Povodňová situace bude podobná té z roku 2002, řekl ministr Hladík

41 minut
V Česku hrozí extrémní srážky a povodně
Zdroj: ČT24

Meteorologové vydali výstrahu na povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí, která začne od pátku platit zejména pro východní polovinu republiky. Už ve čtvrtek dorazí do Česka velmi vydatné až extrémní srážky. Nejvíce má pršet v oblasti Jeseníků. Nejvážnější povodňová situace nastane na řekách, které odvodňují toto pohoří a další horské oblasti na severovýchodě země. Situace ohledně předpovědi extrémních srážek je podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) podobná jako při velkých povodních v letech 1997 a 2002.

„Průměrně se může jednat o padesátiletou povodeň,“ řekl ministr Hladík s tím, že se stavy budou v různých oblastech lišit. V ohrožení podle něj nejsou jen klasická záplavová území, bleskové povodně se podle něj mohou objevit i v místech, kde obvykle nebývají. Komplikovat situaci bude také silný vítr o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu. Situaci srovnal se situací v letech 1997 a 2002. Záplavy v roce 1997 byly v Česku s padesáti oběťmi dosud nejtragičtější, záplavy v roce 2002 byly s odhadovanými škodami 73 miliard korun nejničivější.

11 minut
Události: Hrozí velké povodně
Zdroj: ČT24

Ve středu odpoledne proběhlo on-line jednání se všemi hejtmany. Důvodem je to, aby o situaci informovali starosty a preventivně svolali krajské povodňové komise. „Všichni mají k dispozici přesné informace pro své starosty a krajské povodňové komise,“ napsal Hladík po jednání. Lidé by podle něj měli dbát na rady hasičů, a pokud žijí v záplavových oblastech, měli by si připravit evakuační zavazadlo. Ve čtvrtek zasedne také Ústřední povodňová komise.

Hladík dodal, že situace nemusí být ve výsledku tak špatná, jak současné údaje předpovídají. „Chceme ale být připraveni,“ prohlásil.

Déšť má v sobotu provázet silný vítr

„Situace není dobrá, úhrny budou extrémní,“ řekl ve středu večer v pořadu Události, komentáře ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Upozornil však, že modely se dynamicky vyvíjejí. Proto není možné říci, které území bude zasaženo nejextrémněji. „Budeme to stále zpřesňovat,“ řekl s tím, že protipovodňovým komisím v krajích to umožní pružně reagovat.

Všechny záchranné složky se podle něj připravují na extrémní situaci, která může od pátku až do neděle nastat, dodal ministr zemědělství. Za zvlášť problematické pak považuje to, že v sobotu bude déšť provázen větrem až o rychlosti sto kilometrů za hodinu.

24 minut
Události, komentáře: Přípravy na extrémní srážky
Zdroj: ČT24

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) varoval také před možnými sesuvy půdy, které mohou srážky způsobit. Lidé v nejhůře zasažených oblastech by podle něj měli sledovat vývoj počasí či si udržovat nabité mobilní telefony. Dále vyzval organizátory společenských akcí, aby kvůli hrozícím povodním zvážili, zda je jejich konání v pátek a v sobotu bezpečné. „Logicky se to týká hlavně akcí, které jsou někde poblíž vodních toků a podobně. Tam bych výrazně doporučoval, aby skutečně konány nebyly,“ uvedl Rakušan.

Vodohospodáři kvůli očekávaným srážkám ve významných nádržích uvolňují prostor pro zachycení vody. Například z Vltavské kaskády nyní odtéká dvakrát více vody, než do ní přitéká. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) je od úterý v kontaktu s vedením všech pěti podniků povodí.

Také řekl, že kvůli očekávaným srážkám Česko nevyhovělo žádosti Němců o snížení průtoku na Labi kvůli spadlému mostu v Drážďanech. Průtok podle něj naopak poroste, protože vodohospodáři vytvářejí prostory pro zachycení vody. „Já věřím, že i saští kolegové pochopí, že most, který fakticky spadl, teď nemůže mít přednost a prioritu před ochranou a zdůrazňuji nejenom majetku a životů občanů České republiky, ale právě také Německa,“ dodal Výborný.

Na extrémní deště se už připravují hasiči, například v Jeseníkách plní pytle tunami písku. Následně je použijí na stavbu provizorních hrází. Zaměstnanci Českých drah budou mít kvůli předpovídaným extrémním srážkám pohotovostní služby. Budou cestující informovat o mimořádných událostech, sdělil mluvčí dopravce Filip Medelský.

Největší srážkové úhrny se čekají v oblasti Jeseníků

Extrémní srážky hrozí od čtvrtka do neděle. „V jihovýchodní polovině území a na horách na severovýchodě a severu Čech jsou očekávané úhrny mezi 150 až 250 milimetry (za čtyři dny),“ uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tolik obvykle v Česku naprší za celé září, říjen, listopad a prosinec dohromady. „Největší srážkové úhrny očekáváme v oblasti Jeseníků, a to přes 300 milimetrů,“ doplnil ústav. V dalších částech země bude déšť méně intenzivní. Meteorolog Pavel Karas dodal, že v ohrožení jsou také Lužické hory, Beskydy a případně Bílé Karpaty.

„Nad územím střední Evropy vlastně je nebo přijde tlaková níže, která nejdříve přejde naše území k východu a pak se obrátí a půjde zase zpátky. V tom je to podobné s tím rokem 2002, kdy vlastně byly dvě vlny extrémních srážek a ta fatální byla teprve až ta druhá,“ poznamenal šéf ČHMÚ Mark Rieder. 

2 minuty
Meteorolog Pavel Karas o očekávaných srážkách
Zdroj: ČT24

Od pátku hrozí zejména v severovýchodní a východní části Česka záplavy, největší vzestupy hladin očekávají meteorologové během soboty a neděle. „Hladiny řek budou stoupat, aktuálně koryty řek protéká od dvaceti až po sedmdesát, někde i devadesát procent obvyklého průtoku,“ upozornil Karas.

Výstraha ČHMÚ na déšť a povodně
Zdroj: ČHMÚ

Značnou část vody by mohla absorbovat půda, která je ve velké části země vysušená. Ráno v neděli 8. září byla půda do jednoho metru nasycená z více než padesáti procent jen v malé části Královéhradeckého kraje a centrální Šumavy. Na mnoha místech byla nasycena pouze do třiceti procent.

Situaci částečně změnil pondělní déšť, na některých místech však podle dat ČHMÚ napršelo pouze do deseti milimetrů srážek. I po tomto dešti tedy zůstává půda spíše suchá, zejména v hlubších vrstvách.

Povodí Moravy chystá nádrže

Během víkendu bude místy také hodně větrno, což může způsobovat v kombinaci s podmáčeným terénem polomy a vývraty stromů.

Povodí Moravy začalo kvůli ohlášeným dešťům snižovat hladiny ve vodních nádržích. Chce tak zajistit prostor pro zachycení či zpomalení možných povodňových průtoků. Vodohospodáři proto od středečního rána zvýšili odtok z vodních nádrží Vranov, Vír, Mostiště, Bystřička, Plumlov a Slušovice. „V návaznosti na výstrahu ČHMÚ Povodí Moravy dále zvýšilo odtoky z vodních nádrží. Retenční prostory jsou volné a na všech vodních nádržích pokračuje uvolňování zásobních prostor,“ uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař.

Odtok zvýšilo i Povodí Labe v Královéhradeckém kraji. Zvýšený odtok vodohospodáři nastavili na labské přehradě Les Království u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku a na nádrži Rozkoš na Náchodsku. „Sledujeme předpovědi. Lidi i techniku máme v pohotovosti,“ uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

7 minut
Snižování hladiny ve vodních nádržích
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
včera v 12:03

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
včera v 07:58

Za „aprílové počasí“ může rozdílnost teplot povrchu pevniny a moře

Duben je měsíc, ve kterém se na našem území můžou objevit jak dny, ve kterých počasí připomíná ještě uplynulou zimu, tak naopak dny, kdy se už o slovo hlásí blížící se léto. Ostatně proměnlivosti dubnového počasí si všímá i nejedna lidová pranostika. Za všechny zmiňme například tuto: „V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a proto stále proměnitelné povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá“. Proč je tedy právě dubnové počasí tak proměnlivé a nestálé?
23. 4. 2025

Část Česka zasáhnou bouřky, v týdnu slunce vystřídá ochlazení

Část jižních Čech, Českomoravskou vrchovinu a západ Jihomoravského kraje zasáhnou v pondělí odpoledne silné bouře. Hrozí přívalové srážky, krupobití a silný vítr. První polovina týdne bude v Česku spíše slunečná. Ve čtvrtek se ale zatáhne a od pátku se ochladí. O víkendu už by na horách dokonce mohlo sněžit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
21. 4. 2025Aktualizováno21. 4. 2025

Vysočinu a jihozápad Moravy mohou v pondělí zasáhnout bouře

Na Velikonoční pondělí mohou odpoledne a večer Vysočinu a jihozápad Moravy zasáhnout výraznější bouře. Objevit by se mohla i takzvaná supercela, což je silná bouře rotující kolem své osy. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V neděli by v Česku mělo být většinou jasno nebo polojasno.
20. 4. 2025

Deště zmírnily sucho, zemědělci ale potřebují více vláhy

Deště během posledních dvou dnů udělaly radost zemědělcům. Ještě v první polovině týdne někteří odkládali sadbu kvůli suchu, teď se situace zlepšila. A snížilo se také nebezpečí požáru v lesích. Pršelo prakticky všude, na některých místech Plzeňského kraje to bylo dokonce až dvacet milimetrů srážek. Aby ale letošní úroda byla kvalitní, potřebují farmáři dostatek vláhy i v dalších týdnech.
19. 4. 2025

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP. Do Itálie se přihnal i silný vítr a zřejmě způsobil zřícení turistické lanovky nedaleko Neapole. Pád si vyžádal čtyři oběti.
18. 4. 2025Aktualizováno18. 4. 2025

Po víkendovém ochlazení se na Velikonoční pondělí oteplí

O prodlouženém velikonočním víkendu se mírně ochladí. Zatímco ve čtvrtek ještě teploty vystoupí až k 27 stupňům Celsia, v pátek a v sobotu se budou držet většinou do dvaceti stupňů. Občas zaprší a ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
17. 4. 2025
Načítání...