Vláda zřejmě dodrží plánovaný schodek rozpočtu, naznačují čísla

5 minut
Události: Vláda zřejmě dodrží plánovaný schodek rozpočtu
Zdroj: ČT24

Deficit státního rozpočtu činil těsně před koncem roku 265 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí, které resort 20. prosince poslal rozpočtovému výboru. Jde o poslední dostupný údaj a naznačuje, že vláda udrží plánovaný schodek rozpočtu 295 miliard. V polovině měsíce pomohly mimo jiné další zálohy na daň z neočekávaných zisků, které zaplatily energetické firmy a banky. Opozice kritizuje vládu, že část výdajů vyvedla z rozpočtu do fondu dopravní infrastruktury.

„Slyšeli jsme od března nebo od dubna od opozice stokrát, že bude potřeba novela státního rozpočtu pro rok 2023 a jak bude vysoký deficit. Ukázalo se, že (novela) nebyla potřeba a že deficit dodržíme,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Schodek bude nižší než loni. Deficit celých veřejných financí, kam patří vedle státního rozpočtu i ty krajské, obecní a také účty zdravotních pojišťoven a mimorozpočtových fondů, ale přesto vzroste. Podle ministerstva financí z 3,2 procenta HDP na 3,6 procenta.

Stát letos vybírá na DPH zhruba o šest procent více než loni díky růstu cen ve službách i obchodech. „Listopad byl úspěšnější než v loňském roce, uvidíme, jaký bude trend v prosinci,“ poznamenal Stanjura. Celkem vláda za prvních jedenáct měsíců letoška získala do rozpočtu na DPH o zhruba osmnáct miliard vyšší částku než loni. Na konci roku by mohl být rozdíl kolem dvaceti miliard.

Výrazně více peněz než loni kabinet získal i díky evropským fondům – nárůst je zatím 65 miliard. Roste i výběr sociálního pojištění a také daně z příjmu firem i lidí. „Je velmi silné plnění daně z příjmu právnických osob, máme také mimořádné příjmy, jak windfall tax, tak odvod z každé vyrobené megawatthodiny,“ přiblížil Stanjura.

Právě fakt, že vláda letos pravděpodobně zvýší celkové rozpočtové příjmy o zhruba tři sta miliard, je hlavním důvodem, proč by měla bez větších problémů dodržet plánovaný schodek. A to i přes rychle rostoucí výdaje na důchody nebo pomoc lidem s vysokými cenami energií.

Deficit bude vyšší, míní opozice

Sněmovní opozice tvrdí, že skutečný deficit bude nakonec vyšší. „Musíte k tomu přičíst osmnáct miliard, což je částka mimorozpočtové půjčky na Státním fondu dopravní infrastruktury, což mělo být součástí rozpočtu,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. „Pan ministr Stanjura už nám ukázal, že dokáže schovat i část schodku do mimorozpočtových fondů,“ tvrdí místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).

Koaliční politici ale podobné výtky odmítají. „Myslím si, že ten schodek jako takový se podaří v této chvíli udržet. Myslím si, že jednoznačně ukazujeme, že to naše hospodaření je zodpovědné,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka čísla mluví jasně. „Oproti minulé vládě se nám podařilo snížit zadlužení státu,“ řekl.

Ministerstvo financí plánuje snižování schodku státního rozpočtu i v dalších letech. V příštím roce má deficit poklesnout z letošních plánovaných 295 miliard na 252 miliard korun.

S ohledem na vývoj hospodaření státu v prosinci je pravděpodobné, že finální schodek vzroste směrem k plánovaným 295 miliardám. Definitivní výsledky vláda zveřejní příští čtvrtek.

Dosud nejvyšší schodek připadá na rok 2021, tedy po začátku pandemie, ale také po razantním snížení daní zaměstnanců. Od té doby sumy postupně klesají. Deficit celých veřejných financí se zlepšoval od roku 2020, kdy dosáhl bezmála šesti procent HDP. Trend narušil letošek, ale v příštím roce má číslo klesnout výrazně pod tři procenta. Česko tak po pěti letech začne znovu plnit jedno z důležitých kritérií pro případné přijetí eura.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 13 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 15 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 23 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
29. 3. 2025

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025
Načítání...