Koronavirus donutil Evropskou centrální banku k obratu, říká analytik Pfeiler

Po zářijovém zasedání Evropské centrální banky (ECB) věřil v další uvolňování měnové politiky v eurozóně skutečně málokdo. Události kolem koronaviru a razantní akce ostatních centrálních bank však donutily představitele ECB k další monetární expanzi. Opatření, která frankfurtská instituce schválila, pomohou návratu investorské důvěry a poskytnou trhům nepopiratelnou úlevu.

Březnové zasedání znamená pro Christine Lagardeovou klíčový moment její kariéry v čele Evropské centrální banky. Bývalá guvernérka Mezinárodního měnového fondu zpočátku volila ohledně možných zásahů proti koronaviru opatrnou rétoriku. Zmínila, že ECB situaci bedlivě monitoruje, avšak k razantnější akci zatím nepřistoupí.

Existuje důvod domnívat se, že sama Lagardeová monetární expanzi od začátku prosazovala. Jako zkušený politický aktér však nechtěla veřejně přislíbit něco, pro co v danou chvíli neměla dostatečnou podporu. Od zářijového zasedání se totiž rada guvernérů zmítala ve vnitřních sporech.

Převládaly názory, že pozitivní přínosy dalšího snižování sazeb naráží na své limity. Nicméně události posledních dní donutily mnoho centrálních bankéřů své názory přehodnotit, a čtvrteční zasedání se tak neslo v duchu dodatečných monetárních stimulů.

Zpočátku mnoho odborníků zpochybňovalo účinnost monetární politiky v boji proti ekonomickým dopadům epidemie. Dokud se infekce šířily v Číně, představovala nemoc převážně nabídkový šok, který se projevoval přerušením výrobních řetězců. Měnová politika nepatří v tomto případě mezi optimální medikamenty, jelikož se využívá pro stimulaci poptávky.

Rozšíření viru v Evropě ale vyvolalo hrozby i na poptávkové straně. Pravděpodobně dojde k citelnému utlumení exportů. Markantní úbytek turistů se rovněž řadí mezi poptávkové šoky. Prognózy naznačují prudké zpomalení ekonomiky eurozóny. V takovém prostředí dává monetární expanze smysl.

Šéf Fedu Jerome Powell
Zdroj: Aaron Bernstein/Reuters

 Minulý týden investory překvapil Fed. Guvernér Jerome Powell znenadání snížil úroky o půl procentního bodu. K redukci sazeb došlo navíc poprvé od krize mimo řádný harmonogram. Trhy věří, že se na nadcházejícím zasedání vydá americká centrální banka s úroky opět dolů, a to o tři čtvrtě procentního bodu a ECB nemohla takto rázný krok ponechat bez reakce.  

V posledních dnech dochází ke značnému utažení měnových podmínek. Index agentury Bloomberg, který měnové podmínky kvantifikuje, signalizuje, že došlo k jejich výraznějšímu zpřísnění než v prosinci roku 2018.

Riziková aktiva sráží dolů přetrvávající nejistota. Dramatický propad cen ropy rovněž přispěl k prudkému zvýšení kreditních prémií. Samozřejmě, že nejstrmější nárůst nastal v případě méně kvalitních emitentů. Riziková přirážka pro dluhopisy, jejichž rating se nachází ve spekulativním pásmu, se za dva týdny zvedla z 270 na 550 bazických bodů, což představuje nejvyšší hodnotu od března 2016. Právě před necelými čtyřmi lety schválila frankfurtská instituce nákupy korporátních bondů, které pomohly návratu kreditních prémií na normálnější úrovně.

Vývoj kreditních prémií méně kvalitních dluhopisů
Zdroj: CYRRUS/Bloomberg

ECB tak navýšila objem nakupovaných obligací s větším důrazem na podnikové dluhopisy. Tyto intervence pomohou podobně jako v roce 2016 stlačit kreditní prémie, což ocení zadluženější a méně stabilní firmy, kterým nyní hrozí problémy s financováním.

Epidemie koronaviru častěji ohrožuje malé a střední podniky. Ty více závisí na bankovních úvěrech. Peněžní ústavy těmto firmám vzhledem k vyšší rizikovosti a regulacím často půjčují za méně výhodných podmínek. ECB nabídne finančním domům levnou likviditu (TLTRO), kterou však naváže na poskytnutí úvěrům menším podnikům.

Finanční sektor v eurozóně stále trpí pod tíhou záporných sazeb. Depozitní instituce nemohou přenést na klienty záporné úroky. Snižování sazeb vede ke ztenčování již tak hubených bankovních marží. ECB však v září schválila tak zvaný tiering. V praxi jde o osvobození části přebytečné likvidity, kterou peněžní ústavy udržují u ECB, od negativních sazeb.

Finanční domy si tak k centrální bance mohou za nulový úrok uložit až šestinásobek povinných minimálních rezerv. Aktuálně zůstává přebytečná likvidita v hodnotě okolo bilionu eur zatížena negativními sazbami. Do budoucna se uvažuje, že by ECB mohla nově uvolnit až devítinásobek povinných minimálních rezerv. Takový krok by přinesl finančním domům určitý stupeň úlevy.

V uplynulých týdnech rovněž nastal znatelný propad inflačních očekávání. Ta se nyní pohybují mírně nad úrovní 0,9 procenta, což představuje historické minimum. Ukazatel rovněž zaostává za aktuální hodnotou jádrové inflace, která dosahuje 1,1 procenta. Situaci lze interpretovat tak, že trhy přestávají věřit schopnosti ECB naplnit svůj hlavní cíl: tedy meziroční tempo růstu cen mírně pod dvě procenta. Ohlášená monetární expanze pomůže inflační očekávání ukotvit. 

Vývoj inflačních očekávání v eurozóně (v %)
Zdroj: CYRRUS/Bloomberg

Kromě dalšího uvolnění měnové politiky by k rychlejšímu růstu cen a oživení ekonomické aktivity přispěly rozpočtové stimuly. Prostředí ultranízkých sazeb vede k vysokým fiskálním multiplikátorům. Vládní výdaje tak nyní představují velmi efektivní variantu.

Lze očekávat, že Christine Lagardeová přijde s ostřejšími apely na vlády a evropské instituce, aby přistoupily k fiskální expanzi. Šéfka ECB se totiž skvěle orientuje v bruselských koridorech moci. Vzhledem k peripetiím okolo koronaviru by vlády mohly zoufalé volání centrálních bankéřů po vyšším zapojení konečně vyslyšet.

Portfolio manager ve společnosti Cyrrus, kde se stará o správu akciových a dluhopisových portfolií a mimo jiné sleduje bankovní sektor. Předtím působil jako analytik v Penzijní společnosti České pojišťovny, kde se zabýval převážně investicemi do dluhopisů. Vystudoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Tomáš Pfeiler
Zdroj: Tomáš Pfeiler

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 18 mminutami

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
před 36 mminutami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 48 mminutami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 16 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 18 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...