Nedostatek deště a vyšší teploty opět posilují sucho. Šance na dramatické zlepšení je malá, říká expert

Rozsah zemědělského sucha v České republice se za poslední měsíc trvale zvětšuje. Zasáhlo v podstatě celou zemi a třemi nejhoršími stupni sucha ze šesti trpí téměř polovina území. Situace zůstává nejhorší na střední a jižní Moravě, v Poohří a Polabí. Předpověď na tento týden předpokládá další a vzhledem k vysokým teplotám i rychlé zhoršování stavu, řekl ČTK bioklimatolog z projektu InterSucho Miroslav Trnka. Míra sucha se určuje ve vztahu k dlouhodobému průměru za léta 1961 až 2010.

Důvodem rozmáhajícího se sucha je minimum deště v posledním měsíci, s výjimkou několika posledních dní jsou také nadprůměrné teploty. „Pro toto období jsou přitom typické četnější srážky, proto se sucho proti průměru tak rozmáhá,“ řekl Trnka. Zásoba vody v půdě byla v nejpostiženějších oblastech po zimě malá, protože se deficit nepodařilo doplnit, zmínil.

Dopady na vegetaci ještě nejsou citelné, protože zatím všechno nevyrostlo. „Někteří zemědělci na jižní Moravě už však dopady hlásí a v Poohří je hlásí již od podzimu, protože tam voda chybí dlouhodobě,“ řekl Trnka.

Zemědělští zpravodajové projektu hlásí již z většiny okresů, že se kvůli suchu výnosy sníží. Ve více než 20 okresech předpokládají výnos nižší o deset až 30 procent, v okresech Louny, Most a Prostějov hlásí extrémní poškození porostů a snížení výnosu o více než 40 procent.

„Musím říct, že ta situace není úplně dobrá. Začal foukat i vítr, vysušuje to půdu ještě více,“ řekl v reakci předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Podle něj v poslední době nespadla prakticky žádná vláha. „Co to ale přinese, zatím nedokážeme říci,“ dodal. Ozimy podle něj zatím vypadají relativně dobře. „Členové zatím neříkali, že by na tom ozimy byly špatně. Přes zimu nějaká vláha byla,“ dodal Pýcha. Podle něj tak bude záležet na dalším vývoji počasí.

Průměrné srážky by k dramatickému zlepšení nepomohly

Pokud brzy nezaprší, tak se podle Trnky může situace rychle obrátit i tam, kde je ještě dobrá. „V povrchové vrstvě je vody málo, takže pokud rostliny seté na jaře vzešly, může problém přijít velmi rychle. A pokud by nevzešly, tak může přijít při intenzivnějších srážkách další problém, kterým je vodní eroze,“ upozornil Trnka.

Přestože předpovědní modely nevidí dále než za týdenní horizont a nelze tedy říct, jak bude vypadat počasí koncem dubna a v květnu, je již teď zřejmé, že zemědělci se musejí vysokému riziku sucha přizpůsobit. „Musejí s vodou hospodařit co nejúsporněji, musejí přizpůsobit agrotechnické činnosti,“ řekl Trnka. Což znamená i to, že by měli omezit hnojení.

Situace je letos velmi podobná té, jaká panovala na jižní a střední Moravě v roce 2012. Katastrofální jarní sucho bylo příčinou extrémního snížení výnosů. Situace se teď týká většího území včetně Polabí a Poohří. Šance na dramatické zlepšení je přitom malá, protože ani průměrné srážky nebudou podle Trnky stačit.

InterSucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu a pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.

Načítání...