Brněnský soud poslal muže za nevhodné uložení bílého fosforu do vězení, uložil i podmínky

Události v regionech: Padly tresty za nevhodné skladování bílého fosforu (zdroj: ČT24)

Krajský soud v Brně v případu nevhodného uložení devatenácti tun nebezpečného bílého fosforu potrestal ve čtvrtek muže dvaceti měsíci vězení, dva další podmíněnými a peněžitými tresty. Tresty dal i dvěma firmám. Fosfor byl uložený v sudech v areálu v Rajhradě na Brněnsku mimo jiné v blízkosti tamní střední školy, nádraží a rodinných domů. Obžalované soud trestal za neoprávněné nakládání s odpady a obecné ohrožení, hrozilo jim až osm let vězení. Částečně se doznali. Bílý fosfor je nebezpečná látka, na vzduchu se může samovolně vznítit.

„Soud má za to, že skutek, jak bylo čteno, byl prokázán. Ve většině bodů obžalovaní také prohlásili vinu,“ zdůraznila předsedkyně senátu Dita Řepková.

Soud se případem začal zabývat loni v polovině listopadu, od té doby se uskutečnilo několik jednacích dní. Podle státního zástupce obžalovaní Rudolf Mazánek a Jan Chovanec z firmy Ekotermex v roce 2020 sjednali obchodní transakci s bílým fosforem s firmou Stephane Corp., kterou v této věci zastupoval Petr Jaroš. Šlo v ní zhruba o 200 sudů s 19 tunami bílého fosforu, které Jaroš umístil v Rajhradě v areálu v běžné zástavbě.

Podle obžaloby si Jaroš přitom byl vědom toho, co v přebíraných sudech je. Mazánek s Chovancem se podle obžaloby snažili zbavit nebezpečné látky už dříve, část původního množství předali dvěma firmám zpracovávajícím odpady. Těm ale zatajili, že jde o nebezpečný odpad, v obou případech se pak fosfor vznítil.

Podle žalobce tak dvojice ohrozila zaměstnance daných firem i okolí. Jaroše muži oslovili poté, co se látky jinak zbavit nedokázali. I za tyto skutky soud muže trestal.

Pachatelé mají zaplatit miliony korun

Soud Jarošovi uložil dvacet měsíců vězení, jde o souhrnný trest, muž byl v minulosti potrestán i za jiný trestný čin. Zároveň mu soud uložil i zákaz činnosti ve vedoucích funkcích na pět let. Chovancovi soud uložil třicet měsíců vězení podmíněně odložených na čtyři roky, také peněžitý trest sto tisíc korun. Mazánek odešel od soudu s trestem 30 měsíců podmíněně odloženým na 40 měsíců a peněžitým trestem 150 tisíc korun.

Firmě Ekotermex soud uložil peněžitý trest milion korun, společnosti Stephane Corp., která je v likvidaci, zákaz činnosti v oboru na deset let. Dohromady mají také zaplatit Česku jako náhradu škody jedenáct milionů korun.

Jaroš stejně jako ostatní v některých bodech vinu přiznal, v případě Rajhradu ale uvedl, že fosfor byl uložený bezpečně. Vinu v některých bodech přiznali také Mazánek s Chovancem, ohledně Rajhradu ale prý nevěděli, kde bude fosfor uskladněný.