Potrvá, než evropský strop pro ceny plynu pocítí zákazníci, český limit je níže, říkají Niedermayer a Urban

22 minut
Události, komentáře: Evropské zastropování cen plynu
Zdroj: ČT24

Sto osmdesát eur za megawatthodinu je maximální cena, na které se dohodli evropští ministři pro energetiku. Souhlasilo i Německo, i když dlouho mělo připomínky kvůli obavám ze ztráty dodavatelů. Dohoda přichází v posledních dnech českého předsednictví a kabinet Petra Fialy (ODS) ji označuje za velký úspěch. „Velcí odpůrci zastropování byli ochotní najít kompromis,“ prohlásil v Událostech, komentářích europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

„Kromě jedné země všechny členské státy podpořily finální návrh. Částka sto osmdesát euro, o které se tak dlouho jednalo, je spouštěcí mechanismus, na kterém celý instrument začne fungovat,“ shrnul ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). Proti opatření se postavilo Maďarsko.

„Jsem ráda, že se nám podařilo dosáhnout co největší shody. Dohoda jasně signalizuje, že Evropa není ochotná platit za plyn libovolné ceny a je schopná postupovat jednotně, aby zajistila svou energetickou bezpečnost,“ doplnila eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

„Dnes se udělala dohoda nedohoda. Je to jakási pojistka pro totální průšvih, kdyby cena vyletěla vysoko. Evropská unie ale přece nemůže být spokojená s tím, že jsme si zastropovali cenu, která je desetinásobně vyšší, než je ve Spojených státech,“ okomentoval věc poslanec ANO Karel Havlíček.

Zastropování energií schválené českou vládou
Zdroj: ČT24

Potrvá, než změnu pocítí zákazníci, říká Niedermayer

„Aby opatření mělo pro české občany nějaký význam, tak by muselo být pod sto dvaceti eury za megawatthodinu, protože to je strop, který určila vláda,“ doplnil bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Podle něj se aktuální cena plynu pohybuje okolo sto deseti euro za megawatthodinu, ale prodejci ji nepromítli do cen pro domácnosti. Hlavní sdělení z Bruselu je, že plyn levnější nebude, shrnul Urban.

Niedermayer upozorňuje, že zodpovědní obchodníci kupují plyn v předstihu a zákazníkům účtují průměrné ceny, nikoliv nejnižší či nejvyšší. „Pokud cena zůstane na stovce (eur za megawatthodinu), bude chvíli trvat, než ceny pro zákazníky klesnou,“ vysvětluje.

Europoslanec si myslí, že při příliš nízkém zastropování by mohlo být plynu málo, protože by ho za takovou cenu dovozci nechtěli nabízet. Cenu LNG podle něj ovlivňuje i nedostatek terminálů na území Evropské unie.

Podle Niedermayera Evropská komise cítí největší zodpovědnost za to, aby bylo plynu v Evropě dostatek. Některé země nemají o plyn nouzi, protože disponují vlastními terminály na LNG. Komise původně přišla s návrhem na zastropování ceny plynu na dvě stě pětasedmdesáti eurech za megawatthodinu.

„Myslel jsem si, že se shoda najde na částce pod dvěma sty eur, a to se nakonec povedlo. Velcí odpůrci zastropování jako Německo a Nizozemsko byli ochotní najít kompromis, i když Maďarsko pro zastropování nehlasovalo,“ doplnil Niedermayer.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
před 20 mminutami

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 15 hhodinami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
11. 4. 2025

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025
Načítání...