Knihkupci a nakladatelé nesouhlasí se zvýšením DPH

2 minuty
Události: Knihkupci a nakladatelé nesouhlasí se zvýšením DPH
Zdroj: ČT24

Aktuální úvahy vlády o úpravě DPH se týkají mimo jiné i knižního trhu. Pokud by desetiprocentní snížená sazba stoupla na diskutovaných třináct až čtrnáct procent, zdražily by i knihy. Svaz českých knihkupců a nakladatelů proti záměru protestuje.

Nevážíte si vzdělanosti, nevážíte si kultury, tento krok zničí český knižní trh, zaznívá ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů. „Znamenalo by to, že český knižní trh by měl nejhorší DPH v celé Evropě, což mně přijde naprosto neuvěřitelné při té tradici, co máme. Při tom, co pro nás znamenala literární slovesnost,“ říká předseda svazu Martin Vopěnka.

Nakladatelka ze společnosti Meander Ivana Pecháčková si prý ani takovou situaci neumí představit. „Když jsem začínala s nakladatelstvím, tak v roce 1995 bylo (DPH) pět procent. A potom už jen rostlo. Takže když se podařilo snížit na deset procent, tak to byl velký úspěch. Ale pořád jsme všichni malí i velcí nakladatelé razili, že musí být nulové. Protože jsme viděli, jak to dobře funguje například v Anglii,“ podotkla.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) je cílem možných změn hlavně zjednodušení celého daňového systému. Šéf resortu kultury Martin Baxa (ODS) zamýšlený návrh v tuto chvíli nechce komentovat. „Ministerstvo kultury je v kontaktu se zástupci knižního trhu a má přehled o tom, co považují za důležité a čemu čelí,“ řekl jen.

„Už dneska uvádí, že loni byl kvůli inflaci obrovský propad, že lidé kupovali mnohem méně knih. Je vidět, že lidé šetří,“ okomentovala situaci na knižním trhu šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Dle nakladatelů by došlo k paradoxní situaci – Česká republika má velkou šanci stát se hlavním hostem světově proslulého Frankfurtského knižního veletrhu, zároveň by ale měla nejvyšší sazbu DPH u knih v celé Evropské unii. Výjimkou je pouze Dánsko, to ale vybranou sumu investuje zpět do podpory literatury.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 4 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
14:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 8 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánovčera v 17:18
Načítání...