na koalici dohodli se SPOLU. Koalice má 25 mandátů v krajském zastupitelstvu.
Pokud by koalice Stačilo! nyní uspěla u krajského soudu, mohla by teoreticky získat dva mandáty na úkor Starostů pro Liberecký kraj a právě SPOLU, sdělil Langášek. Zdůraznil však, že ÚS neprováděl vlastní přepočet, není to jeho úkolem. I po případné změně složení zastupitelstva by si krajská koalice udržela těsnou většinu 23 z 45 hlasů.
Přezkoumávání voleb však nakonec může být ještě širší, než předpokládá úterní nález. Koalice Stačilo! podle advokáta shromažďuje další důkazy o domnělých chybách v součtech. „Je to v rámci naší strategie, kdy předložíme další důkazy, které odpovídají tomu, že koalice Stačilo! měla další hlasy,“ řekl Zaripov.
Právník a politolog: Nemyslím, že to je zásadní precedens
„Krajský soud řekl: 'Chybí vám devět hlasů, doložili jste prohlášení pro sedm pochybení, z toho šest nemůže mít žádný dopad na to, kolik hlasů jste ve skutečnosti získali.' Na základě toho ten návrh zamítl,“ vysvětlil politolog a právník Robert Zbíral. Dodal, že Ústavní soud na to ale pohlížel jinak a řekl, že sedm prohlášení je závažných a může to naznačovat, že byly i jiné chyby u hlasování u konkrétních volebních komisí, a tedy i ten výsledek mohl dopadnout jinak. „Proto řekl, že rozhodnutí Krajského soudu bylo chybné a zrušil jej,“ dodal.
Zbíral si také nemyslí, že by šlo o zásadní precedens. Problémem ale je, že výsledky byly skutečně velmi těsné a i v minulosti při přepočítávání hlasů se podle něj ukázalo, že se chyby dějí. „Počítají to pouze lidi, lístky jsou složité. Předpokládám, že možná nějaké chyby se najdou,“ podotkl a dodal, že Ústavní soud nyní v zásadě říká, že pokud je výsledek voleb těsný, tak se má vždy přepočítávat.
„Je otázkou, které přepočítávání je to správné. My při něm zjistíme, že tu byl započítán nějaký hlas, tu nebyl, je to o jednotky hlasů, ale mně se nezdá – a zkušenosti ze zahraničí to ukazují – že víc přepočítávání znamená správnější výsledek – jedni budou věřit původnímu, druzí druhému, pak bude ještě třetí přepočítávání a takhle by to mohlo jít donekonečna, což stabilitě politického systému neprospívá.“