Drásov chce po developerech příspěvek do obecní kasy. Bez něj nebude možné stavět

9 minut
Drásov chce po developerech příspěvek za výstavbu v obci
Zdroj: ČT24

Developeři, kteří budou chtít stavět v Drásově na Brněnsku, budou muset městysu zaplatit příspěvek na vybudování veřejné infrastruktury. Tamní zastupitelé totiž přijali nové zásady pro výstavbu, které odstraňují individuální sjednávání podobných příspěvků. Městys už několik let čelí nárůstu obyvatel a developerských počinů nejrůznějšího rozsahu. Například tamní čistírna odpadních vod je už na hraně své kapacity. Její rozšíření bude pro obec finančně náročné.

Podle redaktora ČT Šimona Švuba to bude v praxi vypadat tak, že stavět bude moci jenom ten developer, který příspěvek do kasy obce zaplatí, v opačném případě mu to obec neumožní.

„Podnět k uzavření smlouvy dává vždy investor nebo developer. Podle nových zásad poskytuje investor příspěvek u každého svého záměru, který následně vyvolá zvýšené náklady městyse na budování či rozšíření infrastruktury,“ sdělil Švub. 

Částka, kterou developer do obecní kasy přispívá, se liší podle toho, o jak velký byt či dům se jedná. Jde o vyšší desítky tisíc za každou bytovou jednotku. Pokud jde o komerční prostory, jedná se o pět set korun za každý metr čtvereční hrubé podlažní plochy.

Poplatky pro developery v Drásově
Zdroj: ČT24

Obec podle nových pravidel také nemá povinnost vybudovanou infrastrukturu od developera převzít. „Stalo by se tak pouze za předpokladu, že budou splněny všechny podmínky a kvality určené obcí. Darovací převod se pak uskuteční darovací nebo kupní smlouvou za symbolickou jednu korunu,“ doplnil redaktor. 

Poplatek nemusí platit obec ani lidé, kteří stavějí dům pro vlastní potřebu. Pravidlo neplatí ani pro ty, kteří rekonstruují stávající byt či dům, a touto rekonstrukcí nedojde ke vzniku více než jednoho bytu. 

„Metodika pro tento proces ještě není ustálená, nemáme prováděcí předpisy, takže ten proces je na začátku. Ale inspirací pro nás bylo město Brandýs nad Labem, kde je tato praxe běžná a funguje,“ uvedla starostka Drásova Martina Bočková (nestr.). 

Podle právníka je postup obce v pořádku

Může si ale obec klást takové podmínky? Podle právníka z Masarykovy univerzity v Brně Kamila Jelínka je takový postup v pořádku. „Co se týká podmínek v obci Drásov, mám za to, že tam žádný problém není,“ konstatoval.

Problémem podle Jelínka není ani to, že obec ještě nemá ani prováděcí předpisy. „S ohledem na to, že zákon o obcích ani jiný relevantní právní předpis neupravuje náležitosti či související podmínky zásad pro výstavbu, tak mám za to, že to problém není. Takzvané prováděcí právní předpisy s ohledem na charakter zásad jako interního dokumentu jsou spíš ve formě nějaké metodiky. Ta by měla přispět k tomu, aby úředníci obce měli zjednodušenou práci,“ dodal. 

Drásov ale zatím neuvádí, kam přesně by měl městys vybrané peníze investovat. „V případě, že v zásadách pro výstavbu je toto uvedeno, tak je tam míra transparentnosti té obce o to vyšší. Na druhou stranu se ale jedná o interní dokument obce, investor ho tak musí akceptovat a k té akceptaci dochází prostřednictvím smlouvy,“ dodal Jelínek. 

V Brně může developer postavit třeba školku nebo hřiště

Poplatek platí developeři také v Brně, pro některé to nepředstavuje problém. „Pro nás je důležitějším parametrem čas než menší řády peněz. Dokážeme obětovat nějakou část rozpočtu ve chvíli, kdy víme, že to bude jednodušší a rychlejší proces, abychom byli u kolaudace o pár let dřív,“ komentoval developer Tomáš Kaláb. 

Na rozdíl od Drásova to v krajském městě funguje tak, že developer může přímo postavit školku či jinou občanskou vybavenost podle potřeb města či městské části. Někteří ale uvádějí, že to tak v praxi příliš nefunguje. 

Primárním a naprosto klíčovým právním nástrojem, kterým by obce mohly třeba omezit výstavbu, je podle Jelínka územní plán. „V rámci něj si vymezí, kde a na jakých plochách je možno případně ty developerské projekty realizovat, a tím nějakým způsobem usměrňovat výstavbu na území obce. Právní řád ještě zná institut stavební uzávěry, která dokáže vyřešit problémy operativněji, samozřejmě v nějakém kritickém případě,“ doplnil. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 1 hhodinou

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
10:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
10:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 5 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 9 hhodinami

Soud potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr, schválil dohody o vině a trestu

Obvodní soud pro Prahu 9 potrestal první dva obviněné z kauzy Dozimetr. Podnikateli Pavlu Dovhomiljovi uložil dvoumilionový peněžitý trest, podnikatel Zakaría Nemrah musí zaplatit tři miliony korun. Oba muži se k trestné činnosti v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali. Rozsudek je v obou případech pravomocný.
10:09Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...