ČT se omlouvá za problémy s internetovými stránkami

Praha - Internetové stránky České televize měly zhruba od 19:00 problémy s dostupností. Mluvčí ČT Michaela Fričová výpadek potvrdila, odmítla ale spekulovat, zda jde o další kybernetický útok, kterým české weby čelí v posledních dnech. "V tuto chvíli se nám daří postupně obnovovat provoz jednotlivých sekcí webu. S ohledem na rozsah a komplexnost webu ČT nelze v tento moment s přesností říct, jaké byly příčiny výpadku internetových stránek," řekla pro portál ČT24 s tím, že nelze vyloučit ani možnost dalšího výpadku.

„Situaci nadále intenzivně sledujeme a pracujeme na tom, abychom zajistili bezproblémový chod internetových stránek ČT. Za vzniklé problémy se omlouváme,“ dodala Fričová.

České weby od pondělka napadají hackeři, kdy měly problémy zpravodajské servery, následovaly internetové stránky bank, burzy a dnes čelili potížím mobilní operátoři. Zda se staly obětí útoku hackerů i stránky ČT, však zatím pracovníci televize nevědí. 

Hackeři napadají weby takzvaným DDoS útokem, což znamená, že zahltí servery takovým množstvím dotazů, že v podstatě znemožní chod počítačových serverů, na nichž webové stránky běží. Útoky na velké servery začala kvůli podezření z trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému ve spolupráci s BIS prověřovat policie.