Schillerová a Stanjura se přeli o rozpočet

41 minut
Ministr financí Zbyněk Stanjura a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová v debatě o rozpočtu
Zdroj: ČT24

Některé pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu na rok 2025 vláda zřejmě po pečlivém projednání podpoří, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v Událostech, komentářích. Rozpočet hájil poukazem na rekordní investice a jeho úspornost. Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová označila rozpočet za „neopravitelný“. Pozměňovacími návrhy se podle ní hnutí ANO zaměřilo na největší chyby rozpočtu, přičemž se odkázala i na výtky Národní rozpočtové rady. V pořadu 90‘ ČT24 se k rozpočtu vyjádřili někteří bývalí ministři financí, kteří kritizovali nedostatečnou transparentnost jeho tvorby.

Vláda představila návrh státního rozpočtu na rok 2025, který počítá se schodkem 241 miliard korun. Poslanci během druhého čtení navrhli přesuny peněz v celkové výši přibližně 224 miliard korun.

Ministr financí Stanjura (ODS) v Událostech, komentářích uvedl, že některé z pozměňovacích návrhů vláda podpoří. Musí je podle něj ale všechny pečlivě projednat na vládě a dohodnout se na společném stanovisku. Některé drobné změny by mohly rozpočet vylepšit, ale Stanjura řekl, že prozatím nechce dělat silné závěry.

„Těžko se dá opravovat něco, co je podle nás neopravitelné,“ uvedla Schillerová (ANO). Rozpočet je podle ní „postaven na písku“, protože obsahuje nadhodnocené příjmy ve výši 40 až 50 miliard korun.

V prvním čtení se poslanci ANO pokusili o vrácení rozpočtu k úpravě. Ve druhém upozornili na jeho nejvýraznější nedostatky. Podle Schillerové jde například o chybějících 22 miliard korun na obnovitelné zdroje, nedostatečné financování nepedagogických pracovníků a nedostatek prostředků na výstavbu silnic druhé a třetí třídy.

Výhrady jsou řešitelné

K rozpočtu vznesla připomínky také Národní rozpočtová rada (NRR). Podle Stanjury ministerstvo financí tyto výhrady „vzalo na vědomí“. Současně zdůraznil, že Výbor pro rozpočtové prognózy označil rozpočet na rok 2025 za „realistický“.

Schillerová namítla, že stanovisko Národní rozpočtové rady (NRR) je velmi závažné a že ho ministr financí i premiér Petr Fiala podle ní „zlehčují“. Stanjuru zároveň obvinila z využívání „účetních triků“ při tvorbě rozpočtu.

„Hnutí ANO vykresluje černé scénáře, které se nikdy nenaplnily,“ reagoval Stanjura. Podle něj jsou výhrady k rozpočtu, na které upozorňuje stanovisko Národní rozpočtové rady (NRR), „řešitelné“, protože se jedná o „půl procenta příjmů a jedno procento výdajů“.

Dodal, že v případě potřeby se rozpočet upraví a výdaje se omezí. Zároveň kritizoval opozici za to, že „pouze opisuje připomínky rozpočtové rady“.

Rozpočet mimo jiné hájil tím, že v absolutních číslech představuje rekordní investice a v mezinárodním srovnání je úsporný. „V mezinárodním srovnání jsme na tom velmi dobře,“ dodal a upozornil také na pozitivní hodnocení Mezinárodního měnového fondu a ratingových agentur.

Schválení rozpočtu

K rozpočtu mají výhrady také poradci prezidenta Petra Pavla. Hlava státu se má během příštího týdne rozhodnout, zda návrh státního rozpočtu v případě jeho schválení parlamentem podepíše.

Stanjura odmítl sdělit, jakými argumenty bude hájit rozpočet na schůzce s hlavou státu, které se má účastnit také předseda vlády. „Nemyslím si, že je slušné do médií říkat, co budu tlumočit prezidentovi,“ uvedl s tím, že doufá, že schůzka s prezidentem proběhne po dokončení třetího čtení a že se s prezidentem bude moci pobavit o případných pozměňovacích návrzích. Na možnost, že by prezident návrh rozpočtu vetoval, je podle ministra financí koalice připravená.

Schillerová uvedla, že hnutí ANO nebude ve třetím čtení rozpočet jinak zdržovat, jelikož podle ní „je lepší špatný rozpočet než žádný rozpočet“. Připomněla, že obě čtení ve sněmovně probíhala věcně, a očekává, že i třetí čtení bude standardní. „Nikdy jsme rozpočet nezdržovali nad rámec normální věcné debaty,“ dodala.

Výtky bývalých ministrů financí

K návrhu rozpočtu mají výtky i někteří bývalí ministři financí. Bývalý ministr Ivan Pilný v pořadu 90‘ ČT24 řekl, že by takový návrh rozpočtu, jako je ten současný, nepodpořil ani nesestavoval. Vadí mu především to, že se rozpočet podle něj nesestavoval transparentně.

V roce 2017, kdy byl v čele resortu financí on, se prý postupovalo jinak. „Po každém jednání s ministry byl nějaký výstup a řeklo se, co se udělá. Ne tak, že to přišlo o půlnoci v září do sněmovny,“ popsal. „Nebylo také možné, aby v rozpočtu byly příjmy, které nejsou podpořené legislativou,“ dodal.

58 minut
90′ ČT24: Bývalí ministři financí k návrhu rozpočtu na příští rok
Zdroj: ČT24

Podobného názoru je i bývalý ministr financí a bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok. „Rozpočtová štábní kultura se nám poněkud vymyká z rukou. Není to poprvé a je to spíše stupňující se negativní proces,“ řekl. Na druhou stranu je třeba mít o rozpočtu rozhodnuto, řekl, protože v české ekonomice je v současnosti už tak dost nejistot. „Jestli se něco zlepší tím, že se ten rozpočet zamítne, o tom mám pochybnost,“ uvedl. „Vidíme, že některé položky jsou od samého počátku málo věrohodné,“ připustil ale.

Podle bývalého ministra financí a bývalého viceprezidenta Evropské investiční banky Ivana Pilipa je třeba brát v úvahu, že na schválení rozpočtu není mnoho času, pokud má platit od ledna. „Vady tam jsou, ale z mého pohledu je teď těžké je nějakým způsobem změnit,“ podotkl. Připomněl však, že rozhodnutí o podpoře návrhu rozpočtu se „neděje ve vzduchoprázdnu“. „Kdybych hlasoval na akademickém semináři, tak bych byl proti, ale kdybych byl poslanec vládní koalice a vzal v úvahu, že je 20. listopadu, tak bych hlasoval pro,“ prohlásil bývalý ministr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 12 mminutami

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 6 hhodinami

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 7 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Tuzemské firmy chtějí posílit vazby v západní Africe, region navštívil Pavel

České firmy chtějí obnovit své projekty v Ghaně. Většinu z nich před třemi lety zastavila finanční krize a platební neschopnost západoafrického státu. Zajímají se o výstavbu mostů a nemocnic nebo spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti. Pomoci k novým vazbám má také cesta prezidenta Petra Pavla, který navštívil i Mauritánii a tamní českou jednotku.
před 19 hhodinami
Načítání...